Społecznicy nagrodzeni

Artykuł sponsorowany
Organizacje społeczne aktywizują obywateli, wspierają najbardziej potrzebujących, inicjują dyskusje na wiele trudnych tematów. Co więcej, na co dzień muszą zabiegać o odbiorców swoich działań, partnerów do współpracy, środki finansowe. Jak docenić ich działania? Jak podziękować za wartościowe projekty?

Na początku 2015 roku Centrum PISOP ogłosiło Konkurs „Działania Godne Uwagi”. „Naszym celem było wyłonienie, nagrodzenie i promocja inicjatyw społecznych zrealizowanych przez wielkopolskie podmioty ekonomii społecznej tj. m.in. organizacje pozarządowe, spółdzielnie socjalne, centra i kluby integracji społecznej, czyli właśnie społeczników” – mówi Marta Kwapisz z Centrum PISOP. By wziąć udział w konkursie należało przesłać wypełniony formularz i … pochwalić się swoimi działaniami! W tym przypadku skromność nie popłacała, dumna prezentacja własnej inicjatywy wpłynęła na promocję oraz rozpoznawalność działań.

Z całej Wielkopolski w odpowiedzi na Konkurs napłynęło aż 112 zgłoszeń. Spośród 5 subregionów województwa najwięcej - 37 inicjatyw pochodziło z subregionu leszczyńskiego, zaś 36 z poznańskiego. Działania oceniane były przez Kapitułę (składającą się z przedstawicieli Zarządu Centrum PISOP, jednostek samorządu terytorialnego i mediów) oraz Internautów. W ocenie brana była pod uwagę innowacyjność, skala działania, zaangażowanie mieszkańców i korzyści społeczne. W sumie wyłoniono 25 laureatów. Nagrody zostały wręczone laureatom podczas Konferencji „Przyszłość i inspiracje dla III sektora w Wielkopolsce” zorganizowanej 17 marca w Poznaniu.

Zwycięzcami w subregionie poznańskim po ocenie Kapituły okazali się:
Fundacja Animatornia
Stowarzyszenie CREO
Femina Project
Stowarzyszenie Wielkopomoc.

W internetowym Plebiscycie doszło do remisu! Zwycięzcami największej ilości polubień zostali:
Grupa Inicjatywa Baranówko
Stowarzyszenie The Art.

Warto sprawdzić dlaczego dane inicjatywy znalazły się w gronie laureatów.

- Fundację Animatornia została doceniona za inicjatywę pn. „Zakład – Makerspace”.
Zakład jest otwartym warsztatem. Jest to miejsce ponadprzeciętne. Prowadzona w kooperatywie działalność techniczno – intelektualno - produkcyjna. Mając na celu propagowanie idei samowystarczalności, recyklingu i kooperacji działacze Fundacji stworzyli przestrzeń do zdobywania wiedzy i umiejętności jak i do wprowadzania w życie swoich pomysłów, na które brak jest miejsca w domu. „Tworząc Zakład, inspirowaliśmy się sposobem funkcjonowanie ruchu MAKERSPACE z całego świata. Pomysłodawcą rozpoczęcia działalności w takim kształcie był Paweł Janowski, który jest również w Zarządzie naszej Fundacji” – opowiada Żaneta Przepiera z Fundacji Animatornia. Zakład pozwala realizować pasje oraz sprzyja poszukiwaniom inspiracji do tworzenia najbardziej niezwykłych projektów. Na ten moment jest to jedyne tego typu miejsce w Polsce. Jak dodaje Żaneta Przepiera: „Pojawiają się już ludzie, którzy przyjeżdżają do nas na wizyty studyjne, żeby dowiedzieć się jak zrobić podobne rzeczy w swoich miastach”. Niezwykłe jest również zaangażowanie ludzi i chęć do tworzenia tego miejsca dla siebie i innych. W warsztatach wzięło udział 400 osób, a około 1000 skorzystało z efektywnej pracy Zakładu. W Poznaniu znalazło się więc szerokie grono fanów pracy rzemieślników - od spawania przez szlifowanie po krawiectwo. W ostatnim czasie uczestnicy stworzyli autorskie maszyny! Cyklicznymi imprezami W Zakładzie są: „Naprawiaj nie wyrzucaj” – mająca na celu promocję postawy proekologicznej, skupiającej się na analizie własnego stosunku do rzeczy nienadającej się do użytku lub niepotrzebnych, „Noc Majsterkowicz” – czyli pokazanie zakładu jaki miejsca przyjaznego i sprzyjającego pracy.
Na pytanie związane z planami działacze Animatorni odpowiadają: „Naszym głównym celem jest istnieć, nie jest to łatwe w obliczu finansów, których zawsze brak. Inne cele zmieniają się i zależą od tego co przyniesie czas. Najważniejszym dla nas jest ciągła możliwość rozwoju tego miejsca”. Kapituła najwyżej oceniła innowacyjność i korzyści społeczne zrealizowanego zadania.

Aktualności związane z nimi znajdziecie tutaj: https://www.facebook.com/zakladpoznan

- Zdobywcą kolejnego tytułu Działania Godnego Uwagi zostały Wielkoduchy, czyli program rozwoju wolontariatu w szkołach podstawowych zrealizowany przez Stowarzyszenie Centrum Promocji Inicjatyw Społecznych CREO.
Misją Stowarzyszenia jest przekazywanie idei wolontariatu dzieciom i młodzieży: „Tworząc Projekt Wielkoduchy staraliśmy się, aby pokazać najmłodszym, że pomaganie jest frajdą, a każdy dobry uczynek ma znaczenie. Ważne dla nas jest to, że kształtowanie pewnych postaw i zachowań zaczyna się właśnie w dzieciństwie, dlatego staramy się przekazywać dobre wzorce uczniom” – mówi Natalia Stroiwąs ze Stowarzyszenia Creo i dodaje: „Pomysł Wielkoduchów to odpowiedź na problem związany z ograniczoną aktywnością wśród młodych uczniów. W pierwszej edycji Wielkoduchów udział wzięło 10 szkół z powiatu poznańskiego, w kolejnych ich liczba wzrosła do 31 szkół wojewódzkich”. Na dzień dzisiejszy w projekcie zaangażowanych jest ponad 600 dzieci. Wielkoduchy to projekt z solidnym i przemyślanym planem działania: „W pierwszej kolejności rekrutowaliśmy szkoły, następnie w zakresie nowych metod edukacji szkoliliśmy wybranych nauczycieli. Warsztaty są również po to, aby stworzyć platformę do wymiany doświadczeń z innymi pedagogami. Mamy też sygnały z innych szkół, że bardzo chciałaby się przyłączyć do Wielkoduchów” – uzupełnia N. Stoiwąs. Na pytanie o efekty realizatorzy odpowiadają: „Sukcesem jest fakt, że dzięki wsparciu wyszkolonych nauczycieli dzieci przekonały się, jak ważną rolę w życiu społecznym odgrywa wrażliwość, empatia i pomoc drugiemu człowiekowi”. Obszary działań są przeróżne: współpraca z seniorami, ekologia, wolontariat sportowy, dbanie o zwierzęta. Przykładowo w tegorocznej wielkanocnej zbiórce żywności Wielkoduchy zebrały blisko 1,5 tony darów dla potrzebujących. Dla realizatorów „godna uwagi” jest współpraca: „nie tylko Wielkoduchów pomiędzy sobą i rówieśnikami ze szkoły, ale również całego klubu z inną organizacją pozarządową lub instytucją społeczną”. Młodzi swoja postawą pokazują, że współpraca w sektorze NGO jest wskazana i razem można naprawdę dużo zdziałać. Dodajmy, że w ramach projektu powstała publikacja będąca poradnikiem dla obecnych i przyszłych wolontariuszy pt. „Zobacz w sobie Wielkoducha”.

Aktualności związane z działalnością Wielkoduchów można znaleźć na: www.facebook.com/wielkoduchy.

- Uwagę Kapituły zyskały też „Kolorowe Biblioteki”, Fundacji Femina Project.
Fundacja podjęła działania mające na celu edukację i aktywizację dzieci i ich rodziny terenów wiejskich w formie warsztatów bajkoterapii. O inspiracji mówią tak: „projekt związany z bajkami i opowieściami zamierzałyśmy zrealizować w wiejskich bibliotekach, jego rozpoczęcie było podyktowane potrzebą stworzenia miejsc, które będą przyjazne dzieciom i spełnią wszelkie walory praktyczne”. Organizatorzy wybrali biblioteki w Biezdrowie i Nowej Wsi, w których miały odbywać się spotkania. Jednak ze względu na warunki tam panujące realizacja projektu stała pod znakiem zapytania. „W trakcie realizacji musieliśmy zweryfikować plany i przeprowadzić gruntowny remont pomieszczeń” – wyjaśnia Wiesława Kubaczewska. Dzięki podjęciu takiej decyzji biblioteki bardzo zyskały. Oba obiekty znacznie się zmieniły, pomieszczenia zostały wyremontowane i doposażone. Na ścianach pojawiło się murale. Teraz jest tam kolorowo i przyjemnie. Efektów pracy Fundacji Femina Project, Wronieckiego Ośrodka Kultury oraz innych podmiotów i osób prywatnych nie da się nie zauważyć. W odremontowanych Bibliotekach odbywają się cykliczne zajęcia dla ich mieszkańców (dzieci, młodzieży i dorosłych). Oznacza to, że stworzone dzięki inicjatywie miejsce przyciąga i mobilizuje pracowników Biblioteki do aktywności. „Przy realizacji projektu Kolorowe Biblioteki skupiliśmy wiele osób, które zaangażowały się w działania przez pracę własną, wkład finansowy oraz rzeczowy. Projekt wymagał wiele wysiłku, ale efekt końcowy jest imponujący i wart był takiego zaangażowania” – mówi Wiesława Kubaczewska i na koniec dodaje: „Zewsząd słyszymy, że nasze wiejskie biblioteki są bardzo ładne, czyste i kolorowe i zawsze coś się w nich dzieje. To nas mobilizuje do dalszej pracy”.

Aktualności związane z działalnością Fundacji Femina Projekt dostępne są na: www.facebook.com/femina.project

- „Bezdomni ludzie – bezdomnym psom”, działanie zrealizowane przez Stowarzyszenie Wielkopomoc również znalazło się na podium.
Stowarzyszenie uruchomiło przedsiębiorstwo społeczne prowadzące schronisko. Opiekę i pracę w nim powierzono bezdomnym osobom. Czym kierowali się organizatorzy? Inspiracją generalnie był długotrwały marazm organizacji. „W momencie objęcia odpowiedzialności za Stowarzyszenie, mieszkańcy domu byli już tak wyizolowani z lokalnego środowiska, że postanowiłem to jak najszybciej zmienić” – mówi Hieronim Włodarczyk i dodaje „kierowałem się generalnie rozpoznaniem rynku lokalnego w skali gminy i powiatu, starałem się znaleźć niszę. Moim  celem nie było konkurowanie z jakimkolwiek już istniejącym działaniem - a stworzenie czegoś nowego, może nie innowacyjnego, ale czegoś, czego nie ma”. Całość przedsięwzięcia była silnie oparta na współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego. W związku ze zlikwidowaniem kolejnego schroniska zaoferowano, by przy Stowarzyszeniu powołać przedsiębiorstwo dla osób dotkniętych bezdomnością. Dzięki ich pracy kolejni lokatorzy mogą znaleźć schronienie w „Zwierzakowie”. Zarówno efekty jak i cel zdecydowanie przerósł oczekiwania: począwszy od zaangażowania mieszkańców domu w opiekę nad bezdomnymi pieskami, aż po budowanie zaufania lokalnego w gminie i powiecie. „Osoby bezdomne okazały się znakomitymi opiekunami piesków, wielokrotnie podkreślały, że wzajemnie się rozumieją, a gminy nie szczędzą nam pochwał i uznania” - dodaje organizator. Inicjatywa jest trwała: umowę z przedsiębiorstwem podpisało 15 kolejnych gmin, które „pocztą pantoflową” dowiedziały się o jego działalności. Poziom świadczonych usług oraz zaangażowanie w to co robią to coś co ich wyróżnia. „Nasze działanie nie jest czymś nowym, ale za to skala jest rzeczywiście godna podziwu. Ilość adoptowanych piesków w roku 2014 to aż 138 psiaków. To zaangażowanie przejawia się również w ilości wolontariuszy, którzy regularnie odwiedzają nas i wyprowadzają pieski na spacer” – podsumowuje Hieronim Włodarczyk.

Aktualności związane z działalnością Stowarzyszenia Wielkopomoc znajdują się na: www.facebook.com/wielkopomoc

- Uznanie Internautów zdobyło działanie „Literackie Ty Ta Te” zrealizowane przez młodzież z Grupy Inicjatywnej Baranówko.
Grupa 11 młodych ludzi w wieku 13-18 lat z gminy Mosina przygotowała przy okazji Dni Mosiny wydarzenie kulturalne. Zaprosili oni do czytania fragmentów literatury cenione i znane osoby. Dodatkową trudność wprowadził fakt, że spotkania miały odbywać się w miejscach oryginalnych. Tak oto literaturę prezentowano na wieży widokowej, czy w restauracji. „Główną inspiracją do działania było pobudzenie aktywności  młodych ludzi, którzy poprzez realizację pomysłu musieli zmierzyć się z trudnym zadaniem. Pokazania ich problemów, pomysłów, widzenia świata” – mówi Dorota Lisiak, koordynatorka projektu. By przybliżyć ideę tej inicjatywy powołamy się na samych jej autorów, gdzie „TY” to jednostka odważna, współpracująca w grupie, radząca sobie z trudnościami, zorganizowana, „TA” to mentor, osoba prowadząca młodzież do celu, która kształtowała i pomagała rozwiązywać problemy oraz uczyła pokonywać bariery (warsztaty z public relations, fundraisingu, poezji, nauki prowadzenia rozmów itp.) zaś „TE” - wyniki, osiągniecie celu przez zadziałanie wymienionych czynników (czyli przygotowanie w finale wydarzenia prezentowanego podczas Dni Mosiny). Organizatorzy podkreślają, że wybór fragmentów literatury nie był prosty: „bardzo długo i mozolnie wyszukiwaliśmy i zbieraliśmy teksty, między innymi po to, by zaprezentować piękną dykcję zaproszonych gości w połączeniu z doskonałą słowną kompozycją. Chcieliśmy pokazać także, co tak na prawdę przeszkadza młodym, jakim wartością hołdują i czym się w ogóle w życiu kierują. Każdy  fragment zawierał konkretne przesłanie i temat przewodni ukryty w czytanych  wersach adresowanych do dorosłych odbiorców wydarzenia”.

Młodzież zapytana o skalę działania odpowiada: „Skala...? Od władz kościelnych po państwowe”. Jednym tchem wymieniają zaangażowanych gości tj/: przedstawiciel Kancelarii Prezydenta RP - Jakub Beczek, Stanisław Gądecki - arcybiskup, Natalia Niemen - piosenkarka, Aleksander Machalica - aktor, Rafał Ziemkiewicz - publicysta, Małgorzata Ostrowska - piosenkarka, Michał Kowalonek  - lider Myslovitz, Maria Pocgaj - poetka, Edward Majka - ksiądz kanonik, Danuta Białas - harcmistrzyni. Aprobata płynęła z każdej strony zarówno mailowa jak i listowna (w tym list od Lecha Wałęsy). Wsparcia udzieliły nam także Gminne Szkoły Podstawowe („Pod Lipami” i nr 1), SOSW w Mosinie, Gimnazja (nr 1 i nr 2), Przedszkole nr 4, Biblioteka Publiczna, wiele znamienitych lokalnych firm, których tu nie sposób wszystkich wymienić, Bank GBS w Mosinie, program Równać Szanse PAFW i PFDiM oraz Gmina Mosina.
Co więcej projekt stał się pretekstem do dalszej działalności Grupy, jak odpowiada Dorota Lisiak: „między innymi pracujemy nad przedsięwzięciem związanym z tytułem Przyjaciela Młodzieży. Główny cel jest nadal aktualny - to pokazanie młodych i ich problemów”.

Aktualności związane z Grupą Inicjatywną Baranówko znajdują się na: www.facebook.com/gib.grupainicjatywnabaranowko

Zwyciężcą ex aequo w głosowaniu internetowym zostało „Studio Aktorskie STA”, prowadzone przez Stowarzyszenie The Art. Studio powstało ponad dwa lata temu i łączy edukację artystyczną z praktyką zawodową. Kształci osoby, które albo wiążą swoją przyszłość z teatrem albo potrzebują pomocy przy prezentacji własnej osoby ze względu na wykonywany zawód oraz takie, które stawiają na rozwój osobisty. Inspiracją dla całej inicjatywy jest teatroterapia. Studio Aktorskie jest trzyletnie, każdy rok różni się nieco programem – i tak na 3 roku STA pracują nad premierami dyplomowymi. Takie pokazy, odbywające się w Teatrze Nowym, miało okazję zobaczyć około 300 Poznaniaków. Łukasz Chrzuszcz, prezes Stowarzyszenia, opisuje współpracę z kadrą: „wykładowcami są aktorzy z poznańskich teatrów, do współpracy zapraszam także reżyserów z całej Polski, choćby po to przeprowadzić warsztat, nie zawsze po to, by zrealizować spektakl”. Studio zostało powołane ze względu na potrzebę kształcenia w sztuce aktorskiej wśród kilku osób: „Miałem już doświadczenie w prowadzeniu takich zajęć i tak powstało Studio STA. Nie mieliśmy konkretnych założeń co do jego rozwoju, pomysły powstawały i powstają na bieżąco i wynikają z potrzeby i pomysłów członków stowarzyszenia i studentów” - dodaje Łukasz Chrzuszcz. „Wzorujemy się na amerykańskiej formie edukacji aktorskiej - w skali kraju jest to innowacyjne” – dodaje.
Obecnie studentów Studia Aktorskiego STA jest około 80, grają spektakle i pokazy w Teatrze Nowym. STA pracuje nad otwarciem własnej sceny. “W tym momencie jesteśmy największym ośrodkiem szkolenia aktorów w województwie” - podsumowuje Łukasz Chrzuszcz.

Aktualności związane ze Stowarzyszenie The Art dostępne są na: www.facebook.com/studiosta1

Laureaci, ale także inne inicjatywy zgłoszone do Konkursu zostaną opisane w publikacji „Działania Godne Uwagi”. Projekty zwycięzców będą dodatkowo promowane w mediach. „To ważne, aby doceniać działania społeczników. Dzięki nim możemy nie tylko angażować się w ciekawe działania, ale także w razie potrzeby korzystać z ich wsparcia” – podsumowuje Marta Kwapisz.

Konkurs jest częścią projektów pn. „LOWES – Leszczyński Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej”, „Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarnej”, współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz projektu „Wielkopolska Wiara Aktywnie Działa” dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto