Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stadion Szyca: Czy na Wildzie powstanie poznański Central Park?

Joanna Labuda
Czy na terenie, gdzie znajduje się stadion Szyca, powinien powstać park miejski?
Czy na terenie, gdzie znajduje się stadion Szyca, powinien powstać park miejski? Paweł F. Matysiak
Najbardziej znany park miejski na świecie stanie się inspiracją dla zagospodarowania terenu po dawnym stadionie Warty Poznań na Wildzie? Chciałaby tego Społeczna Koalicja Prawo do Miasta.

Społeczna Koalicja Prawo do Miasta przekonuje, że najlepszym pomysłem na zagospodarowanie terenu, na którym znajduje się stadion Szyca, jest stowrzenie otwartego, ogólnodostępnego miejskiego parku kultury, rekreacji i wypoczynku. Przypomnijmy, że niedawno miasto przejęło ten teren od dewelopera za około 10 mln zł.

- Cieszymy się, że w zeszłym roku Radzie Miasta udało się uchwalić przygotowany przez wiceprezydenta Macieja Wudarskiego miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu. Dzięki temu ostatecznie została zablokowana budowa wysokich budynków mieszkalnych, o które starał się użytkownik tego terenu - mówi Tomasz Wierzbicki, poznański radny.

- Urządzenie parku jest dla miasta najszybszym i najtańszym sposobem na zagospodarowanie tego terenu. Poza tym, właśnie tego chcą mieszkańcy - mówi Dorota Bonk-Hammermeister, prezes Prawa do Miasta.

Przypomnijmy, że plan miejscowy dla tego terenu przewiduje trzy możliwe rozwiązania. Po pierwsze, zachowanie istniejącego stadionu wraz z możliwością jego odbudowy. Po drugie, budowę nowych obiektów sportowych, i po trzecie, zagospodarowanie tego terenu jako parku z alejkami spacerowymi i rowerowymi.

- Pamiętajmy, że jest to teren położony w południowym klinie zieleni, którym od Wielkopolskiego Parku Narodowego wzdłuż Warty do centrum Poznania doprowadzane jest czyste powietrze. Zabudowa tego obszaru skutkowałaby pogorszeniem klimatu i jakości powietrza na Wildzie i Starym Mieście - zaznacza Tomasz Wierzbicki.

Jak z kolei mówi Lech Mergler, w 2012 roku przeprowadzono badania społeczne, których wyniki pokazują, czego oczekują mieszkańcy. - Te wyniki są dla nas najważniejsze. Wówczas za parkiem opowiedziało się 81 proc. mieszkańców Wildy, za obiektem sportowym - 19 proc., za handlem i mieszkaniami - 0 proc. - zaznacza Mergler.

Podobny wynik pojawił się w sondażu, w którym brali udział nie tylko mieszkańcy Wildy, ale całego Poznania.

Zobacz też: Aquanet schładza ulice w Poznaniu

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto