Nagrodzona Złotym Lwem w Wenecji praca Kobasa Laksy i Nicolasa Grospierre'a zostanie pokazana w Starej Drukarni Nagrodzona Złotym Lwem w Wenecji praca Kobasa Laksy i Nicolasa Grospierre'a zostanie pokazana w Starej Drukarni

Nagrodzona Złotym Lwem w Wenecji praca Kobasa Laksy i Nicolasa Grospierre'a zostanie pokazana w Starej Drukarni (© Marek Krzyzaniak/MEDIUM)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Rozpoczynające się w przyszły poniedziałek w Poznaniu Światowe Dni Innowacji będą nie tylko spotkaniem samorządowców, naukowców i ekonomistów. Będzie to także okazja, by po raz pierwszy zobaczyć dzieło sztuki nowoczesnej, które rok temu rozsławiło Polskę na całym świecie.

Na ubiegłorocznym Biennale Architektury w Wenecji warszawska Galeria Zachęta zapraszała uczestników do zaimprowizowanego Hotelu Polonia. Odwiedzający znaleźli w nim cykl kolaży autorstwa Kobasa Laksy i Nicolasa Grosperre'a. Przedstawiały one sześć polskich budowli, wśród których znalazł się między innymi terminal na warszawskim Okęciu, osiedle Marina Mokotów oraz bazylika w Licheniu.

- Otoczenie jest skromne, wiejskie i nagle wyrasta ten wielki, złoty kleszcz. Bazylika w Licheniu to obraz mentalności i gustu przeciętnego Polaka. To prawdziwa skarbnica wiedzy o polskim spojrzeniu na estetykę - mówił Kobas Laksa, który na fotokolażach przedstawił wizje przyszłości tego i innych budynków. Tak, za pomocą "fotografii manipulowanej" Licheń zamienił się w... aquapark. W Wenecji projekt doceniono za odwagę i dowcip - otrzymał on Złotego Lwa biennale i stał się wizytówką polskiej sztuki nowoczesnej.

Dzięki Światowym Dniom Innowacji Hotel Polonia znajdzie swoje miejsce w Poznaniu - jego wnętrza zostaną odtworzone na pierwszym piętrze Starej Drukarni przy Kaponierze. - Będą czerwone dywany, szatnia, zainscenizowane lobby i sprzęty, wypożyczone z położonego obok prawdziwego hotelu Sheraton - mówi Mateusz Wróblewski,kurator całej Wielkopolskiej Alei Kreacji - wielowątkowego programu, który na czas Dni Innowacji przybliży Wielkopolanom sztukę nowoczesną.

Hotel Polonia nie będzie bowiem jedyną kulturalną atrakcją dni. 28 września w czterech punktach Poznania, a także w Pile (pl. Staszica), Lesznie (Rynek) i Kaliszu (Stary Rynek) pojawią się znienacka... kontenery. Każdym z nich "zarządzać" będzie inny artysta. Pomysły są śmiałe i ciekawe: Teatr Porywacze Ciał pozwoli przeżyć przechodniom aktorską inicjację, wczuć się w sytuację nielegalnego imigranta, albo poobserwować miasto z perspektywy... innej planety. Jeden z artystów, Noam Braslavsky, postanowił natomiast... poznać ze sobą nieznających się ludzi. Poznańskim centrum Wielkopolskiej Alei Kreacji będzie Stara Drukarnia.

Poza sztuką, organizujący Światowe Dni Innowacji Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego stawia na spotkania wybitnych specjalistów od innowacji w różnych dziedzinach życia.

Kolejne dni będą miały główne tematy: wtorek będzie poświęcony roli designu (także w przestrzeni publicznej), w środę tematem będą instrumenty finansowe, w czwartek omówiona będzie problematyka inicjatyw klastrowych , zaś o roli lidera w rozwoju regionu uczestnicy paneli dyskutować będą w piątek. Tego dnia gościem specjalnym będzie prof. Peter Tyler z Uniwersytetu w Cambridge, o czym z dumą poinformował wczoraj wicemarszałek województwa Wielkopolskiego Leszek Wojtasiak.

Zapewne nawet on nie spodziewał się jednak, że towarzyszące Dniom Innowacji wystawy zapowiadają się na najciekawsze wydarzenie kulturalne tej jesieni.

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Mars (gość)

Żeby tylko przestali hałasować Ci pseudo muzycy ponieważ od tego hałasu ściany pękają w drukarni i w bliskiej kamienicy,Nie można niestety wypocząć we włąsnym domu z powdu hałasu robiącego do póżnych godzin nocnych przez pseudo muzyków narkomanów.