Dziś, w drugą rocznicę odsłonięcia pomnika Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej przy al. Niepodległości w Poznaniu, zostanie odsłoniętych ostatnich 600 tabliczek upamiętniających imiennie ofiary II wojny światowej. Znajdą się tam między innymi nazwiska 72 pracowników Uniwersytetu Adama Mickiewicza, którzy zginęli we wrześniu 1939: wykładowców, ale także pracowników administracyjnych i technicznych. Tabliczki ufundowała uczelnia.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

– Obok profesora jest woźny i palacz. Pełna demokracja – mówi Włodzimierz Buczyński, przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika.
Ideom upamiętnienia bohaterów Polski Podziemnej i anonimowych ofiar II wojny światowej, i budowie pomnika „Głos Wielkopolski” towarzyszył od początku. Wielu spośród naszych czytelników, nie tylko z Poznania, ale i z mniejszych miejscowości Wielkopolski, zdecydowało się na upamiętnienie na żeliwnych tabliczkach swoich bliskich, przyjaciół, kolegów czy nauczycieli, którzy zginęli w czasie II wojny światowej nie tylko w walce, ale i w obozach zagłady lub padli ofiarą prześladowań.

– Swoją tabliczkę ma roczne dziecko, które umarło z głodu gdzieś w Kazachstanie, jedna z pań tak uczciła pamięć narzeczonego, Jerzy Kiełczewski, obecnie mieszkający w Kanadzie ufundował tabliczki upamiętniające jego 48 kolegów i profesorów z VIII Liceum. Są ludzie każdego wieku, stanu i profesji – podkreśla Włodzimierz Buczyński. – Choć poniekąd przypadkowi, znaleźli się tam dzięki czyjejś pamięci. Miejsce spoczynku wielu z nich jest nieznane. Dla tych, którzy pozostali, pomnik jest czymś w rodzaju symbolicznego grobu.


Więcej w dzisiejszym wydaniu Polska Głos Wielkopolski, lub www.prasa24.pl

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!