Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Schody na Wildzie z dawnym sznytem. Odnowią je według projektu Czarneckiego!

Karolina Koziołek
To replika schodów zaprojektowanych przez Władysława Czarneckiego. Schody schodzą kaskadowo w dół, są oświetlone lampami art deco. Dodatkowo zaprojektowano szyny dla rowerów
To replika schodów zaprojektowanych przez Władysława Czarneckiego. Schody schodzą kaskadowo w dół, są oświetlone lampami art deco. Dodatkowo zaprojektowano szyny dla rowerów SMP Projektanci
Schody łączące ul. Chwiałkowskiego z Dolną Wildą mają swoją długą historię. Sięga ona roku 1930, kiedy to Władysław Czarnecki zaprojektował to połączenie ulic wraz z budynkami po obu stronach. ZDM zapowiada ich odnowienie według projektu ówczesnego miejskiego architekta.

Schody na Wildzie z dawnym sznytem. Odnowią je według projektu Czarneckiego!

Projekt we wspomnianym zakresie nigdy nie został zrealizowany, niemniej magistrat właśnie postanowił wrócić do przedwojennego projektu i odnowić zdewastowane przejście.

Stało się to w dużej mierze za przyczyną stowarzyszenia Ulepsz Poznań, które wywołało temat w ubiegłym roku. Stowarzyszenie, chcąc poprawić wygląd zaniedbanych schodów, zorganizowało konkurs na najciekawszy projekt ich pomalowania.

Zobacz inne projekty odnowienia schodów [ZDJĘCIA]

Po jego rozstrzygnięciu (wygrały kolorowe kredki), okazało się, że schody są w fatalnym stanie technicznym i projektu nie uda się zrealizować. Rysunek kredek trafił ostatecznie na nowe schody prowadzące nad Wartę, a miasto było zmuszone podjąć decyzję o gruntownym remoncie schodów na Wildzie.

Dla konserwator zabytków oczywiste było, że schody powinny nabrać dawnego sznytu, który kiedyś przewidział Czarnecki. Choć nie w całości. - Zresztą już w roku 1930 nie zrealizowano całego jego projektu - zaznacza Krzysztof Pokorski, projektant repliki schodów z biura SMP Projektanci, mając na myśli niezrealizowane nigdy kaskadowo ułożone baseny.

Czarnecki pisał o tym później w swoich wspomnieniach: "Ze względów oszczędnościowych wykonano jednak tylko jedno ramię nowych schodów. I to było ich nieszczęściem."

Plany Czarneckiego były dużo bardziej spektakularne: po bokach schodów zaprojektował dwie pierzeje domów, do których wchodziłoby się z podestów w bok. Ten pomysł również nie został zrealizowany.

"Gorzej jeszcze, w okresie powojennym wykonano w Miastoprojekcie projekt zagospodarowania przestrzennego całej skarpy. Przy schodach postawiono czołowo, prostopadle do nich, długie bloki katalogowe, zupełnie nie troszcząc się o te schody." - ubolewał po latach.

Projekt przebudowy schodów obejmuje również modernizację fragmentu ulicy Chwiałkowskiego oraz ulicy Dolna Wilda. Do 27 listopada trwają konsultacje społeczne dotyczące schodów. Uwagi do projektu można zgłaszać na stronie internetowej Zarządu Dróg Miejskich.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto