Animacje na fasadzie Biblioteki Raczyńskich, pokaz sarmackich strojów i koncert na afrykańskich instrumentach - Noc Muzeów w tym roku zawłaszczyła całe centrum miasta!

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Jeśli nocną wędrówkę kulturalną rozpoczniecie od Zamku, to tam na pewno warto się wybrać na wystawę World Press Photo. warto też wybrać się na koncert grupy Snowman, która wykona muzykę na żywo do filmu „Gabinet doktora Caligari”, specjalnie skomponowaną na tę okazję. Będzie to ogólnopolska premiera. Miłośnicy orientalnych brzmień koniecznie powinni iść na koncert Balkan Sevdah na Dziedzińcu Różanym.

Wcześniej warto zajrzeć do Muzeum Motoryzacji pod Kaponierę - to jedna z nielicznych okazji zobaczenia pojazdów z czasów Powstania Wielkopolskiego, zabytkowych modeli motocykli Harley Davidson i pojazdów z czasó drugiej wojny  światowej.
Muzeum Narodowe zaprasza na wystawę grafik Rembrandta, pokaz sarmackiej mody - będą to stroje wykonane współcześnie przez członkinie Wolnej Kompanii Sarmackiej z Wrocławia - a także pokaz i naukę dawnych tańców. Będzie można sfotografować się w delii i kołpaku.

Po drodze do kolejnych muzeów warto zatrzymać się na placu Wolności. Tej nocy będzie to główna miejska scena koncertowa, na której w cyklu "Nowe Nurty" wystąpią m.in. Incognito, Mika Urbaniak i City Inside Art.

Następne muzeum, czyli Muzeum Sztuk Użytkowych zaprasza na koncert, i to nie byle jaki koncert. Nosi on tytuł „Muzyka wokalna w renesansowej Europie”, a jego wykonawcą jest Poznański Chór Kameralny Collegium Cantorum pod dyrekcją Małgorzaty Kawaśnik – Chmielewskiej.

Muzeum w Ratuszu na tę noc stanie się kinem, i to z dwiema salami. W Sieni Gotyckiej wyświetlane będą nieme filmy pokazujące Poznań z okresu dwudziestolecia międzywojennego z muzyką na żywo graną przez tapera. W Sali Renesansowej w ramach cyklu „Tajemnice Poznania”, będzie można obejrzeć kilkunastominutowe reportaże dziennikarzy telewizji WTK.

Muzeum Instrumentów Muzycznych zaprasza na pokaz trójwymiarowej rekonstrukcji klawikordu z XVIII w, a Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza na spotkanie z Juluiuszem Sienkiewiczem, wnukiem pisarza oraz na wystawę „Miłość, romans, flirt w życiu i twórczości Sienkiewicza”. W Wielkopolskim Muzeum Wojskowym będzie można sobie zrobić zdjęcie w stroju marynarza, nauczyć się wiązania węzłów marynarskich i wysłuchać koncertu pieśni marynarskich zespołu Sailor.

W Muzeum Etnograficznym będzie można spróbować swoich sił w robótkachn ręcznych i zobaczyć pokazy tych odchodzących już w przeszłość: koronkę klockową, tkanie na krosnach oraz haft snutkowy i frywolitki. A wieczorem wystąpi tam zespół Yankadi wykonujący tradycyjną muzykę z rejonu Afryki zachodniej na bębnach afrykańskich.

Muzeum Archidiecezjalne proponuje szperanie w starej szafie w zakrystii, w której będzie można zobaczyć stroje duchowieństwa i szaty liturgicznych. Anna Słomka zaprezentuje też kobiece stroje mieszczańskie z jego kolekcji.

By łatwiej dotrzeć do wszystkich wybranych atrakcji, MPK uruchomiło specjalną linię tramwajową "M" obsługiwaną przez zabytkowe "enki" i "kanciaki", które będą objeżdżać centrum miasta. Tramwaje dowiozą chętnych do Muzeum Komunikacji i zajezdni tramwajowej przy ul. Głogowskiej.

Przeczytaj także:

Noc muzeów 2009 w Poznaniu! - program, informacje
Wystawy, wykłady, koncerty, a przede wszystkim kilka godzin zbiorowego zwiedzania - 16 maja czeka poznaniaków kolejna Noc Muzeów. Zobacz dokładny program imprezy!
Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!