Robotnicy sprawdzą wytrzymałość każdej cegły wyjętej z konstrukcji mostu Robotnicy sprawdzą wytrzymałość każdej cegły wyjętej z konstrukcji mostu

Robotnicy sprawdzą wytrzymałość każdej cegły wyjętej z konstrukcji mostu (© Robert Domżał)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Górale z Czorsztyna i poznańska firma Orlikon rozpoczęli remont nieczynnego od roku mostu i schodów prowadzących do kórnickiego zamku.

Ich zamknięcie nakazał wojewódzki konserwator zabytków, gdy okazało się, że w każdej chwili most może się zawalić. Obiekt przez lata był intensywnie użytkowany. Rzadko jednak znajdowano pieniądze na konserwację. Tymczasem uznawane dzisiaj za główne wejście do zamku budowane było jako... „kuchenne”.
Odbudowa ma kosztować około 3 mln zł. Jak dotąd zgromadzono tylko 900 tys. zł. Ogłoszono jednak przetarg i rozpoczęto prace remontowe.

Właścicielem obiektu jest Skarb Państwa. W jego imieniu zamkiem zarządza Polska Akademia Nauk, ale remont finansują Starostwo Powiatowe w Poznaniu oraz Fundacja Zakłady Kórnickie.

Jak na razie PAN nie znalazła w swoim budżecie pieniędzy na remont. Przedstawiciele centrali PAN byli w Kórniku, ale czy sfinasują przyszłoroczne roboty?
– Nie wiem, czy kolejne prace będą wykonywane w jednym etapie, czy w dwóch. Instytucja matka, czyli PAN, nie dała na remont ani złotówki. Będę wnioskował do Starostwa Powiatowego w Poznaniu i do Fundacji Zakłady Kórnickie o dalszą pomoc – mówi Tadeusz Chwalny, wicedyrektor Biblioteki Kórnickiej Polskiej Akademii Nauk.

O wsparciu myśli samorząd Kórnika. Ile przekaże pieniędzy? Nie wiadomo. Tymczasem pracownicy firmy Orlikon zdemontowali już schody, odsłonili spękany, ceglany przyczółek mostu. Prace zakończą się w listopadzie.
Czy Wielkopolanie nie powinni zainicjować kwesty na remont mostu?

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (4)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

ZIBI (gość)

Kto pyta po co remontować taki zabytek jak zamek w Kórniku to chyba jakiś ograniczony przygłup. To jest zabytek klasy O. Ratujmy go razem!

Ed (gość)

jest tyle ważniejszych spraw ;-> - np. odbudowa zamku królewskiego w Poznaniu. Nie wiadomo co prawda jak dokładnie wyglądał ale to nic.

kur (gość)

NIech władze parku dadzą na to te kasę, którą kasują od lat od młodych par za kilka zdjęć na trawniku przed zamkiem. Na pewno jakby myśleli o tym, to by już dawno kupę siana zebrali, a co z tymi pieniędzmi robią?