Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stara parowozownia zamieni się w scenę

Anna Jarmuż
Stara parowozownia zamieni się w scenę
Stara parowozownia zamieni się w scenę Łukasz Gdak
Na terenach PKP ma powstać teatr na pół tysiąca widzów. Pierwszy spektakl odbędzie się w najbliższą sobotę.

- Moja żona mówi, że cały czas chodzę z głową w chmurach - żartuje Tomasz Rodak, absolwent UAM i AWF, z zamiłowania performer i akrobata. Stąd wzięła się nazwa teatru, który stworzył w 2007 roku. - Naszą specjalnością są spektakle, etiudy teatralne, parady, ceremonie otwarcia, choreografie i działania performatywne. Słowem, robimy wszystko i jeszcze więcej.

Aktualnie zespół teatru "Z głową w chmurach" liczy 20 osób, którzy rocznie dają ponad 50 przedstawień w kraju i za granicą (m.in. w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich). Do tego dochodzą performerzy, z którymi teatr współpracuje. Z czasem artyści zapragnęli przekazać swoją wiedzę i umiejętności innym. W efekcie w 2013 r. powstała pierwsza w Poznaniu Szkoła Artystyczno-Akrobatyczna, która skupia ponad 250 osób - w wieku od 4 do 45 lat.

- Na podstawie akrobatyki, uczymy pedagogiki cyrku - tłumaczy Tomasz Rodak. Jak wyjaśnia, zespół dusi się już w sali przy ul. Mansfelda, gdzie mieści się jego dotychczasowa siedziba. Poza tym teatr rozwinął się na tyle, że artyści zapragnęli czegoś więcej. - Tym "więcej" jest lokomotywownia. Piękny obiekt, który już swoim kształtem przypomina teatr antyczny - tłumaczy Tomasz Rodak.

Stara parowozownia: Nowe życie zabytku?

Budynek znajduje się przy ul. Kolejowej. To zabytek. Obiekt powstał około 1892 roku. Zbudowany został w systemie Vieregge (system lokomotywowni wachlarzowej opracowany pod koniec lat 70. XIX w. przez dyrektora kolejowego Vieregge). W XX w. budynek był kilkakrotnie modernizowany. Dziś stoi opuszczony. Członkowie teatru „Z głową w chmurach” wynajęli obiekt od PKP i chcą tchnąć w niego nowe życie.

- Chcemy tam stworzyć teatr z widownią na pół tysiąca osób oraz foyer, w którym przed spektaklem będzie można napić się kawy lub herbaty - wylicza Tomasz Rodak. - Pozostałą część zamierzamy zagospodarować na szkołę artystyczną, gdzie będziemy mogli przygotowywać spektakle.

Przygotowaniem projektu nowego teatru zajęła się Autorska Pracowania Projektowa Sławomira Rosolskiego (autora m.in. Brovarii czy City Parku). Pieniądze na rewitalizację obiektu artyści chcą pozyskać z funduszy unijnych.

Stara parowozownia: Koleją na spektakl

Zarys tego, co czeka nas w przyszłości, można będzie zobaczyć w najbliższą sobotę. O godz. 20.30 w Starej Parowozowni odbędzie się niezwykły spektakl.

- Chcemy przedstawić siebie. Historia teatru „Z głową w chmurach” zostanie wpisana w dzieje parowozowni - zapowiada Tomasz Rodak. - Będzie to spektakl uliczny. Widzowie nie będą siedzieć w wygodnych fotelach.

Na przedstawienie widzowie dojadą... koleją. Stacją początkową będzie Dworzec Letni, końcową - Scena Parowozownia.

Źródło: PKP CARGO/x-news.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto