Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stowarzyszenie Zielona Łąka - powołane w proteście przeciwko budowie biogazowni

Irena Kuczyńska
Danuta Lubońska i Ryszard Dojwa podczas sesji rady miejskiej
Danuta Lubońska i Ryszard Dojwa podczas sesji rady miejskiej Irena Kuczyńska
Mieszkańcy Zielonej Łąki powołali Stowarzyszenie Zielona Łąka. Chcą działać na rzecz zrównoważonego rozwoju wsi Zielona Łąka, aktywnego kształtowania rozwoju społecznego oraz zapewnienia wyższego standardu życia mieszkańców. Na ostatniej sesji przewodniczący rady miejskiej odmówił głosu mieszkańcom Zielonej Łąki

Stowarzyszenie Zielona Łąka zostało w dniu 30.12.2011r. wpisane do ewidencji stowarzyszeń zwykłych Starosty Pleszewskiego pod numerem 17.

Informacje o projekcie budowy instalacji biogazowni o mocy 600kW na terenie działki nr 145 w miejscowości Zielona Łąka gmina Pleszew.

Mająca powstać biogazownia jest samodzielnym zakładem, a nie jak usiłowano nam wmówić rozbudową oczyszczalni ścieków. Nie ma mowy o żadnej rozbudowie ani w Obwieszczeniu Burmistrza ani w Raporcie oddziaływania planowanej inwestycji na środowisko. Inwestorem jest firma Biopower S.A. z Warszawy.

„ W instalacji prowadzony będzie recykling organiczny odpadów z których w wyniku procesu fermentacji odzyskany zostanie biogaz przetwarzany następnie na energię elektryczną i cieplną w agregacie kogeneracyjnym. Wytwarzana energia elektryczna będzie sprzedawana do sieci energetycznej. Zapotrzebowanie biogazowni na energię elektryczną stanowić będzie ~10% energii wytworzonej. Surowcami do produkcji energii odnawialnej w planowanej biogazowni będzie obornik, serwatka, odpady poubojowe, ścieki, osad pościekowy, odpadki warzywne”. To podaje autor Raportu.

Tego typu biogazownie za produkcję energii otrzymują tzw. świadectwa pochodzenia / zwane inaczej zielonymi certyfikatami /, które są przyznawane dodatkowo – oprócz regularnego wynagrodzenia za sprzedaną energię elektryczną. Przy mocy poniżej 1MWe także otrzymują żółte certyfikaty. Ceny certyfikatów ustala Prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Mająca powstać biogazownia jest przedsięwzięciem potencjalnie oddziaływującym na środowisko i biologicznie niebezpiecznym. Przewidywane oddziaływania planowanej inwestycji na środowisko to: / dane zawarte w Raporcie tab.22 /.

oddziaływanie na ludzi: pośrednie, długoterminowe, stałe,

oddziaływanie na wodę: pośrednie, długoterminowe, stałe,

oddziaływanie na powietrze: bezpośrednie, długoterminowe, stałe,

oddziaływanie na klimat akustyczny; bezpośrednie, pośrednie, długoterminowe, stałe,

oddziaływanie na krajobraz: pośrednie, długotrwałe, stałe,

poważna awaria przemysłowa: bezpośrednie, pośrednie, wtórne, skumulowane, długotrwałe, stałe, chwilowe. Inwestor zapytany o awarie odpowiedział „ nie sposób jednak wykluczyć sił nadprzyrodzonych”.

Bez sił nadprzyrodzonych spadek wydajności biofiltra oczyszczającego powietrze ze stacji Termicznego Suszenia Osadów w Koziegłowach k/Poznania i nieprzewidziane tego duże konsekwencje sprawiły mieszkańcom i władzom Poznania dużo problemów. Autor Raportu oddziaływania na środowisko na temat biogazowni w Zielonej Łące, przedstawiciel inwestora na rozprawie administracyjnej powołujący się na siły nadprzyrodzone, to właśnie inżynier do spraw budowy przy projekcie „Zagospodarowanie biogazu i termiczne suszenie osadu w Centralnej Oczyszczalni Ścieków w Koziegłowach k/Poznania!

Za biologicznie niebezpieczną uważamy inwestycję między innymi z powodu substratów jakie będą do niej przyjmowane:

obornik / kurzy /, okresowo magazynowany na szczelnej płycie pod przykryciem z folii,

serwatka,

odpady poubojowe, ich higienizacji dotyczy jedno z pism,

ścieki,

osad pościekowy,

odpadki warzywne,

woda

razem w ilości 70,96 ton/dobę.

Nie ma możliwości aby mieszkańcy wsi nie odczuwali uciążliwości biogazowni, na co wskazujemy w załączonych pismach. Uważamy również, że uciążliwości te mogą rozszerzyć się na mieszkańców Pleszewa i okolic, chociażby przez skażenie powietrza i wody.

Nasze wątpliwości przekazaliśmy w wielu pismach. Ostatnie siedem z nich przedstawiamy Państwu.

Adresatem naszych wątpliwości był Burmistrz MiG Pleszew, Rada Miasta, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu, Urząd Marszałkowski, Poseł M. Orzechowski - mówi Danuta Lubońska.

Do chwili obecnej:

na Sesji RM w dn. 29.12.2011r 15 piętnastu Radnych głosowało przeciwko budowie biogazowni. Pięciu Radnych wstrzymało się od głosu, jeden był nieobecny.

Państwowy Inspektor Sanitarny w Pleszewie wydał opinię negatywną na realizację budowy biogazowni.

Na sesji w dniu 29.03.2012r. Przewodniczący Rady Miasta nie udzielił głosu Przedstawicielowi Stowarzyszenia Zielona Łąka.

Ostateczna decyzja w sprawie budowy biogazowni należy do Burmistrza MiG Pleszew i ma być wydana do końca kwietnia bieżącego roku.

Prosimy Państwa o zapoznanie się z naszymi wątpliwościami i wsparcie. Stajemy bowiem w obliczu utraty dorobku życia. Prosimy również o zainteresowanie naszą stroną swoich rodzin i znajomych - Danuta Lubońska - Zarząd Stowarzyszenia Zielona Łąka.

Czytaj też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto