(© Sławomir Seidler)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Rano - przy minus dwunastu stopniach Celsjusza - po osiedlu Chrobrego - jak informuje Radio Merkury - spacerował bezdomny, ubrany jedynie w bieliznę marynarkę i kapcie. Mężczyznę do szpitala zabrało pogotowie.

Tyle szczęścia nie mieli mieszkańcy Konina, okolic Ostrowa i Leszna, którzy tej zimy zmarli z wychłodzenia organizmu. Ofiarami ujemnej temperatury padają zazwyczaj bezdomni. Prognozy pogody na najbliższe tygodnie nie są optymistyczne. Temperatura spaść ma poniżej - 20 stopni Celsjusza. Meteorolodzy przewidują, że silny mróz będzie się utrzymywał do połowy lutego.

Zobacz też: Poznań da 130 tys. zł na dodatkowe miejsca dla osób bezdomnych


- Taka pogoda jak obecnie będzie się utrzymywać w pierwszej dekadzie lutego - mówi Leszek Szaradowski, dyżurny synoptyk IMiGW PIB oddział w Poznaniu. - Musimy się przygotować na kilkunastostopniowe mrozy zarówno w nocy, jak i w dzień. W nocy z wtorku na środę oraz ze środy na czwartek, we wschodniej Wielkopolsce temperatura może spaść nawet poniżej -20 stopni Celsjusza. Z kolei w sobotę i niedzielę będzie padał śnieg.

Bezdomni, którzy unikają schronisk i noclegowni narażeni są na śmierć. W Poznaniu koczują oni w 26 miejscach. Tyle przynajmniej nadzorują strażnicy miejscy. Dwukrotnie w ciągu doby stróże prawa i porządku sprawdzają te miejsca. W sumie mają na oku 50 osób.

- Wraz z nastaniem mrozów liczba tych osób zmniejsza się - mówi Przemysław Piwecki ze straży miejskiej. - Bardzo rzadko, ale przenoszą się do noclegowni, częściej chowają się na klatkach schodowych budynków wysokich, w piwnicach a czasami jadą do rodziny. Mamy kilka osób w namiotach - Jeżyce, Nowe Miasto, w szałasach - Piątkowo, w tunelu foliowym - Wilda i w ruinach zabudowań gospodarczych - Stare Miasto.

Po mroźnym weekendzie w siedzibie straży miejskiej rozdzwoniły się telefony od poznaniaków, którzy reagując na apel policji i strażników, informują o koczujących bezdomnych.

Więcej przeczytasz na stronach Głosu Wielkopolskiego


Najważniejsze informacje z Poznania - zamów nasz newsletter

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!