Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozpoczęły się targi ITM POLSKA

Lilia Łada
Lilia Łada
- To właśnie gospodarka nakierowana na promowanie inwestycji sprawia, że kryzys odczuwamy znacznie mniej dotkliwie niż inne kraje - powiedział w Poznaniu wicepremier Waldemar Pawlak, otwierając targi ITM Polska.

Wicepremier zwrócił też uwagę, że bez wspierania innowacyjności i rozwoju polskiej nauki, zwłaszcza tej pracującej na potrzeby przemysłu, nie byłoby takiej sytuacji. Dlatego inicjatywy takie jak targi Innowacje-Technologie-Maszyny Polska należy wspierać ze wszystkich sił.

- Byłem laureatem V Olimpiady Naukowo - Technicznej - powiedział Waldemar Pawlak. - Co dało mi przepustkę na studia. To kolejny dowód na to, że powinny być takie inicjatywy i że trzeba przywrócić respekt i szacunek dla zawodu inżyniera. Do tej pory nie było na przykład żadnych nagród dla firm, które inwestowały w badania i rozwój, traktowano te pieniądze jak wszystkie inne koszty. Najwyższy czas to zmienić.

- Targi ITM są wyrazem aspiracji naszego kraju - powiedział Andrzej Byrt, prezes MTP. - Chcę przypomnieć, że Polska jest jedynym krajem w Europie, który na kryzys odpowiedział wzrostem gospodarczym. Słabym, ale wzrostem.

Na tegorocznej, siódmej już edycji tych targów swoją ofertę przedstawi prawie 1000 firm z 30 krajów, między innymi z Austrii, Belgii, Chin, Danii,Finlandii, Francji, Hiszpanii, Japonii, Indii, Korei Południowej, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii i oczywiście Polski. Będą też obecne ze swoimi innowacjami najlepsze jednostki naukowo-badawcze i badawczo-rozwojowe zgromadzone w Salonie Nauka dla Gospodarki.

Cała ekspozycja zajmuje ponad 20 tys. m. kw. i jest podzielona na salony tematyczne: Salon Bezpieczeństwo Pracy w Przemyśle, Salon Hydrauliki, Pneumatyki i Napędów HAPE, Salon Obrabiarek i Narzędzi MACH-TOOL, Salon Metalurgii, Hutnictwa, Odlewnictwa i Przemysłu Metalowego METALFORUM, Salon Technologii Obróbki Powierzchni SURFEX, Salon Welding, Salon Transporta.

Będzie można też zobaczyć nowe produkty i rozwiązania dla gospodarki, między innymi autonomiczny robot latający, najszybciej tnąca wycinarka drutowa, biometryczny terminal służący do uwierzytelniania osób na podstawie układu żył na dłoni, inteligentny długopis przewidziany do diagnozowania i terapii dysleksji, systemy sterowania komputerem za pomocą ruchu gałek ocznych lub ust („ustomysz") - i wiele, wiele innych.

Targom towarzyszą też specjalistyczne warsztaty i seminaria. Tragi można odwiedzać od 16 do 18 czerwca w godzinach 9-17 oraz 19 czerwca w godzinach 9–16. Wejście na teren Międzynarodowych Targów Poznańskich od ul. Głogowskiej, ul. Grunwaldzkiej i ul. Śniadeckich. Bilet po rejestracji kosztuje 10 zł, bez rejestracji – 50 zł.

Przeczytaj także:
Najnowocześniejsze targi

Latający robot, terminal służący do uwierzytelniania osób na podstawie układu żył na dłoni, inteligentny długopis przewidziany do diagnozowania i terapii dysleksji – to tylko niektóre nowości, które od wtorku zobaczymy na targach ITM Polska.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto