Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

STARA DRUKARNIA - Kulturalne innowacje po wielkopolsku

Redakcja
Nagrodzona Złotym Lwem w Wenecji praca Kobasa Laksy i Nicolasa Grospierre'a zostanie pokazana w Starej Drukarni
Nagrodzona Złotym Lwem w Wenecji praca Kobasa Laksy i Nicolasa Grospierre'a zostanie pokazana w Starej Drukarni Marek Krzyzaniak/MEDIUM
Rozpoczynające się w przyszły poniedziałek w Poznaniu Światowe Dni Innowacji będą nie tylko spotkaniem samorządowców, naukowców i ekonomistów. Będzie to także okazja, by po raz pierwszy zobaczyć dzieło sztuki nowoczesnej, które rok temu rozsławiło Polskę na całym świecie.

Na ubiegłorocznym Biennale Architektury w Wenecji warszawska Galeria Zachęta zapraszała uczestników do zaimprowizowanego Hotelu Polonia. Odwiedzający znaleźli w nim cykl kolaży autorstwa Kobasa Laksy i Nicolasa Grosperre'a. Przedstawiały one sześć polskich budowli, wśród których znalazł się między innymi terminal na warszawskim Okęciu, osiedle Marina Mokotów oraz bazylika w Licheniu.

- Otoczenie jest skromne, wiejskie i nagle wyrasta ten wielki, złoty kleszcz. Bazylika w Licheniu to obraz mentalności i gustu przeciętnego Polaka. To prawdziwa skarbnica wiedzy o polskim spojrzeniu na estetykę - mówił Kobas Laksa, który na fotokolażach przedstawił wizje przyszłości tego i innych budynków. Tak, za pomocą "fotografii manipulowanej" Licheń zamienił się w... aquapark. W Wenecji projekt doceniono za odwagę i dowcip - otrzymał on Złotego Lwa biennale i stał się wizytówką polskiej sztuki nowoczesnej.

Dzięki Światowym Dniom Innowacji Hotel Polonia znajdzie swoje miejsce w Poznaniu - jego wnętrza zostaną odtworzone na pierwszym piętrze Starej Drukarni przy Kaponierze. - Będą czerwone dywany, szatnia, zainscenizowane lobby i sprzęty, wypożyczone z położonego obok prawdziwego hotelu Sheraton - mówi Mateusz Wróblewski,kurator całej Wielkopolskiej Alei Kreacji - wielowątkowego programu, który na czas Dni Innowacji przybliży Wielkopolanom sztukę nowoczesną.

Hotel Polonia nie będzie bowiem jedyną kulturalną atrakcją dni. 28 września w czterech punktach Poznania, a także w Pile (pl. Staszica), Lesznie (Rynek) i Kaliszu (Stary Rynek) pojawią się znienacka... kontenery. Każdym z nich "zarządzać" będzie inny artysta. Pomysły są śmiałe i ciekawe: Teatr Porywacze Ciał pozwoli przeżyć przechodniom aktorską inicjację, wczuć się w sytuację nielegalnego imigranta, albo poobserwować miasto z perspektywy... innej planety. Jeden z artystów, Noam Braslavsky, postanowił natomiast... poznać ze sobą nieznających się ludzi. Poznańskim centrum Wielkopolskiej Alei Kreacji będzie Stara Drukarnia.

Poza sztuką, organizujący Światowe Dni Innowacji Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego stawia na spotkania wybitnych specjalistów od innowacji w różnych dziedzinach życia.

Kolejne dni będą miały główne tematy: wtorek będzie poświęcony roli designu (także w przestrzeni publicznej), w środę tematem będą instrumenty finansowe, w czwartek omówiona będzie problematyka inicjatyw klastrowych , zaś o roli lidera w rozwoju regionu uczestnicy paneli dyskutować będą w piątek. Tego dnia gościem specjalnym będzie prof. Peter Tyler z Uniwersytetu w Cambridge, o czym z dumą poinformował wczoraj wicemarszałek województwa Wielkopolskiego Leszek Wojtasiak.

Zapewne nawet on nie spodziewał się jednak, że towarzyszące Dniom Innowacji wystawy zapowiadają się na najciekawsze wydarzenie kulturalne tej jesieni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: STARA DRUKARNIA - Kulturalne innowacje po wielkopolsku - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto