W niedzielę, 29 stycznia w Teatrze Wielkim w Poznaniu odbyła się się światowa premiera opery "Dzień Świra".

Najpierw był film. Powstał w 2002 roku, a wyreżyserował goMarek Koterski. Opowiadał o Adasiu Miauczyńskim, sfrustrowanym i przegranym inteligencie, będącym - jak to określiła krytyka - żywą emanacją ciemnej strony i podświadomości przeciętnego Polaka. Dzieło Koterskiego mocno zapadło w zbiorową świadomość Polaków. Na tyle mocno, że zaowocowało współczesną, klasyczną operą.

Zobacz też: Studencka premiera opery "Dzień Świra"

- Chcieliśmy uniknąć konfrontacji z filmem - mówił podczas konferencji prasowej reżyser, Igor Gorzkowski. - Podeszliśmy do "Dnia świra" mniej dosłownie, bardziej dramatycznie, metaforycznie. Głównym pomysłem był podział "mówiącego ja" na 7 składowych. Każde z tych "ja" jest odpowiedzialne za inny rejon psychiki Adasia Miauczyńskiego. Jeden to relację z matką lub inny to jego natręctwa.Teatr Wielki w Poznaniu przyłożył dużą wagę do promocji. W Poznaniu odbyły się między innymi casting do głównej roli, szeroko relacjonowany przez media. Do projektowania kostiumów zaangażowany został celebryta Tomasz Jacyków. Były konferencje i studencka premiera opery. "Dniem Świra" Teatr Wielki w Poznaniu "Dniem Świra" inauguruje Rok Mężczyzn.

"Dzień Świra"- o pera w trzech aktach:
libretto: Hadrian Filip Tabęcki na podstawie monologu dramatokomicznego Marka Koterskiego pod tym samym tytułem;
kierownictwo muzyczne: Radosław Labakhua;
reżyseria,dekoracje: Igor Gorzkowski;
kostiumy: Tomasz Jacyków;
ruch sceniczny: Iwona Pasińska;
reżyseria świateł, projekcje: Marek Rydian;
kierownictwo chóru: Mariusz Otto;
współpraca muzyczna: Wiktor Lemko;
asystent reżysera: Zuzanna Mikołajczak;
asystent scenografa: Joanna Gawrońska;
fotografia: Krzysztof Kozanowski;
projekt plakatu: Bożena Ślaga;
zdjęcia: Marek Grotowski.

Najważniejsze informacje z Poznania - zamów nasz newsletter

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!