Chór Kurczewskiego i jego twórca występowali  ponad 2200 razy Chór Kurczewskiego i jego twórca występowali  ponad 2200 razy

Chór Kurczewskiego i jego twórca występowali ponad 2200 razy (© fot. archiwum fundacji “Szkoła Chóralna Kurczewskiego”)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

„Życia chyba nie przegrałem. Wydaje mi się, że pozostawiłem po sobie jakiś trwały ślad”. Taką maksymą podsumowywał swoje życie Jerzy Kurczewski, wybitny poznański dyrygent, chórmistrz i kompozytor, twórca jedynej w Polsce Szkoły Chóralnej i Poznańskiego Chóru Chłopięcego. Jego 14. rocznica śmierci przypada dziś.

Urodził się 13 października 1924 roku w Poznaniu. Mając 13 lat rozpoczął przygodę z harcerstwem. Trafił do XXI Drużyny Harcerskiej im. Tadeusza Rejtana, gdzie jego wychowawcą był późniejszy twórca Szarych Szeregów Florian Marciniak. Podczas okupacji rodzina Kurczewskich pozostała w Poznaniu, ale Jerzy w obawie przed wywiezieniem do Niemiec zaczął pracować jako robotnik w Reseve – Lazarett Posen. Los sprawił, że jeszcze w czasie wojny mógł uczyć się gry na fortepianie najpierw u H. Malinowskiej, a potem u Gertrudy Konatkowskiej.

Gdy Poznań był wolny, Kurczewski rozpoczął naukę w Liceum im. św. Jana Kantego i kontynuował działalność harcerską. Jego 40. Poznańska Drużyna Harcerska im. Fryderyka Chopina stała się Chórem Chłopięcym „Miniaturka”. W 1946 roku rozpoczął studia muzykologiczne na UAM oraz naukę na II roku szkoły średniej w klasie organów Józefa Pawlaka. W 1947 roku zdał egzaminy na teorię specjalną na ówczesną poznańską Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną. W sierpniu 1949 roku „Miniaturka” zdobyła II miejsce na konkursie podczas Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów w Budapeszcie. W 1950 Kurczewski ukończył muzykologię oraz teorię specjalną, ale nie oznaczało to końca jego edukacji. Studiował dyrygenturę u Waleriana Bierdiajewa i Stanisława Wisłockiego.
W 1957 roku powstał zalążek dzisiejszej Szkoły Chóralnej, a cztery lata później Chór Kurczewskiego, bo tak popularnie nazywano zespół, zaczął używać nazwy Poznański Chór Chłopięcy. Pracował z nim nieprzerwanie do roku 1990, a Szkołą Chóralną kierował do roku 1992. W 1967 roku zainicjował Międzynarodowe Festiwale Chórów Chłopięcych.

Pod Jego batutą Poznański Chór Chłopięcy koncertował ponad 2200 razy niemal we wszystkich krajach Europy oraz w Kanadzie, USA, Wenezueli, w Singapurze i na Tajwanie. Śpiewał w tak renomowanych salach jak Carnegie Hall w Nowym Jorku, Wiener Musikverein czy Thomaskirche w Lipsku. Repertuar zespołu w tamtych czasach to ponad 600 utworów a cappella i wiele kompozycji wokalno-instrumentalnych. Ówczesny dorobek zespołu to także 21 płyt w tym pierwsza polska płyta kompaktowa. Spośród utworów napisanych przez Jerzego Kurczewskiego niezwykłą popularność zdobyła opera dziecięca „O Kasi, co gąski zgubiła”. Wystawiano ją w całej Europie, a także na Kubie ponad 2000 razy. Dla upamiętnienia postaci Jerzego Kurczewskiego od 10 lat osobom szczególnie zasłużonym dla polskiej chóralistyki przyznawana jest nagroda Jego imienia.

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!