Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - poświęcenie kwiatów i ziół w kartuskiej kolegiacie

Janina Stefanowska
W dniu odpustu - święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w kartuskiej kolegiacie poświęcono - zgodnie z wielowiekową tradycją - kwiaty i zioła.

Po mszy św. ks. Piotr Krupiński, proboszcz parafii WNMP w Kartuzach, pobłogosławił i poświęcił przyniesione bukiety.

Wezwanie "wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny" jest popularne w Polsce. Swoje odpusty obchodzą dziś kaszubskie parafie w Żukowie, Kartuzach, Wygodzie Łączyńskiej i Mściszewicach.

Zwyczaj przynoszenia kwiatów i ziół jest znany od wieków. W wybrane dni w roku ludzie święcą w kościołach bukiety zawierające zioła, kwiaty, zboża i warzywa. Najpopularniejszym dniem jest Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny.
Zwykle w bukiecie powinien znaleźć się piołun, krwawnik, wrotycz, dziurawiec, starzec leśny, rumianek, mięta. Każde ziele miało swoje lecznicze zastosowanie - zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Dlatego podawano je na żołądek, przeciw robakom i glistom, na „oczyszczenie krwi”, na rany, na ból zęba, na stwardnienie wymion u krów.

Wierni wracając z kościoła zostawiali bukiet w polu, między zagonami, aby uprawy nie zostały zaatakowane przez szkodniki. Potem zabierali go do domu i wieszali za obrazem z wizerunkiem świętych, Jezusa lub Maryi.
A jeszcze można było okadzić nim dom, podwórko, oborę, bo to była najlepsza ochrona przed pożarem czy zarazą.

Legenda głosi, że apostołowie w grobie zamiast ciała Maryi znaleźli po prostu kwiaty i zioła. Antropolodzy kultury w tej legendzie znajdują źródło przygotowywania bukietów 15 sierpnia, dodając, że to święto wyjątkowo kobiece. Bujność, płodność, dojrzałość, rozkwitanie – te słowa zawsze wiązać się będą z kobiecością. Ludowa tradycja wspomina jeszcze o „kobiecej trzydziestce”, czyli trzydziestu dniach następujących po 15 sierpnia. Okres od Wniebowzięcia do Narodzenia Najświętszej Maryi Panny to czas najbujniejszego rozkwitu ziół. To wtedy mają najintensywniejszy zapach i to wtedy należy je zbierać i suszyć.

(na podstawie www.katolik.pl)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak Disney wzbogacił przez lata swoje portfolio?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto