Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śluza Katedralna w Poznaniu - Pierwsze takie zwiedzanie

Przemysław Maćkowiak
Na zdjęciu dziedziniec wewnętrzny podczas tegorocznej Nocy Muzeów. Limitowane zwiedzanie zorganizowało Towarzystwo Miłośników Miasta Lubonia oraz Centrum Turystyki Kulturowej Trakt.
Na zdjęciu dziedziniec wewnętrzny podczas tegorocznej Nocy Muzeów. Limitowane zwiedzanie zorganizowało Towarzystwo Miłośników Miasta Lubonia oraz Centrum Turystyki Kulturowej Trakt. Maciej Wachowski
Śluza Katedralna w Poznaniu zostanie udostępniona zwiedzającym w najbliższy weekend 24 i 25 sierpnia. Zwiedzanie śluzy odbywać się będzie w ramach obchodzonych po raz pierwszy Dni Twierdzy Poznań.

Śluza Katedralna w Poznaniu - Zachodni przyczółek
Poznańska twierdza poligonalna była jedną z najpotężniejszych fortec dziewiętnastowiecznej Europy. Niestety, do dnia dzisiejszego przetrwało niewiele spośród tworzących ją w przeszłości obiektów. Jednym z tych, które oparły się zębowi czasu, jest zachodni przyczółek Śluzy Katedralnej.

Zobacz też: Śluza Katedralna w Poznaniu - Zobacz, jak wygląda w środku! [ZDJĘCIA]

Śluza Katedralna w Poznaniu - Nieco historii
Umocnienia zostały wzniesione w latach 1828-1869. Wyróżniały się one zarówno walorami architektonicznymi, jak i obronnymi, a zastosowane tutaj nowatorskie rozwiązania stały się wzorcem dla budowanych później twierdz.

Śluza Katedralna w Poznaniu 1934-1838
Fortyfikacje Ostrowa Tumskiego, umożliwiały obronę okrężną. Stanowiły cytadelę wewnętrzną. W ich skład wchodziła Śluza Katedralna będąca jedną z pierwszych budowli hydrotechnicznych twierdzy. W zasadniczej części powstała w latach 1834-1838. Pełniła przede wszystkim funkcję jazu spiętrzającego. Zapewniała ona także komunikację między Tumem oraz Śródką.

Dni Twierdzy Poznań

Sobota

- 15.00, 16.00, 17.00, 18.00, 19.00 – zwiedzanie Śluzy Katedralnej w Poznaniu w grupach (zbiórka na Ostrowie Tumskim przy Moście Jordana)
- 15.45, 17.45 – inscenizacja hipotetycznej obrony przeprawy mostowej w trakcie Kampanii Wrześniowej 1939 (Most Jordana)

Niedziela

- 10.00, 14.00, 15.00 – zwiedzanie Śluzy Katedralnej w Poznaniu w grupach
- 11.00-12.30 - Prof. Jan Skuratowicz (Uniwersytet Adama Mickiewicza) opowie o Murach Lubrańskiego, dr Magdalena Maćkowiak (Uniwersytet Przyrodniczy) o poznańskim turyście fortecznym, Robert Mirzyński (CK Trakt) o Bramie Poznania, a Piotr Bojarski o Ślepym Antku - bohaterze Chwaliszewa oraz książek sensacyjnych (Śluza Katedralna, ul .Dziekańska)
- 13.00 - pokaz mody historycznej (Most Jordana)
- 13.00-15.00 – spotkanie z Piotrem Bojarskim - autorem powieści historycznych z serii Kryptonim Posen oraz Leszkiem Adamczewskim - autorem książek między innymi o drugowojennej historii Wielkopolski (Most Jordana)

Śluza Katedralna w Poznaniu - warunki i atrakcje
Warunki uczestnictwa: Impreza ma charakter rodzinny, jest bezpłatna i odbędzie się bez względu na pogodę. Uczestnicy biorą w niej udział na własną odpowiedzialność, ubezpieczenie we własnym zakresie.

Atrakcje: Oprowadzanie odbędzie się w historycznych mundurach, przewidziany jest też obóz wojskowy różnych formacji (tradycyjnie odwiedzą nas koledzy z Saksonii); zabytkowe pojazdy (w tym jedyny w Polsce Chevrolet Canada C60-S); kuchnia polowa, stoisko księgarskie.

We wnętrzu Śluzy Katedralnej w Poznaniu zostanie przygotowana okazjonalna wystawa pokazująca przekrojowo uniformy użytkowników obiektu w XIX i XX wieku.

Zapisy: Aby wziąć udział w bezpłatnym zwiedzaniu konieczne będzie zapisanie się na odpowiednią listę poświadczającą uczestnictwo na własną odpowiedzialność. Możliwość taka będzie bezpośrednio przez zwiedzaniem przy pruskim posterunku wartowniczym na moście Jordana.

Skomentuj:

Śluza Katedralna w Poznaniu - Pierwsze takie zwiedzanie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto