Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Remont mostu Lecha w Poznaniu. Znamy konkretne terminy realizacji inwestycji [HARMONOGRAM PRAC]

Mikołaj Woźniak
W czasie remontu, który ma potrwać do przełomu stycznia i lutego 2020 roku, ruch na moście Lecha będzie się odbywał tylko po jego północnej nitce.
W czasie remontu, który ma potrwać do przełomu stycznia i lutego 2020 roku, ruch na moście Lecha będzie się odbywał tylko po jego północnej nitce. Adrian Wykrota
Remont mostu Lecha rozpocznie się 3 sierpnia. Drogowcy najpierw rozbiorą jego północną część, a później postawią całkiem nową konstrukcję. Takie zaawansowanie prac sprawia, że tymczasowa organizacja ruchu może obowiązywać do... 2020 roku.

Potwierdziły się informacje, o których pisaliśmy w „Głosie Wielkopolskim” pod koniec czerwca tego roku. Zamknięcie mostu Lecha czeka nas w pierwszych dniach sierpnia. Konkretnie - w nocy z 3 na 4 sierpnia. Zmiany w organizacji ruchu będą odczuwalne nie tylko dla kierowców mieszkających i pracujących w Poznaniu i okolicach, ale wszystkich poruszających się po drodze krajowej nr 92. Jak długo potrwają? Wszystko wskazuje na to, że do przełomu stycznia i lutego 2020 roku.

Ostrzeżenia już pod Koninem i Nowym Tomyślem

Most Lecha został przekazany wykonawcy przebudowy już na początku lipca. Jednak umowa z nim była taka, że do momentu rozpoczęcia rozbiórki, kierowcy będą jeszcze mogli normalnie korzystać z mostu. W związku z tym północna nitka zostanie zamknięta właśnie z 3 na 4 sierpnia. Będzie ona całkowicie rozebrana, a w jej miejsce powstanie zupełnie nowa nitka mostu Lecha.

Fizycznie przebudowa będzie się odbywać na odcinku od skrzyżowania ulicy Hlonda z Bałtycką do skrzyżowania Serbskiej i Lechickiej. Jednak realnie jej skutki będą odczuwalne dla Starych Winograd, ul. Lechickiej, Os. Główna, ul. Bałtyckiej i wszystkich kierowców przejeżdżających przez nie. Czyli także mieszkańców miejscowości pod Poznaniem takich jak Czerwonak czy Koziegłowy. Poza tym Most Lecha jest częścią drogi krajowej nr 92. Dlatego ostrzeżenia o jego remoncie pojawią się już pod Koniem i Nowym Tomyślem. Tutaj objazdy będą wytyczone przez drogi ekspresowe S5 i S11, autostradę A2 i drogi wojewódzkie nr 305, 306 i 466.

Most Lecha w Poznaniu

Google Maps

Jak ma wyglądać organizacja ruchu na samym moście Lecha? Przez cały czas trwania remontu jazda po nim będzie możliwa tylko południową nitką. Są tam trzy pasy i chodnik dla pieszych. Z uwagi na to, że ruch musi się odbywać dwukierunkowo zorganizowane będą dwie „przewiązki”. Jedna na wjeździe na most od ul. Bałtyckiej, a druga na wjeździe od Lechickiej i Serbskiej. „Przewiązki”, to oznakowane punkty, w których w jedną stronę mamy możliwość jazdy dwoma pasami (na wprost i skrętu), a w przeciwną - jednym.

Sprawdź też:

Kierowcy jadący od Bałtyckiej będą więc mogli wybrać i jechać prosto Lechicką, albo skręcić w Serbską. W przeciwnym kierunku będzie można jechać pasem prosto w Bałtycką lub skręcić w prawo w Hlonda. Pierwotnie „przewiązka” miała być jedna - na środku mostu, ale w ostatnich dniach Miejski Inżynier Ruchu zdecydował, że potrzebne są dwie. Ma to być ułatwienie dla kierowców.

W związku z wytyczaniem punktów przewężenia i rozszerzenia się drogi pierwsze utrudnienia w ruchu mogą czekać kierowców już pod koniec tego tygodnia. Jednak jak zapewniają przedstawiciele Poznańskich Inwestycji Miejskich, mają nie być zbyt uciążliwe dla kierowców. Możliwe, że te prace będą prowadzone w nocy.

Trzy pasy, ścieżka rowerowa, chodnik...

Północna część mostu została wybudowana w latach 50. XX wieku. Przez lata ruch na niej odbywał się w dwóch kierunkach, po czym w 1999 roku otwarto drugą nitkę. Starsza, nigdy nie była remontowana, więc jej czas na eksploatację dobiegł końca.

Nowa północna część mostu Lecha będzie kosztowała około 60 mln złotych. Kierowcy i piesi po oddaniu jej do użytku będą podróżować trzema pasami ruchu, ścieżką rowerową i chodnikiem. Od dotychczasowego mostu odróżni ją także brak podpór w nurcie rzeki. Nowy most będzie miał długość niemal 236 metrów.

Zobacz:


Nocne pożary w Poznaniu. Spłonęły cztery auta:

Źródło: TVN24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Droga księżycowa w Gdyni, czyli Marszewska Góra

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto