Star 20 Star 20

(© Archiwum MTP)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Samochody PRL-u. Star 20 przyczynił się do szybkiej odbudowy kraju ze zniszczeń wojennych. Był produkowany w Fabryce Samochodów Ciężarowych Star w Starachowicach w latach 1948-1957.

Star 20 został stworzony po to, by pomóc w odbudowie kraju. Nad skonstruowaniem samochodu ciężarowego o średniej ładowności pracowała grupa doświadczonych konstruktorów, w większości składająca się z byłych pracowników przedwojennych Państwowych Zakładów Inżynierii. Nic więc dziwnego, że fachowcy opracowali dość udaną konstrukcję, choć nie wolną od wad. Najistotniejsze z nich to: mały rozstaw osi, słaba dynamika przy pełnym obciążeniu oraz brak silnika wysokoprężnego.

Zobacz też: Samochody PRL-u: Ogórek czyli Jelcz 043 [ZDJĘCIA]

Produkcja ciężarówek rozpoczęła się w 1948 roku. Pierwsze pięć wyprodukowanych w Starachowicach pojazdów 15 grudnia 1948 roku obejrzeli członkowie kongresu zjednoczeniowego PPS i PPR.

W następnym roku rozpoczęły się prace nad ciągnikiem siodłowym Star C60, który w 1950 zaprezentowany został na

Międzynarodowych Targach Poznańskich

. Ta wersja, oznaczona jako Star C60, współpracowała z jednoosiową naczepą typu D60, produkowaną przez Sanocką Fabrykę Wagonów "Sanowag". Podwozie ciągnika siodłowego z kolei posłużyło do skonstruowania wywrotki tylnozsypowej Star W14, której produkcja ruszyła w 1953 roku.

Zobacz też: Samochody PRL-u - "Nysą dookoła Azji" [ZDJĘCIA]

Star 20 napędzał 6-cylindrowy rzędowy silnik benzynowy polskiej konstrukcji o pojemności 4188 cm sześciennych i mocy maksymalnej 85 KM.

Na podwoziu starów montowane były różne zabudowy np. furgony do przewozu osób i ładunków, dźwigi samochodowe. Stary wykorzystywane były również do budowy wozów pożarniczych oraz prototypów autobusów.

Zobacz też: Samochody PRL-u: FSO Warszawa [ZDJĘCIA]

Skomentuj:

Samochody PRL-u: Star 25 [ZDJĘCIA]Zostaw e-mail, a my dostarczymy Ci najświeższych informacji


Z regionu

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!