Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Po dwudziestu latach przerwy turyści znów mogą zwiedzać pałac w Rogalinie. W sobotę zaprezentowane zostały efekty trwających dwa lata prac rewaloryzacyjnych. Remont sfinansowany został nie tylko za pieniądze z budżetu państwa, ale także dzięki wsparciu Islandii i Norwegii.


W głównej części pałacu, dawnej rezydencji Raczyńskich, można podziwiać odrestaurowane podłogi, zrekonstruowaną stolarkę, sztukaterię i kominki.
– To, co mnie szczególnie cieszy, to fakt, że udało się uratować, po bardzo wielu zabiegach konserwatorskich, aż czterdzieści procent drewnianych osiemnastowiecznych podłóg. Na parterze zachowano też okno z XVIII wieku. Cieszy to tym bardziej, że były zakusy, by zastąpić je współczesnym oknem – mówi Joanna Nowak, kierownik oddziału Muzeum Narodowego Pałacu w Rogalinie.

Największą niespodzianką było odkrycie dokonane w pałacowej piwnicy. Jedna ze starych rur doprowadzających wodę „ogacona” (owinięta) była jedwabną, haftowaną srebrem i złotem tkaniną.

– Ten kawałek tkaniny posłuży nam za wzór przy wyrobie materiałów, którymi będą ozdabiane wnętrza pałacu – dodaje Joanna Nowak.
W zabytkowych wnętrzach wymieniono instalację elektryczną, wzmocniono konstrukcję więźby dachowej, ułożono nowe pokrycie dachu. W galerii malarstwa zainstalowano system klimatyzacji oraz świetlik z szybami pochłaniającymi promienie ultrafioletowe. Oznacza to, że obrazy znajdujące się w tych pomieszczeniach eksponowane są w warunkach możliwie jak najmniej szkodzących samym obrazom.

Wszystkie budynki zespołu rezydencjonalnego wyposażone są w nowoczesne systemy zabezpieczające, a ogrzewane są przez kotłownię olejowo-gazową. Wnętrza pałacu dostępne będą także dla osób niepełnosprawnych.

Projekt realizowany był dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię, poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W sobotę, 26 września w pałacu odbędzie się finał Roku Raczyńskich. Tego dnia zwiedzać pałac będą te osoby, które posiadają zaproszenia, jakie można było otrzymać, uczestnicząc we wcześniejszych imprezach Roku Raczyńskich. Dla wszystkich tego dnia udostępnione zostaną bezpłatnie pałacowe ekspozycje. Zagra Kapela Zamku Rydzyńskiego. Wszyscy turyści będą mogli zwiedzać pałac od 1 października.

– Pałac był tak długo zamknięty, dlatego wyjątkowo w tym roku, będzie można go zwiedzać również w grudniu – mówi Joanna Nowak.
Pracownicy muzeum oczekiwać będą na zwiedzających w godz. od 9.30 do 16.00. Autokary i auta osobowe mogą się zatrzymywać przy szosie Mosina – Kórnik. Parking płatny znajduje się w alei prowadzącej do mauzoleum Raczyńskich.

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

Więcej na temat: