Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rezerwat Morasko: Pięć tysięcy lat temu spadł tutaj meteoryt [ZDJĘCIA]

Zbyszek Snusz
Zbyszek Snusz
Rezerwat Morasko
Rezerwat Morasko ZSN
Rezerwat Morasko. Łącznie jest tutaj siedem kraterów. To pamiątka po meteorycie, który spadł na Morasku pięć tysięcy lat temu. Największy ma około 60 metrów średnicy i 12 metrów głębokości. Razem są unikalne w skali europejskiej.

Rezerwat Morasko - pięć tysięcy lat temu spadł tutaj meteoryt

"Zagłębienie terenu, nad którym stoisz, to największy z grupy siedmiu kraterów meteorytowych znajdujących się na terenie rezerwatu. Kratery te powstały około 5-5,5 tysiąca lat temu w wyniku tzw. deszczu meteorytowego, tzn. równoczesnego upadku dużej liczby odłamków meteorytu na powierzchnię Ziemi. Świadczą o tym znalezione w rejonie kraterów odłamki meteorytu żelaznego (tzw. syderytu), zwiększona koncentracja pyłu meteorowego w glebie, a także kształt i usytuowanie kraterów" - można przeczytać na jednej z tablic informacyjnych, które znajdują się na terenie rezerwatu przyrody Meteoryt Morasko.

Rezerwatu, który choć znajduje się w granicach Poznania, odwiedzany jest przez niewielu mieszkańców miasta i turystów. Rocznie zwiedza go zaledwie 6 tysięcy osób, głównie studentów kierunków biologicznych i geograficznych, którzy do rezerwatu przychodzą na zajęcia praktyczne. A szkoda, bo miejsce to jest unikalne nawet na skalę europejską.

Teren, który w 1976 uznano za rezerwat przyrody, zajmuje powierzchnię około 55 hektarów. Pierwszy fragment meteorytu odnaleziono tutaj w 1914 roku podczas budowy umocnień wojskowych. Od tego czasu w okolicach Moraska odkrytych zostało w sumie kilkaset kilogramów masy meteorytowej. Po raz ostatni w 2012 roku. Łukasz Smuła i Magdalena Skirzewska z Opola, zajmujący się poszukiwaniem i artystyczną obróbką pozaziemskich minerałów, wykopali wtedy meteoryt o wadze 300 kilogramów - największe tego typu znalezisko w Polsce, a także w Europie Środkowo-Wschodniej.

ZOBACZ TEŻ: Rezerwat Morasko - naukowcy pokazali 300-kilogramowy meteoryt [ZDJĘCIA]

Rezerwat Meteoryt Morasko jest jednak cenny nie tylko ze względu na odnajdywane tutaj fragmenty meteorytu. Większość kraterów położona jest w typowym dla dawnej Wielkopolski, a obecnie coraz rzadziej spotykanym lesie dębowo-grabowym, zwanym grądem. Znajdują się tutaj także łęg wiązowo-jesionowy, bogate florystycznie płaty dąbrowy trzcinnikowej, a także wiele rzadkich i prawnie chronionych roślin, takich jak lilia złotogłów czy kopytnik pospolity.

Nie mniej cenne jest śródleśne jeziorko z roślinnością bagienną, które stanowi między innymi miejsce rozrodu rzadkich gatunków płazów. Na Morasku są też ssaki (np. borsuki) i ptaki (np. dzięcioł czarny czy objęty ścisłą ochroną lelek kozodój).

Na terenie rezerwatu znajduje się ponadto najwyższe wzniesienie w Poznaniu, czyli Góra Moraska (153,8 m n.p.m.). Przebiega przez nią żółty szlak, którym można dotrzeć pieszo lub rowerem z Piątkowa do rezerwatu. Na Morasko można również dojechać autobusem linii nr 902 (taryfa ZTM Poznań - bilet na strefę A), który odjeżdża z dworca autobusowego na osiedlu Jana III Sobieskiego. Autobus zatrzymuje się przy rezerwacie na żądanie.

Rezerwat Morasko - CZYTAJ WIĘCEJ

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto