Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rusza remont Muzeum Henryka Sienkiewicza

Lilia Łada
Lilia Łada
Po półrocznym poślizgu nareszcie rusza remont Muzeum Henryka ...
Po półrocznym poślizgu nareszcie rusza remont Muzeum Henryka ... Lilia Łada
Po półrocznym poślizgu nareszcie rusza remont Muzeum Henryka Sienkiewicza. 7 kwietnia nastąpi otwarcie ofert.

- Prace rozpoczną się najprawdopodobniej na przełomie kwietnia i maja - mówi Anna Chwalisz, wicedyrektor Biblioteki Raczyńskich, właściciela muzeum. - Teraz trwa pakowanie zbiorów, zabezpieczanie ich i wysyłka.

Muzeum ma niezwykle bogate zbiory dotyczące Henryka Sienkiewicza, które powstały dzięki ofiarności i zapałowi jednego człowieka - Ignacego Mosia (1917–2001). Twórca muzeum w czasie II wojny światowej został wysiedlony do Kielc i tam, w pobliskim Oblęgorku, poznał rodzinę pisarza: jego syna Henryka Józefa i córkę Jadwigę. Od tego zaczęła się fascynacja Henrykiem Sienkiewiczem i jego twórczością - a także zbieranie pamiątek po pisarzu.

Ignacy Moś jeździł po całym kraju, odwiedzał antykwariaty i ludzi, którzy posiadali przedmioty czy dokumenty związane z Henrykiem Sienkiewiczem. W latach sześćdziesiątych  pamiątki stanowiły już pokaźny i cenny zbiór udostępniany naukowcom, dziennikarzom i studentom.

W 1978 roku Ignacy Moś założył fundację i to dzięki niej udało się utworzyć Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza. Znalazło ono swoją siedzibę w przekazanej przez miasto staromiejskiej kamieniczce, wybudowanej w 1553 roku dla Jana Baptysty Quadro – włoskiego architekta i budowniczego Ratusza. Ignacy Moś uzupełniał zbiory aż do swojej śmierci w grudniu 2001 roku. Obecnie to imponujący zbiór ponad 4,5 tys. woluminów oraz ok. 2 tys. dzieł sztuki.

Szybko jednak okazało się, że wnętrze kamienicy, choć piękne, jednak nie spełnia wszystkich wymogów nowoczesnego muzeum. Dużo miejsca w samym centrum budynku zajmuje ozdobna klatka schodowa dzieląc powierzchnię ekspozycyjną na małe i wąskie, a więc "nieustawne" pomieszczenia. Przede wszystkim zaś muzeum było niedostępne dla osób niepełnosprawnych. Dlatego Biblioteka Raczyńskich zdecydowała o generalnym remoncie muzeum.

Miał się on zacząć jesienią ubiegłego roku, jednak przedłużyło się załatwianie niezbędnych formalności, a co za tym idzie - przesunięcie początku remontu. Otwarcie ofert przetargowych nastąpi 7 kwietnia, a prace remontowe rozpoczną się na przełomie kwietnia i maja. Koszt inwestycji wyniesie 3 818 000 zł.

Czytaj także:
Muzeum Henryka Sienkiewicza przejdzie gruntowny remont

Odrestaurowana elewacja, winda dla niepełnosprawnych, nowe ekspozycje – to tylko część prac obejmujących remont budynku muzeum.


5. Gala Sportów Walki!
26 marca, hala AWF


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto