W marcu 2009 r W marcu 2009 r

W marcu 2009 r. zorganizowano marsz w obronie VIII LO. Sprawa nadal budzi dużo emocji (© Romuald Królak)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Na 30 stycznia wyznaczona została rozprawa dotycząca sprawy roszczeń kurii. Kościół od Poznania domaga się milionów złotych.

Wszystko wskazuje na to, że negocjacje nie przyniosą rezultatu. 30 stycznia rozpoczyna się proces, jaki miastu Poznań wytoczyła poznańska archidiecezja. W ciągu kilku tygodni powinien zostać wyznaczony termin kolejnego sądowego sporu. W tym przypadku chodzi o tereny maltańskie. Roszczenia Kościoła przekraczają 100 mln złotych.

Zarówno strona kościelna, jak i władze Poznania wzajemnie zarzucają sobie złą wolę w negocjacjach w sprawie VIII LO w Poznaniu. Archidiecezja poznańska domaga się od miasta roszczenia w wysokości 6 mln zł za tzw. bezumowne korzystanie z nieruchomości przy ul. Głogowskiej od marca 2007 do końca lipca ubiegłego roku. Dotychczasowe negocjacje nie przyniosły w tej sprawie porozumienia.

Zobacz także: Archidiecezja chce się sądzić z miastem o prawie 6 mln zł

- Zawsze jest szansa na ugodę - twierdzi mecenas Mikołaj Drozdowicz, reprezentujący stronę kościelną. - Nie jest to jednak pytanie do nas. Inicjatywa powinna należeć do miasta. Wielokrotnie pozytywnie odpowiadaliśmy na propozycje spotkań, podczas których zazwyczaj rozmawiano nie na temat. Nawet nie znam stanowiska miasta w tej sprawie.

Pozew został złożony faktycznie kilka miesięcy temu, ale dopiero pod koniec grudnia trafił do poznańskiego magistratu. W tych dniach miejscy prawnicy przygotowywali na niego odpowiedź. Sprawa zaczęła przyspieszać, ponieważ na 30 stycznia wyznaczono termin pierwszej rozprawy.

- Nie zgadzamy się z roszczeniem - mówi mecenas Henryk Kuligowski, reprezentujący Poznań. - Nawet gdyby zostało ono uwzględnione, to jego wysokość nie jest dla nas do zaakceptowania. W ocenie magistratu ewentualne roszczenie powinno być naliczane w oparciu o obowiązujący czynsz w placówkach oświatowych, a nie jak w przypadku pomieszczeń biurowych. - Tę sprawę sąd już rozpatrzył - ucina krótko Drozdowicz.

Kontrowersje w sposobie naliczania odszkodowania są o tyle istotne, że Kościół dzierżawi od miasta pomieszczenia na cele oświatowe m.in. przy ul. Kanclerskiej. Czynsz jest tam znacznie niższy niż wynika z roszczeń za VIII LO.

- Warto zwrócić uwagę, że budynek zbudowano z datków publicznych i pożyczki. Powstawał on w celu prowadzenia w nim szkoły - mówi Henryk Kuligowski. - Taką działalność prowadzi tam miasto od lat. Można nawet powiedzieć, że jest to zgodne z ideą księdza Czesława Piotrowskiego. Nie możemy ponosić odpowiedzialności za bezprawne przejęcie tej nieruchomości w czasach komunistycznych.

Więcej na stronie Głosu Wielkopolskiego

Najważniejsze informacje z Poznania - zamów nasz newsletter

Czytaj także

  Komentarze (5)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  MOCHER (gość)

  Mam nadzieję że społeczeństwo w końcu przejrzy na oczy i przestanie dawać kasę w kopertach po kolędzie ,na budowę domów parafialnych na budowę kościołów ,a miasta i gminy przestaną oddawać grunty pod obiekty sakralne za przysłowiową złotówkę .

  Szczepan (gość)

  Słynący ze swojej dobroci przedstawiciele kościoła jak widać jedyne co potrafią to prowadzić długie spory sądowe, zasłaniać się armią adwokatów i cale dnie poświęcać na szukanie sposobów, jak tu się szybko obłowić. Strzyżenie owieczek w kościołach idzie co raz gorzej, więc czas wrócić do praktyki bycia wielkim właścicielem ziemskim.

  POZ (gość)

  miasto Poznań powinno zapernym biskupom i kurii wystawic rachunek za remonty kościołów - cóż z tego, ze to zabytki? - wiele innych zabytków niszczeje bez remontów a koscioły odrestaurowane za potężne pieniądze - tylko w pewnej części ze srodków unijnych. Wystawić kurii potężne rachunki !!!!!!! A