Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spółdzielnia socjalna w Poznaniu - Klubokawiarnia inna niż wszystkie

Katarzyna Dobroń
Podopieczni PSOUU już przygotowują się do pracy w kawiarni. W poniedziałek uczyli się jak przyjąć zamówienie, jakie są rodzaje kaw oraz w jaki sposób je przygotować. W kawiarni planowane są wystawy, warsztaty oraz... darmowe uściski.
Podopieczni PSOUU już przygotowują się do pracy w kawiarni. W poniedziałek uczyli się jak przyjąć zamówienie, jakie są rodzaje kaw oraz w jaki sposób je przygotować. W kawiarni planowane są wystawy, warsztaty oraz... darmowe uściski. fot. Magdalena Owsiana
Klubokawiarnia prowadzona przez osoby niepełnosprawne w centrum Poznania ma szansę powstać już wiosną tego roku - o ile znajdzie się dla niej odpowiedni lokal. Projekt realizuje właśnie nowa spółdzielnia socjalna w Poznaniu o wielce mówiącej nazwie "Dobra Robota".

Pomysłodawcami projektu są Agnieszka Frankowska z Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym koło Poznań oraz Magdalena Jarosz i Dominik Marszałek ze Stowarzyszenia na Tak. Wsparcie przy wyposażeniu kawiarni obiecała firma Cognifide.

Zobacz też: Spółdzielnia socjalna w Poznaniu zamiast zasiłku

Wpierw warsztaty później spółdzielnia socjalna w Poznaniu
- Od 15 lat pracuje przy warsztatach terapii zajęciowej dla osób z upośledzeniem umysłowym, na które przez lata przychodzą te same osoby - mówi Agnieszka Frankowska. I dodaje: - Niestety, często po zakończeniu warsztatów nie ma już dla nich żadnych perspektyw. Zderzają się ze ścianą.
W jaki sposób może to zmienić klubokawiarnia?

- Głównym celem jest wprowadzenie osób z upośledzeniem umysłowym na rynek pracy. Aby ich do tego przygotować, trzeba wykonać cały szereg zabiegów - wyjaśnia Magdalena. - W październiku byliśmy na zakupach ze stylistami, którzy zmieniali ich sposób postrzegania siebie poprzez ubiór. Wiele dorosłych osób niepełnosprawnych jest ubieranych jak dzieci.

Podopieczni muszą się nauczyć porannego wstawania, odpowiedzialności i samodzielności. To jest również wyzwanie dla ich opiekunów.

- Na początku trochę się bałam, ale już mi się podoba. Martwiłam się trochę, bo w poprzedniej pracy, szefowa powiedziała, że za dużo mówię - mówi Magda, podopieczna PSOUU.

Zobacz też: Spółdzielnia socjalna w Poznaniu - Miasto da ci pracę?

Spółdzielnia socjalna w Poznaniu: "Dobra Robota"
W kawiarni planowane są wystawy wykonanego przez podopiecznych rękodzieła, warsztaty oraz... darmowe uściski. Na razie jednak klubokawiarnia wciąż szuka odpowiedniego lokalu. - Mamy już wieloletnie doświadczenie w aktywizacji zawodowej i społecznej osób upośledzonych umysłowo. Oczywiście jesteśmy otwarci dla wszystkich - zapewnia Dominik Marszałek. - We wtorek będziemy rozmawiać na temat lokalu z ZKZL-em. Nie chcemy nic za darmo, ale wiadomo, że ceny rynkowej nie jesteśmy w stanie zapłacić. Docelowo chcemy sami się utrzymywać. Gdyby jednak ktoś dysponował lokalem w centrum, który moglibyśmy za rozsądną cenę wynająć, to chętnie podejmiemy rozmowę i współpracę.

Skomentuj:

Spółdzielnia socjalna w Poznaniu - Klubokawiarnia inna niż wszystkie

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto