Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Rodzina Addamsów" wśród premier Teatru Muzycznego w Poznaniu

Kamilla Placko-Wozińska
Poznań: Upiorny początek, czyli „Rodzina Addamsów” w Teatrze Muzycznym
Poznań: Upiorny początek, czyli „Rodzina Addamsów” w Teatrze Muzycznym M.Kordula
Wiadomo już, jak rozpocznie się sezon w poznańskim Teatrze Muzycznym. Na początek czeka nas upiorny akcent, czyli musical "Rodzina Addamsów". To już 22 września. Tydzień później będzie można zobaczyć "Rodzinę żołnierza".

Przeglądając jesienny program Teatru Muzycznego, łatwo dojść do wniosku, że pod wodzą dyr. Przemysława Kieliszewskiego przy Niezłomnych wyrósł nam poznański Broadway. Musicale, które podbiły nie tylko Nowy Jork oglądamy w Poznaniu.

Addamsowie na początek
„Rodzina Addamsów” to koprodukcja Teatru Muzycznego i Teatru Syrena w Warszawie. „Ojcem” upiornej rodzinki był amerykański rysownik rysownik Charles Addams, który od lat 30. ubiegłego wieku publikował jej przygody w formie komiksu na łamach tygodnika „The New Yorker”. Na jego podstawie powstał trzydzieści lat później serial, a w 1991 roku dobrze znany kinomanom (podobnie jak i jego dwa sequele), nominowany do Oscara za kostiumy film z Anjelicą Huston, Raúlem Julią oraz Christiną Ricci.

Poznańsko-warszawski spektakl reżyseruje Jacek Mikołajczyk („Zakonnica w przebraniu”, „Nine”), kierownictwo muzyczne objęli Piotr Deptuch i Tomasz Filipczak. Za choreografię odpowiada Ewelina Adamska-Porczyk, scenografię zaprojektował Grzegorz Policiński, a kostiumy Ilona Binarsch. Realizatorzy w tym składzie przygotowali polską prapremierę „Rodziny Addamsów” w 2015 w Gliwickim Teatrze Muzycznym. Muzyka w „Rodzinie Addamsów” stanowi fuzję tradycji broadwayowskiej i stylistyki latynoamerykańskiej. Największą sławę zyskały takie utwory jak: „Chcesz być Addamsem”, „W całkiem nową stronę” czy „Zatańczmy jeszcze raz”, wszystkie usłyszymy w przekładzie reżysera.

Zobacz też: Aktorzy musicalu komediowego „Rodzina Addamsów” o sztuce. „Super jest znaleźć w sobie mroczność, pociąg do brzydoty, tortur”

Premierę zaplanowano na 22 września, a specjalny spektakl dla szkół (po którym odbędzie się spotkanie z aktorami) na 27. godz. 11.

Kolejną, jesienną premierą będzie 30 października „Historia żołnierza” Igora Strawińskiego i Charlesa Ferdinanda Ramuza. To baśń o żołnierzu, który za spełniającą życzenia księgę, oddał diabłu skrzypce. I przekonał się, że bogactwo szczęścia nie daje, a przynosi samotność. Czyli - niestarzejąca się, zawsze aktualna historia. W roli głównej - Radosław Elis.

Broadwayowskie hity wracają
Jesień w Teatrze Muzycznym to także spektakle, które podbiły publiczność w poprzednich sezonach. W październiku (12-14) powróci na scenę słynny broadwayowski musical „Nine”, nawiązujący do oscarowego filmu Felliniego „Osiem i pół”. W tym samym miesiącu, aż 13 razy (18-27), wystawiony zostanie przebój sezonu 2017/18 „Footloose”, którego autorzy wykorzystali filmowy hit Kenny’ego Logginsa (z 1984 roku) pod tym samym tytułem z Kevinem Baconem i Sarah Jessicą Parker.

W listopadzie natomiast powrócą kolejne dwa sztandarowe spektakle poznańskiej sceny. 16-18 oglądać będziemy czołowy broadwayowski musical „Jekyll&Hyde”, który w Nowym Jorku (bez przerwy) zagrano 1500 razy. W adaptacji słynnej noweli Roberta Louisa Steven-sona w głównej roli wystąpią zarówno Janusz Kruciński, jak i Damian Aleksander.

Od 22-24 przy Niezłomnych ponownie zagości „Evita”. Muzyczna biografia Evy Perón-Duarte, żony prezydenta Argentyny, Juana Peróna jest najbardziej znanym dziełem Andrew Lloyda Webbera. Premiera odbyła się na londyńskim West Endzie w 1978 roku. Rok później musical pokazano na Broad-wayu, gdzie zagrano go 1584 razy. Ogromnym sukcesem okazała się wersja filmowa w reżyserii Alana Parkera (pięć oscarowych nominacji) z Madonną i Antonio Banderasem.

Poetyckie soboty
Także w tym sezonie kontynuowane będą w Teatrze Muzycznym Salony Poezji Anny Dymnej. 13 października Jadwiga Jankowska-Cieślak (w 1982 roku laureatka Złotej Palmy w Cannes za główną rolę w węgierskim filmie „Inne spojrzenia”) czytać będzie Tadeusza Różewicza. 1 grudnia gościć będziemy aktorskie małżeństwo Maję Bareł-kowską (rodowita poznanianka) i Piotra Cyrwusa (warto zobaczyć jak znakomitym aktorem dramatycznym jest popularny Rysiu z „Klanu”). Zaprezentują program „Anna Świrszczyńska, Czesław Miłosz - dwugłos o życiu, miłości i odchodzeniu”. W styczniu (19) natomiast przyjedzie Artur Barciś z tekstami Agnieszki Osieckiej i Wojciecha Młynarskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto