Informacja o chorobie syna kompletnie zaskoczyła Małgorzatę i Piotra Tomankiewiczów. W Polsce poważnym problemem jest właściwa diagnoza. Lekarze długo lekceważyli podstawowe objawy - płacz i brak kontaktu z dzieckiem, ...

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Informacja o chorobie syna kompletnie zaskoczyła Małgorzatę i Piotra Tomankiewiczów. W Polsce poważnym problemem jest właściwa diagnoza. Lekarze długo lekceważyli podstawowe objawy - płacz i brak kontaktu z dzieckiem, bo przecież "małe dziecko płacze". Przełomowa okazała się wizyta u psycholog dziecięcej Jarmili Becli, która rozpoznała chorobę, a więc faktycznie ogłosiła wyrok. Wtedy nie spodziewali się, jak długa i ciężka droga przed nimi.

- W specjalistycznym ośrodku w Warszawie okazało się, że na szczegółową diagnozę trzeba czekać rok. To była nasza ostatnia próba kontaktu z publiczną służbą zdrowia - opowiada pan Piotr.
Na szczęście funkcjonuje kilka prywatnych ośrodków. Na diagnozę czeka się tam tylko dwa tygodnie. Generalnie rzecz ujmując, autyzm jest to biologicznie uwarunkowane zaburzenie rozwojowe, które powoduje dotkliwe trudności w postrzeganiu otoczenia, uczeniu się, porozumiewaniu się nawet z najbliższymi. Nie jest to choroba psychiczna, lecz neurologiczna. Dziecko nie reaguje na głos czy jakiekolwiek bodźce. Żyje we własnym, zamkniętym świecie i nie ma potrzeby zmiany tego stanu. Odpowiada mu monotonia i rutyna. Tak było też z synem Tomankiewiczów.
- Kiedy poznałam Marcinka nie reagował na proste polecenia, nie patrzył w oczy. Naszą pracę rozpoczynaliśmy od rozumienia pojedynczych pojęć, wypowiadania sylab - opowiada Katarzyna Karolak, neurologopeda i oligofrenope-dagog.
Chłopiec podany został terapii psychologicznej i logopedycznej. Raz w tygodniu cała rodzina jechała na konsultacje do Warszawy, a codziennie, przez kilka godzin terapeutką była jego mama. Po dwóch miesiącach wypowiedział pierwsze słowa.
- Zaczęliśmy szukać skuteczniejszych form leczenia w... Internecie - opowiadają.Fundacja Na Rzecz Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym Nowa Nadzieja mieści się w Kaliszu przy ul. Robotniczej 4-6/19, fundacja@nowanadzieja.com.pl www.nowanadzieja.com.pl

Więcej w dzisiejszym wydaniu Ziemi Kaliskiej, lub www.prasa24.pl


Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!