Na terenach PKP ma powstać teatr na pół tysiąca widzów. Pierwszy spektakl odbędzie się w najbliższą sobotę.

- Moja żona mówi, że cały czas chodzę z głową w chmurach - żartuje Tomasz Rodak, absolwent UAM i AWF, z zamiłowania performer i akrobata. Stąd wzięła się nazwa teatru, który stworzył w 2007 roku. - Naszą specjalnością są spektakle, etiudy teatralne, parady, ceremonie otwarcia, choreografie i działania performatywne. Słowem, robimy wszystko i jeszcze więcej.

Aktualnie zespół teatru "Z głową w chmurach" liczy 20 osób, którzy rocznie dają ponad 50 przedstawień w kraju i za granicą (m.in. w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich). Do tego dochodzą performerzy, z którymi teatr współpracuje. Z czasem artyści zapragnęli przekazać swoją wiedzę i umiejętności innym. W efekcie w 2013 r. powstała pierwsza w Poznaniu Szkoła Artystyczno-Akrobatyczna, która skupia ponad 250 osób - w wieku od 4 do 45 lat.

- Na podstawie akrobatyki, uczymy pedagogiki cyrku - tłumaczy Tomasz Rodak. Jak wyjaśnia, zespół dusi się już w sali przy ul. Mansfelda, gdzie mieści się jego dotychczasowa siedziba. Poza tym teatr rozwinął się na tyle, że artyści zapragnęli czegoś więcej. - Tym "więcej" jest lokomotywownia. Piękny obiekt, który już swoim kształtem przypomina teatr antyczny - tłumaczy Tomasz Rodak.

Stara parowozownia: Nowe życie zabytku?Budynek znajduje się przy ul. Kolejowej. To zabytek. Obiekt powstał około 1892 roku. Zbudowany został w systemie Vieregge (system lokomotywowni wachlarzowej opracowany pod koniec lat 70. XIX w. przez dyrektora kolejowego Vieregge). W XX w. budynek był kilkakrotnie modernizowany. Dziś stoi opuszczony. Członkowie teatru „Z głową w chmurach” wynajęli obiekt od PKP i chcą tchnąć w niego nowe życie.- Chcemy tam stworzyć teatr z widownią na pół tysiąca osób oraz foyer, w którym przed spektaklem będzie można napić się kawy lub herbaty - wylicza Tomasz Rodak. - Pozostałą część zamierzamy zagospodarować na szkołę artystyczną, gdzie będziemy mogli przygotowywać spektakle.

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Poznań knoWow (gość)

Gdzie można znaleźć jakieś szczegóły na temat tego wydarzenia, gdzie dostać bilety???