Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszył XI Festiwal Kultury Ukraińska Wiosna. Do niedzieli w Poznaniu będzie można poczuć prawdziwą ukraińską duszę!

KAS
W Poznaniu w czwartek, 10 maja rozpoczął się - już po raz jedenasty - Festiwal Kultury Ukraińska Wiosna.

„Ukraińska Wiosna” to cykliczne spotkania z kulturą ukraińską w Poznaniu i Wielkopolsce. To również okazja do zaprezentowania młodych ukraińskich twórców, którzy na stałe mieszkają w Polsce, a niekiedy w samym Poznaniu.

- Najlepszym sposobem na zapoznanie się z obywatelami Wschodu jest zrobienie tego poprzez integrację sztuki i kultury

- mówi Witold Horowski, Konsul Honorowy Ukrainy w Poznaniu

- Geneza tego wydarzenia wywodzi się z chęci przybliżenia poznaniakom kultury naszego wschodniego sąsiada - informują organizatorzy Festiwalu. - Pierwotnie zarówno twórcami, jak i odbiorcami festiwalu byli Polacy, z biegiem lat ta sytuacja uległa zmianie. Rosnąca emigracja z Ukrainy pozwoliła na uzupełnienie pięknej misji Ukraińskiej Wiosny. Dziś, zarówno wśród wolontariuszek i wolontariuszy, jak i wśród gości festiwalu, jest coraz więcej osób przybyłych z Ukrainy. Nie rezygnując z tradycyjnych, lokalnych odbiorców, zapraszamy także tych, którzy są u nas
od niedawna.

- W tym roku przygotowaliśmy aż 12 ciekawych wydarzeń - uzupełniają organizatorzy. - Wśród nich: wystawa fotograficzna, projekcja 3 filmów ukraińskiej kinematografii, koncert Narodowej Orkiestry Instrumentów Ludowych Ukrainy, debata o relacjach polsko - ukraińskich z udziałem Wiesława Romanowskiego, Artura Deski oraz Romana Kabaczija i wiele innych wydarzeń.

Więcej informacji na temat programu na Fanpage'u i stronie internetowej Ukrainska Wiosna

XI edycję Festiwalu Kultury Ukraińska Wiosna dofinansowano ze środków budżetu Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz Miasta Poznania #poznanwspiera

XI Festiwal Kultury Ukraińska Wiosna - PROGRAM

„PRZYJAŹŃ NIE WROGOŚĆ. O WĘDRUJĄCYM PRZECINKU” – DEBATA NA TEMAT RELACJI POLSKO-UKRAIŃSKICH
Podczas spotkania z udziałem Wiesława Romanowskiego (w latach 1989-2003 korespondent TVP na Ukrainie, autor książek „Ukraina. Przystanek Wolność”, „Bandera. Ikona Putina” oraz kilku filmów o biografiach znanych ludzi związanych ze Wschodem), Łesia Bełeja (pochodzący z Użhorodu poeta i prozaik, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego, pracujący obecnie w Instytucie Polskim w Kijowie) oraz Artura Deski (filozof, historyk i działacz społeczny mieszkający w Drohobyczu) zastanowimy się nad tym, czy relacje dwustronne nie stają się coraz bardziej zakładnikami sytuacji wewnętrznej w każdym z krajów, czy istnieje szansa na uregulowanie sporów historycznych i w jaki sposób na stosunki między państwami wpływa coraz liczniejsza imigracja ukraińska w Polsce. Moderatorem spotkania będzie dr Ryszard Kupidura (UAM).

KIEDY: 11.05.2018 (piątek), g. 19
GDZIE: Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, ul. Św. Marcin 80/82, Scena Nowa

***
PROJEKCJA FILMU „NA ZŁAMANIE KARKU”
Współczesny Kijów.
27-letni nie-bohaterowie starają się dokonać trudnych wyborów w czasach, w których życie wymaga bohaterstwa. Anton – uzdolniony młody muzyk, który nie spełnił pokładanych w nim nadziei – wraca do miasta po paroletniej nauce w Szwajcarii i półrocznym leczeniu alkoholizmu w podkijowskim zakładzie. Katia – jedna z tysięcy dziewczyn, które wynajmują pokój w betonowej dżungli kijowskiego blokowiska, szukając swojego „ja" – nazajutrz ma wylecieć do Berlina w nadziei na rozpoczęcie nowego życia. Przypadkowe spotkanie zmienia wszystko.

KIEDY: 11.05.2018 (piątek), g. 20
GDZIE: Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, ul. Św. Marcin 80/82, Scena Nowa

***
DWUDNIOWE WARSZTATY Z KOMPETENCJI MIĘDZYKULTUROWYCH DLA OBYWATELI UKRAINY „NA NOWYM – JAK SIĘ ODNALEŹĆ?”
Dwudniowe warsztaty rozwijania kompetencji międzykulturowych dedykowane obywatelkom i obywatelom Ukrainy, mieszkającym w Poznaniu. Organizatorzy i osoby prowadzące gwarantują przyjazną i kameralną atmosferę spotkania, a także wsparcie językowe tłumaczki języka ukraińskiego. .

KIEDY:
I część 12.05.2018 (g. 9.30-14.30)
II część 13.05.2018 (g. 9.30-13.30)
GDZIE: Sala warsztatowa Imaginarium – Laboratorium Wyobraźni, Poznań ul. Działyńskich 2

***
„ROZPOZNANIA DLA NAJMŁODSZYCH” – ZWIEDZANIE INTERAKTYWNEGO MUZEUM BRAMA POZNANIA DLA UKRAIŃSKICH RODZIN Z DZIEĆMI
Czy historia może być ciekawa? Zdecydowanie tak! Jeszcze ciekawsza może być dla dzieci! Udowodnią nam to nasi partnerzy z Bramy Poznania w trakcie zachwycającej lekcji-gry dla najmłodszych gości festiwalu. Razem przeniesiemy się w czasie, żeby dowiedzieć się o historii miasta, odkryjemy dla siebie jego tajemnice, poczujemy się mieszkańcami średniowiecznego Poznania. Na najbardziej ciekawych świata czeka rozwiązywanie zagadek w trakcie terenówki. Nigdy jeszcze historia nie była tak zachwycająca! Udział w wydarzeniu jest darmowy, obowiązuje natomiast wypełnienie ankiety. Liczba miejsc jest ograniczona!

KIEDY: 12.05.2018 (sobota), g. 11
GDZIE: Brama Poznania, Poznań Gdańska 2

***
KONCERT NARODOWEJ ORKIESTRY INSTRUMENTÓW LUDOWYCH UKRAINY (NAONI)
Narodowa Orkiestra Instrumentów Ludowych Ukrainy z Kijowa wraca do stolicy Wielkopolski z nowym unikalnym programem! Orkiestra zaprezentuje własną interpretację współczesnej muzyki ukraińskiej i światowej. Orkiestra składa się z 60 muzyków grających na bandurach, cymbałach, kobzach, skrzypcach, basetlach, lirach, okarynach,
syringach, surmаch, trąbkach kozackich, dudykach, drymblach, bębnach i innych. To właśnie ta różnorodność stanowi o wyjątkowości tego zespołu, który od czasu swojego ostatniego pobytu w Poznaniu niezwykle ewoluował i otworzył się na współczesne kierunki rozwoju muzyki.

KIEDY: 12.05.2018 (sobota), g. 20
GDZIE: Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, ul. Św. Marcin 80/82, Sala Wielka
KIEDY: 13.05.2018 (sobota), g. 18
Gminne Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji, Bojanowo ul. Ratuszowa 10A

***
„IGOR HNYDYN PROJECT”
Projekt Igora Hnydyna to rezultat pracy przedstawicieli nowego pokolenia ukraińskiej społeczności muzycznej Lwowa we współpracy z muzykami z Polski. Od lat Igor integruje środowiska muzyczne Polski i Ukrainy, czego owocem będzie występ polsko-ukraińskiego zespołu podczas festiwalu w składzie: Igor Hnydyn (perkusja), Anastasija Litvinyuk (piano), Szymon Kamykowski (saksofon), Roman Chraniuk (kontrabas).
Muzyka, którą będzie można usłyszeć, to synteza różnych stylów, w których polirytmia przeplata się z elementami muzyki świata i różnymi stylami jazzu.

KIEDY: 12.05.2018 (sobota), g. 19
GDZIE: Miejski Ośrodek Kultury, Gniezno ul. Łubieńskiego 11

KIEDY: 13.05.2018 (niedziela), g. 19
GDZIE: Blue Note Jazz Club, Poznań ul. Kościuszki 79

***
PROJEKCJA FILMU „LOT ZŁOTEJ MUSZKI”
Film, którego scenariusz powstał na podstawie opowiadań lwowskiego pisarza Bohdana Wołoszyna, opiera się na trzech elementach wiejskiego życia: lokalnych rozgrywkach piłki nożnej, galicyjskim weselu i pogrzebie. Przedstawiony krajobraz Galicji może służyć jako ciekawy przewodnik turystyczny, jednocześnie stanowiący wdzięczny temat dla badań antropologów, socjologów i folklorystów. Wywodzący się z tamtejszych terenów reżyser jest autorem ponad 70 dokumentalnych filmów telewizyjnych i trzech pełnometrażowych filmów fabularnych, w tym wielokrotnie nagradzanego „Stop Revolution” z 2007 roku.

KIEDY: 12.05.2018 (sobota), g. 20.30
GDZIE: Klub Teatralny „Maskarada”, Leszno, ul. G. Narutowicza 69

Czytaj też:

***
Jak wygląda sytuacja ukraińskich pracowników w Polsce?

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto