Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spotkania z neonami na Wildzie czas zacząć! [zdjęcia]

Redakcja MM Poznań
Redakcja MM Poznań
Tworzenie neonów w pracowni Heinze
Tworzenie neonów w pracowni Heinze Tomasz Kuehn
Warsztaty pt. „Szyldy, napisy, neony”, odbyły się 25 października w pracowni Piotra Heinze. To pierwsze z wydarzeń opowiadających o poznańskich neonach w ramach projektu "NeoWilda".

Podczas warsztatów uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z warsztatem pana Piotra Heinze, który jako jeden z nielicznych w Polsce wykonuje neony techniką, jaka była używana dawniej, czyli wypełniania szklanych rurek gazem.

Do pracowni neonów mieszcącej się przy ul. Głogowskiej pan Piotr trafił jako młody chłopak, a dziś jest jej kierownikiem. Z pracowni tej wyszedł niejeden poznański neon. Jakiś czas temu w rozmowie z nami pan Piotr Heinze zapytany o przyszłość firmy, odpowiedział, że działalność mogą uratować tylko konkretne zlecenia na tworzenie neonów, a tych - nie ma. O działalności pracowni znajdującej się przy ul. Głogowskiej będzie można posłuchać 29 października o godz. 18 w SPOT. Spotkanie poprowadzi Jakub Głaz.

Neon "Wilda". Z pracowni P. Heinze nad dawne kino Wilda

Z pracowni Piotra Heinze wyszedł też neon "Wilda". 7 listopada neon zostanie zamieszczony w miejscu, gdzie znajdował się oryginalnie, czyli na ul. Wierzbięcice przy dawnym Kinie Wilda. Neon będzie odpalony o godzinie 18. Jaki cel przyświeca odtworzeniu neonu?

-Rekonstrukcja części historycznego neonu „Kino Wilda Kino” jest bardziej pretekstem do działań angażujących mieszkańców Wildy, niż celem samym w sobie. Ma uczynić z Wildy miejsce atrakcyjniejsze dla jej mieszkańców i interesujące dla poznaniaków oraz turystów - tłumaczy Marta Milczarek i opowiada dalej krótko o historii kina:

-Zamknięcie kina „Wilda” w 2006 roku zostało przez wielu uznane za symboliczny upadek kulturalny całej dzielnicy. Kino, wybudowane w 1962 roku, do momentu powstania „Multikina”, było jedynym po wojnie nowym kinem w Poznaniu - wyjaśnia M. Milczarek.

Neon zdobił kiedyś zadaszenie kina. Jego częściowe odtworzenie to gest, kóry ma zapraszać do rozmowy o kulturze i do spotkań:
- Chcielibyśmy, aby odtworzenie części neonowego napisu stało się symbolicznym gestem odradzającej się dzielnicy oraz pretekstem do spotkań mieszkańców Wildy, dyskusji na temat ikonosfery i historii dzielnicy oraz wspólnego działania w ramach warsztatów. Chcielibyśmy, aby zaangażowanie samych mieszkańców w projekt wzmocniło u nich poczucie odpowiedzialności i wyczuliło na miejsca wspólne - wyjaśnia Marta Milczarek.

Organizatorem projektu „NeoWilda” jest Fundacja SPOT. Realizowany jest on w ramach programu „Centrum warte Poznania" Wydziału Kultury i Dziedzictwa Urzędu Miasta Poznania. Wydarzenia organizowane w ramach "NeoWildy" są bezpłatne.

W ramach wydarzenia organizowany jest taże wykład i wystawa poświęcone neonom. „Wilda i neony w czasach PRL” to tytuł dyskusji z dr Magdaleną Mrugalską-Banaszak z Muzeum Miasta Poznania, która od lat gromadzi zbiory oraz informacje dotyczące poznańskich neonów oraz z Marcinem Grześkowiakiem, który prowadzi blog "Moje neony" i Facebooka "Neony Poznania". Krótki wykład odbędzie się 28 października o godz. 18 w miejscu SPOT, przy ul. Dolna Wilda 87. Jest on wstępem do wystawy Wildeckie Neony, którą będzie można oglądać po prelekcji.

Na wystawie znajdą się projekty zrealizowanych oraz niezrealizowanych wildeckich neonów.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto