Chcemy zmienić wizerunek Poznania, który w świadomości ludzi na całym świecie stał się najbardziej homofobicznym miastem na Ziemi – tłumaczą organizatorzy Ninio Knows How Festiwal.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Wszystko zaczęło się od wypowiedzi radnego Michała Grzesia, który na sesji Rady Miasta zadał pytanie o seksualność słonia Ninio – nowego nabytku poznańskiego Zoo. O wypowiedzi radnego Grzesia o homoseksualnych skłonnościach słonia rozpisywały się gazety na całym świecie.

– To, że pan Michał Grześ później przepraszał za swój, jak to sam określił „głupi żart” nie zmienia faktu, że Poznań zyskał łatkę najbardziej nietolerancyjnego miasta – wyjaśnia Jakub Wilczyński z poznańskiej Hallo Cafe. – Ponieważ nikomu oficjalnie to nie przeszkadza, postanowiliśmy coś zrobić, by taki wizerunek Poznania zmienić.

W ten sposób narodził się pomysł zorganizowania imprezy – protestu, przeciwko przypinania komukolwiek „łatki” z powodu prawdziwej lub tylko domniemanej seksualności. Symbolem wydarzenia w naturalny sposób został mieszkaniec Nowego Zoo – Ninio.


Jedną z atrakcji pierwszej odsłony festiwalu będzie występ drag queen Madame Zuli

Na początku miało to być tylko kilka klubowych imprez połączonych postacią słonia. Zainteresowanie poznańskich środowisk artystycznych było jednak tak duże, że impreza rozrosła się do dziewięciodniowego festiwalu, który nie zakończy się na jednej odsłonie.

- Oczywiście całą sprawę traktujemy z jednej strony bardzo poważnie jako przejaw ludzkiej nietolerancji wobec inności, jednak sam festiwal będzie zabawowym połączeniem wydarzeń artystycznych i rozrywkowych – wyjaśnia Wilczyński. – Nie chcemy kolejnej imprezy, w czasie której będzie się utyskiwać na to, jaki to świat jest nietolerancyjny. Wszyscy biorący udział w festiwalu artyści chcą pokazać, że ważne jest jakim kto jest człowiekiem, a nie z kim sypia.

Sercem wydarzeń pierwszej odsłony Ninio Knows How Festiwal będzie poznańska Hallo Cafe (ul. Rybaki 22), określana przez właścicieli jako „klub ludzi tolerancyjnych”. To tu w ramach festiwalu swoje 15 lat obecności na scenie świętować będzie poznańska drag queen Camilla. Jubileusz Camilli stanie się okazją do jednego z największych w Polsce Drag Quuen Show – na scenie klubu pojawi się dziesięć drag quuens, między innymi: Lady Camila (W-wa), Tatiana (W-wa), Madame Zula (Bydgoszcz), Pussy (W-wa), Virgin (Poznań) oraz Królowa Żaklina (W-wa).


Królowa Żaklina

Na scenie Hallo Cafe wystąpi także aktorka Edyta Łukaszewska, znana między innymi ze świetnych kreacji scenicznych, a także z ról w telewizyjnych serialach "Policjanci" i "Mrok". Zobaczymy też poznańskich satyryków z kabaretu Małże, a swój nowy kabaretowy program przedstawią znami poznańscy performerzy z Centrali Rybnej.

W programie przewidziano także wieczór ze smooth jazzem w wykonaniu Jakuba Królikowaskiego (piano) i Macieja Słoniewskiego (sax), występ Johnnyego Popiela i Moniki Lisieckiej oraz kilka wystaw - malarstwa i fotografii.

Festiwal nie zakończy się 16 maja – w ciągu następnych miesięcy odbędzie się jego kilka dalszych odsłon.

– Nie wszyscy artyści, którym bliski jest wizerunek Poznania jako miasta tolerancyjnego, mogli wystąpić w majowym terminie – tłumaczy Jakub Wilczyński. – Dlatego czeka nas jeszcze kilka ważnych wydarzeń pod hasłem Ninio Knows How Festiwal w czerwcu i lipcu.

Już teraz można zapowiedzieć występ na rzecz poznańskiej tolerancji piosenkarki Hanny Banaszak oraz tancerza Mikołaja Mikołajczyka.Ostateczna lista artystów biorących udział w pierwszej odsłonie Ninio Knows How Festiwal znana będzie w sobotę. Jeszcze do piątku można zgłosić swój udział w tym przedsięwzięciu - osobiście (Hallo Cafe, ul. Rybaki 22) lub e-mailowo: hallocafe@onet.eu. Organizatorzy festiwalu poszukują także firm, które zechciałyby wspomóc organizację imprezy (tel. 0-504 89 12 43).

Przeczytaj także:

Poznański słoń jest gejem?

- Z tym słoniem jest coś nie tak - mówi w rozmowie z MM Poznań radny PiS Michał Grześ, który wywołał burzę podczas sesji Rady Miasta sugerując homoseksualizm słonia Ninio z Nowego Zoo.Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (3)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Majka

chyba trudno Hannę Banaszak podejrzewać, że jest "pedałem". a d_harry chyba czyta cokolwiek nieuważnie, bo z tekstu jasno wynika, że nie chodzi o obronę słonia, który gejem jest albo nie jest, ale żeby nie szufladkować ludzi. jakichkolwiek.
i jak widać po wpisie d_harryego taka akcja jest bardzo potrzebna. niestety

d_harry

ehhh znowu pedały się pokazują :(. zostawcie słonika zboczeńcy - on nie jest taki jak wy