18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Schron przy Babimojskiej. Unikatowy obiekt zostanie otwarty dla zwiedzających! [ZDJĘCIA]

Michał Budnik, Zbyszek Snusz
Schron przy Babimojskiej w Poznaniu
Schron przy Babimojskiej w Poznaniu Lech Hoff/Zbyszek Snusz
Unikatowy zimnowojenny schron przy Babimojskiej, który powstał w... 1903 roku, zostanie po raz pierwszy otwarty dla zwiedzających podczas II Dni Twierdzy Poznań, które odbędą się w weekend 2-3 sierpnia.

Schron przy Babimojskiej. Unikatowy obiekt zostanie otwarty dla zwiedzających!

Obiekt powstał w trakcie modernizacji południowo-wschodniego odcinka Twierdzy Poznań w latach 1903-1907. Pełnił wówczas funkcję kompanijnego schronu piechoty. Podczas I wojny światowej (jak cała poznańska twierdza) został postawiony w stan gotowości bojowej, jednak nie otrzymał szansy sprawdzenia się w boju. Podczas walk o miasto w 1945 roku, będąc już całkowicie przestarzałym, nie odegrał żadnej roli, leżąc na uboczu głównych walk.

Na przełomie lat 50. i 60. XX wieku - w wyniku rosnącego napięcia pomiędzy dawnymi sojusznikami oraz rozwoju broni masowego rażenia - schron przystosowano do nowych funkcji. Teren ogrodzono i obsypano ziemią, która w pełni zakryła obiekt. Pod ziemią dobudowano kotłownię, postawiono silnik diesla z prądnicą, zmodernizowano urządzenia filtrowentylacyjne, zmodyfikowano wejścia, a dawne izby żołnierskie zaadaptowano na potrzeby Obrony Cywilnej.

POLECAMY: Mroczny Poznań, czyli tajemnice i historie z dreszczykiem

Teraz schronem przy ulicy Babimojskiej (w okolicy hotelu Gromada) opiekuje się grupa "Poznańczycy", która otworzy go dla zwiedzających już w pierwszy weekend sierpnia.

- Podczas Dni Twierdzy Poznań zaprezentujemy obiekt w oprawie mundurowej z dwóch okresów jego funkcjonowania: pierwszy to czas jego budowy, a następnie mobilizacji w czasie I wojny światowej, drugi to lata zimnej wojny, w których przeprowadzono modernizację schronu. Przy zachowanym wyposażeniu schronu służbę pełnić będą rekonstruktorzy w barwach zapomnianej już formacji Powszechnej Samoobrony z lat 60. XX wieku - wyjaśnia Michał Budnik, przedstawiciel grupy.

Więcej szczegółowych informacji pojawi się już wkrótce na stronie "Poznańczyków" na Facebooku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto