Kolejne miasta powołują lub przywracają funkcje plastyka miejskiego. Choć ich kompetencje bywają różne, to jednak jedno jest pewne – dostrzeżono, że polskie miasta są po pierwsze brzydkie, po drugie zaśmiecane ...

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Kolejne miasta powołują lub przywracają funkcje plastyka miejskiego. Choć ich kompetencje bywają różne, to jednak jedno jest pewne – dostrzeżono, że polskie miasta są po pierwsze brzydkie, po drugie zaśmiecane reklamami.

– W Poznaniu także jest wiele zagadnień, które umykają wydziałowi urbanistyki i architektury – mówi Andrzej Kurzawski, prezes SARP w Poznaniu. – Przykładem jest ocieplanie budynków. Przepisy stanowią tylko o materiałach do termoizolacji. O kolorach nie, a efekty widać choćby na osiedlach. Wiele do życzenia pozostawiają remonty części parterowych, które nie nawiązują do reszty budynków. Do tego dochodzi cała sfera reklam wizualnych, choćby na wlotach do Poznania.

O tym, że plastyk miejski Poznaniowi by się przydał, przekonany jest także Andrzej Maciej Łubowski, prezes Związku Polskich Artystów Plastyków.

– Od dwóch lat występujemy do prezydenta Ryszarda Grobelnego o powołanie takiego stanowiska, ale nie otrzymaliśmy odpowiedzi – mówi Łubowski. – W całym mieście panuje wolna amerykanka. Poznań powinien wyglądać dobrze, skoro ubiega się o tytuł Stolicy Kultury 2016.
Odkąd w mieście nie ma plastyka miejskiego, czyli od około 8 lat, pracy przybyło Miejskiemu Konserwatorowi Zabytków.

– Bywają wystawy, imprezy czasowe, instalacje, które ustala się z nami, a my przecież nie na wszystkim musimy się znać. Powinien być ktoś, kto zadba o ład przestrzenny i wizję całego miasta – mówi Maria Strzałko, miejski konserwator zabytków.

Przeciwny powołaniu plastyka jest jednak Tadeusz Jurga, zastępca dyrektora wydziału urbanistyki i architektury, który przez niemal rok pełnił tę funkcję w urzędzie.


Więcej w dzisiejszym wydaniu Polska Głos Wielkopolski, lub www.prasa24.pl

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!