Rezerwat Morasko. Łącznie jest tutaj siedem kraterów. To pamiątka po meteorycie, który spadł na Morasku pięć tysięcy lat temu. Największy ma około 60 metrów średnicy i 12 metrów głębokości. Razem są unikalne w skali europejskiej.

Rezerwat Morasko - pięć tysięcy lat temu spadł tutaj meteoryt


"Zagłębienie terenu, nad którym stoisz, to największy z grupy siedmiu kraterów meteorytowych znajdujących się na terenie rezerwatu. Kratery te powstały około 5-5,5 tysiąca lat temu w wyniku tzw. deszczu meteorytowego, tzn. równoczesnego upadku dużej liczby odłamków meteorytu na powierzchnię Ziemi. Świadczą o tym znalezione w rejonie kraterów odłamki meteorytu żelaznego (tzw. syderytu), zwiększona koncentracja pyłu meteorowego w glebie, a także kształt i usytuowanie kraterów" - można przeczytać na jednej z tablic informacyjnych, które znajdują się na terenie rezerwatu przyrody Meteoryt Morasko.

Rezerwatu, który choć znajduje się w granicach Poznania, odwiedzany jest przez niewielu mieszkańców miasta i turystów. Rocznie zwiedza go zaledwie 6 tysięcy osób, głównie studentów kierunków biologicznych i geograficznych, którzy do rezerwatu przychodzą na zajęcia praktyczne. A szkoda, bo miejsce to jest unikalne nawet na skalę europejską.

Teren, który w 1976 uznano za rezerwat przyrody, zajmuje powierzchnię około 55 hektarów. Pierwszy fragment meteorytu odnaleziono tutaj w 1914 roku podczas budowy umocnień wojskowych. Od tego czasu w okolicach Moraska odkrytych zostało w sumie kilkaset kilogramów masy meteorytowej. Po raz ostatni w 2012 roku. Łukasz Smuła i Magdalena Skirzewska z Opola, zajmujący się poszukiwaniem i artystyczną obróbką pozaziemskich minerałów, wykopali wtedy meteoryt o wadze 300 kilogramów - największe tego typu znalezisko w Polsce, a także w Europie Środkowo-Wschodniej.

ZOBACZ TEŻ: Rezerwat Morasko - naukowcy pokazali 300-kilogramowy meteoryt [ZDJĘCIA]

Rezerwat Meteoryt Morasko jest jednak cenny nie tylko ze względu na odnajdywane tutaj fragmenty meteorytu. Większość kraterów położona jest w typowym dla dawnej Wielkopolski, a obecnie coraz rzadziej spotykanym lesie dębowo-grabowym, zwanym grądem. Znajdują się tutaj także łęg wiązowo-jesionowy, bogate florystycznie płaty dąbrowy trzcinnikowej, a także wiele rzadkich i prawnie chronionych roślin, takich jak lilia złotogłów czy kopytnik pospolity.

Nie mniej cenne jest śródleśne jeziorko z roślinnością bagienną, które stanowi między innymi miejsce rozrodu rzadkich gatunków płazów. Na Morasku są też ssaki (np. borsuki) i ptaki (np. dzięcioł czarny czy objęty ścisłą ochroną lelek kozodój).

Na terenie rezerwatu znajduje się ponadto najwyższe wzniesienie w Poznaniu, czyli Góra Moraska (153,8 m n.p.m.). Przebiega przez nią żółty szlak, którym można dotrzeć pieszo lub rowerem z Piątkowa do rezerwatu. Na Morasko można również dojechać autobusem linii nr 902 (taryfa ZTM Poznań - bilet na strefę A), który odjeżdża z dworca autobusowego na osiedlu Jana III Sobieskiego. Autobus zatrzymuje się przy rezerwacie na żądanie.

Rezerwat Morasko - CZYTAJ WIĘCEJ

Zostaw e-mail, a my dostarczymy Ci najświeższych informacji

Turystyka

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!