Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studzienka hrabiego Raczyńskiego ma wrócić na ulicę Długą [ZDJĘCIA]

Karolina Koziołek
Studzienka hrabiego Raczyńskiego ma wrócić na ulicę Długą
Studzienka hrabiego Raczyńskiego ma wrócić na ulicę Długą Waldemar Wylegalski
Studzienka hrabiego Raczyńskiego ma wrócić na ulicę Długą. W tym miejscu odtworzyć chce ją Towarzystwo Opieki nad Zabytkami. Do finalizacji przedsięwzięcia brakuje ćwierć miliona złotych.

Studzienka hrabiego Raczyńskiego ma wrócić na ulicę Długą

Edward Raczyński, którego zbiory zapoczątkowały dzisiejszą sieć bibliotek miejskich, był również znanym propagatorem tzw. oświaty higienicznej. Stworzył pierwszą w Poznaniu sieć wodociągów. Woda ze źródeł winiarskich na Cytadeli za pomocą sieci drewnianych podziemnych rur w XIX wieku trafiała w cztery miejsca miasta. Jedno z nich chcą odtworzyć członkowie Towarzystwa Opieki nad Zabytkami.

- Przygotowujemy się do odbudowy studzienki przy Szpitalu Przemienienia Pańskiego przy ul. Długiej - mówi Andrzej Kaszubkiewicz, prezes towarzystwa.

Przy okazji wylicza pozostałe lokalizacje studzienek: na placu Wiosny Ludów, u podnóża Wzgórza św. Wojciecha, oraz na Alejach Marcinkowskiego przy Uniwersytecie Artystycznym.

- Ta przy ul. Długiej była najdalej wysuniętą w głąb miasta - dodaje Andrzej Kaszubkiewicz. - Studzienkę hrabiego Raczyńskiego wybraliśmy m.in. ze względu na jej piękną formę. Takiej neogotyckiej architektury Poznań właściwie nie ma. I dodaje, że liczy na to, że znajdą się sponsorzy tego przedsięwzięcia. Osoby chcące wesprzeć tę inicjatywę, powinny kontaktować się bezpośrednio z towarzystwem.

ZOBACZ TEŻ: W Poznaniu powstaną stoliki szachowe na świeżym powietrzu [ZDJĘCIA]

- Z jednej strony jest wiele potrzeb dotyczących zabytków już istniejących, ale tej inicjatywie także nie można odmówić racji. Tym bardziej że Poznań jest prawie "wyprany" z takich obiektów - komentuje historyk sztuki Janusz Pazder. - Poza tym sądzę, że warto upamiętnić zasługi hrabiego Raczyńskiego dla Poznania.

Historyk zwraca jednak uwagę, by przypilnować jakości estetycznej odtwarzanego zabytku. - W przypadku innej inicjatywy towarzystwa, czterech fontann na Starym Rynku, nie do końca się to udało - uważa Janusz Pazder.

Towarzystwo zgromadziło wszelkie potrzebne zezwolenia, w tym konserwatora zabytków, ale także projekt, a nawet materiały do budowy. Do finalizacji przedsięwzięcia potrzeba jednak nadal ćwierć miliona złotych. - Pieniądze potrzebne są na samo wykonanie. To wstępny koszt. Niewykluczone, że kwota będzie niższa - wyjaśnia Kaszubkiewicz.

Pomysł budowy wodociągów pojawił się po tym, jak w 1831 r. wraz z wojskami rosyjskimi do Poznania dotarła groźna choroba - cholera. Studzienka przy ul. Długiej miała służyć działającemu już wtedy szpitalowi. Całą sieć wodociągów Raczyńskiego oficjalnie oddano do użytku w 1846 r. Zrobiła to już po śmierci męża Konstancja Potocka-Raczyńska.


Towarzystwo Opieki nad Zabytkami działa również na rzecz przywrócenia innych zabytków w Poznaniu. Między innymi odbudowy średniowiecznej Bramy Wronieckiej, pomnika Józefa Strusia na Starym Mieście, wieżyczki na kościele św. Kazimierza na Śródce. Czwartą z inicjatyw jest właśnie odbudowa studni Madonny z Dzieciątkiem przy ulicy Długiej, która została zniszczona w czasie II wojny światowej. Zasadnicza forma ma zostać wykonana z piaskowca, sama figura Madonny z Dzieciątkiem zostanie odlana z brązu. Osoby, które chcą wesprzeć przedsięwzięcie, datki mogą wpłacać na konto Towarzystwa Opieki nad Zabytkami: 73 1020 4027 0000 1902 0948 5469.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto