Kawiarnia należąca do globalnej sieci Starbucks została oskarżona o rasizm przez Koreankę Hanne Lee. Pracownik punktu znajdującego się na Dworcu Głównym w Poznaniu zamiast imienia, narysował na kubku skośne oko.

Hanna przyjechała do Polski w 2007 roku aby studiować u nas medycynę. Do tej pory nie spotkała się nigdy z żadnymi nieprzyjemnymi sytuacjami. Kiedy odwiedziła ją koleżanka, razem udały się do punktu Starbucks na dworcu PKP. Tam zamiast zwyczajowego imienia na kubku (to jeden ze znaków rozpoznawczych firmy), Koreanka odnalazła odręcznie narysowane skośne oko.

Kiedy ja zamawiałam kawę, zwróciłam uwagę, że nie poproszono mnie o imię. Ale stwierdziłam, że nie ma dużo ludzi w kawiarni i nasze kawy dostaniemy równocześnie – opowiadała kobieta w rozmowie z Gazetą Wyborczą– Dopiero po dłuższej chwili spojrzałam na kubek przyjaciółki i zobaczyłam napis „Eliza”. Pomyślałam, że sprawdzę, jak barista oznaczył mój kubek. Zobaczyłam skośne oko. 

Pracownik kawiarni miał stwierdzić, że to normalna praktyka w tym lokalu. Jednak pracownicy innych punktów zaprzeczają. Koreanka Hanna Lee chce skierować sprawę do sądu. Dziewczyna nie zgodziła się również na zadośćuczynienie w postaci darmowych kuponów na kawę.

Nie mogą mnie przekupić darmową kawą. To, co mnie spotkało, jest bardzo nie w porządku. Nigdy wcześniej nie spotkałam się z przejawem rasizmu – skończyła Hanna.

Sieć czeka na pozew i wtedy ustosunkuje się do zarzutu na drodze prawnej. W ubiegłym tygodniu podobna sytuacja miała miejsce w Niemczech. Tam pracownik kawiarni narysował na kubku postać, która zamiast oczu miała kreski. Incydent miał być mocno komentowany w Korei Południowej.


Zostaw e-mail, a my dostarczymy Ci najświeższych informacji

Komentarze (28)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Janka (gość)

Co za pustak z tej laski!!!!
To jest rasizm? To jest wypieranie się swoich cech charakterystycznych (odmienności kulturowej) i odrzucanie swojego pochodzenia! Mega IDIOTKA z niej i tylko pośmiewisko z siebie robi, niech spada do siebie ryż zbierać i zamętu u nas nie sieje (tu jest rasizm ;) )

jajcasz (gość) (jm)

I to jest rasizm? Moim zdaniem brak zainteresowania czyimś imieniem może być brakiem kultury ale w jaki sposób rasizmem?! Nie obchodzi mnie jak masz na imię - masz wielki nos, więc narysuję na kubku nochal. To jest rasizm? Nie, to chamstwo bo wytyka wadę. W przypadku skośnych oczu nie ma mowy o żadnej wadzie. Wyobraź sobie, że jedziesz do Wietnamu i tam barista w Starbuniu nie wiedząc jak masz na imię (ani nie umiejąc go zapisać) narysuje białą buzię? Jak zareagujesz? Zakładam, że bardziej w stylu "ale fajna odmienność kulturowa, w sumie sympatyczne" niż "co za rasiści!".

Krystan (gość) (ktossssss)

I co obrazilbys sie jak bys tak dostal? Ja raczej bym sie usmial. Wszyscy wiedza jaka jest opinia u nas w innych krajach. I nic z tym nie zrobimy... A skone oko obrazliwe dla kogos kto ma skosne oczy??? Widocznie chce byc gwiazda i zarobic... Kto normalny by sie obrazil?

Raf (gość) (rj)

Jeżeli uważasz, że narysowanie oka azjatyckiego to przejaw rasizmu to znaczy, że sam nim jesteś.
Uważasz bowiem, że te oko jest gorsze od normalnego. Jeżeli człowiek nie jest rasistą to nie doszuka się tam rasistowskich przekazów. Proste. Oko jak oko, mógł spytać o imię, zapomniał, nie wiedział jak, nie ważne. Powinna czuć się wyjątkowa. Jakby to była kobieta i narysowała mi na kubku usta to też mam ją podać o to że mi ubliżyła czy czuć się potraktowanym wyjątkowo? Sami sobie odpowiedzcie.

Raf (gość) (nb)

Ty jest głupi czy tylko udajesz? "Rasizm-zespół poglądów głoszących tezę o nierówności ludzi, a wynikająca z nich ideologia przyjmuje wyższość jednych ras nad innym" by Wiki.
Gdzie w narysowaniu skośnego oka można przypisać tą definicję ? Bo co ?! mniej widzi pod tą fałdą mongolską ?
Ehh.. jak idzie do sądu to mam nadzieje, że słono zapłaci za proces, czyli swoją pyszałkowatość.
Jako gościa wyleją to stawiam mu 3 pizze z lidla! :D 10 osób i miesiąc przeżyje człowiek, a szkoda go.

rj (gość)

Myślę, że to nie kwestia rasizmu. To po prostu było chamskim, prostackim żartem. Z tym, że oczy ma skośne nie ma co się kłócić, to jest fakt. Ale jeśli ktoś ma zeza, okulary, kręcone włosy czy gruby tylek (niezależnie od tego czy to mu się podoba czy nie) to pewnie też nie chce, żeby to mu rysowano na kubku, bo jakiś biedny studencina tylko w ten sposób odróżni go od innych klientów. Chyba od studenta można wymagać, żeby umiał zapisać imię, zachować się z kulturą w stosunku do klineta, a jak będzie potrzeba to może nawet w jakiś obcym języku spytać o imię.

Cebulak (gość)

Jacy ludzie są zakompleksieni! Kółko z kropką zinterpretować jako oko i jeszcze skośne - dobrze że jeszcze się w tym nie dopatrzyła jakiś wulgarnych wyzwisk:)
Szkoda nie wpadła na to, że w ten sposób kasjer chciał oznaczyć jej kubek, by barista wiedział, że to kawa dla osoby anglojęzycznej - inaczej by się obraziła, że mówią do niej po polsku... a jakby zapytał o imię to też źle, bo zapisałby je polskimi literami...

ktossssss (gość) (6513)

a ty zamawiasz kawe czy prosisz o portet??
dla swojego dobra, cebulaku, nie ruszaj sie z tej Polszy, bo bedziesz musial sie liczyc z tym, ze w ktoryms miejscu na swiecie, jak zamowisz zarcie albo kawe, na pudelku narysuja bladego pijusa ze sloma wystajaca z butow o aparycji buraka ze swastyka na czole :S

się nie podoba - to do siebie (gość)

co za beznadziejna kobieta mało tego że wałęsa się po obcym kraju to jeszcze oskarżeń się jej zachciewa, nie za szeroko czasem Wielka Pani Oburzona? Może po 9 latach czas wracać do domu, bo studia już się chyba skończyły!!! A nie szkodzić młodym ludziom pracującym za psie pieniądze ( ojej, napisałam psie, nie chciałam obrazić psa...hahahaaa) i jeszcze jedno nie oczy są tu problemem tylko głupi łeb!

niemamskosnychoczu (gość)

przyjedzie taka głupia pinda i się panoszy, jak chce to wyjazd do siebie i nie będzie miała problemu... a wszyscy obrońcy za chwilę zaczną ubolewać jak jej jest żal. swoim postępowaniem tylko udowadnia, że jest niezrównoważona...

Ostatni normalny człowiek (gość)

Dawajmy się dalej pomiatać czarnym i innym żółtkom... Przyjeżdżają do nas i mają jeszcze pretensje... Jak się nie podoba, to proszę wracać do siebie, a nie narzekać. Nikt nie trzyma tu na siłę. A jak się nie podobają skośne oczy, z którymi się urodziła, to niech sobie zrobi operację plastyczną... Co za dzicz...