Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rogale świętomarcińskie [CIEKAWOSTKI]

Waldemar Kaiser
Rogale świętomarcińskie
Rogale świętomarcińskie Andrzej Szozda
Rogale świętomarcińskie w Poznaniu sprzedawane są przez cały rok. Ich spożycie największe jest jednak w listopadzie. Szacuje się, że w pierwszej połowie miesiąca sprzedawanych jest około 600 ton tego smakołyku. 11 listopada w ręce poznaniaków trafia 250 ton rogali.

Historia rogali sięga czasów pogańskich, kiedy to jesienią składano ofiarę bogom z wołowego mięsa, a kiedy tego brakowało z ciasta zawijanego w rogi wspomnianych zwierząt. Kształt rogali, podobny do krowich rogów, nie jest więc przypadkowy.

Zobacz też: Rogale świętomarcińskie - zobacz, jak powstają [ZDJĘCIA]

Wypiekane od ponad 150 lat w stolicy wielkopolski rogale zdają się mieć nieco inny kształt. Według kościoła nawiązuje on do podkowy, którą miał zgubić koń świętego.

Rogale w Poznaniu wypiekane były na 11 listopada już w 1860 roku, o czym zaświadcza najstarsza, zachowana reklama, opublikowana w Dzienniku Poznańskim. Natomiast miejska legenda rogalową tradycję łączy z postacią proboszcza parafii św. Marcina, ks. Janem Lewickim, który w 1891 roku apelował do wiernych, aby wzorem patrona zrobili coś dla biednych. Na apel duchownego odpowiedział Józef Melzer, który namówił szefa cukierni, w której pracował, by wypiekać rogale. Ciasto sprzedawano bogatszym, a rozdawano biedniejszym mieszkańcom miasta.

Zobacz też: Rogalowe Muzeum Poznania otwarte! Zobaczcie, jak jest w środku [ZDJĘCIA]

Prawo wypiekania i sprzedawania certyfikowanymi rogalami świętomarcińskimi ma 97 cukierni. Rogale co roku podlegają procesowi certyfikacji, który prowadzony jest przez Kapitułę Poznańskiego Tradycyjnego Rogala Świętomarcińskiego, powstałą z inicjatywy Cechu Cukierników i Piekarzy w Poznaniu, Izby Rzemieślniczej i Urzędu Miasta Poznania.

Rogale świętomarcińskie w Unii Europejskiej

W 2008 roku Rogale świętomarcińskie zostały uznane przez Unię Europejską za produkt regionalny Chronionym Oznaczeniem Geograficznym. 28 listopada 2013 wypiekano je w Brukseli z okazji czwartej edycji Dnia Świętego Marcina. Wypieki degustowali m.in. posłowie Parlamentu Europejskiego, instytucji unijnych oraz członkowie korpusu dyplomatycznego różnych państw. Rogale można kupić przez internet. Wystawiane są na popularnym portalu aukcyjnym.

Zobacz też: Rogale marcińskie: Jak je zrobić? [PRZEPIS, ZDJĘCIA]

Skomentuj:

Rogale świętomarcińskie [CIEKAWOSTKI]

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto