Mimo iż ulica Święty Marcin podupada, to nadal działa przy niej kultowy bar kawowy „Kociak” i to nieprzerwanie od lat sześćdziesiątych XX wieku

Mimo iż ulica Święty Marcin podupada, to nadal działa przy niej kultowy bar kawowy „Kociak” i to nieprzerwanie od lat sześćdziesiątych XX wieku (© Janusz Romaniszyn)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

W czwartek Św. Marcin – główna ulica miasta – obchodzić będzie swoje imieniny. Niegdyś była to ruchliwa i tętniąca życiem arteria, która dziś mocno podupadła. Znikają sklepy, w ich miejscu powstają banki, oddalone od siebie o kilka metrów.

– Św. Marcin rzeczywiście upada. W dniu imienin ulicy jest tutaj tłoczno, ale co z tego, skoro sklepy znikają. Powinno być tutaj więcej kawiarenek – uważa Wanda Walencik z baru kawowego „Kociak”.

– Jest strasznie. Życie tutaj zamiera. To nie ta ulica, co była kiedyś. Powodem tego może być wysoka dzierżawa. Kogo stać na tak duże opłaty? – mówi pani Sylwia, sprzedawczyni ze sklepu w pobliżu ulicy Piekary.

Życie na ulicy obchodzącej w czwartek swoje imieniny może zostać przywrócone już za rok, kiedy przy skrzyżowaniu z Alejami Marcinkowskiego do użytku oddana zostanie Galeria MM. W obiekcie powstaną sklepy, kawiarnie i restauracje. Na ostatnich piętrach zlokalizowane zostaną biura, zaś w części podziemnej planuje się parking na 280 samochodów.

Z podupadaniem okolic Św. Marcina nie zgadza się Rafał Łopka z Urzędu Miasta Poznania.
– Po powstaniu Starego Browaru centrum Poznania przesunęło się na ulicę Półwiejską. Jeśli jednak nie będą w śródmieściu powstawać nowe inwestycje, to nie podniesie ono swojej rangi. Sprzyjamy rozbudowie centrum. Powstaje chociażby Galeria MM. Jest szansa, że ludzie tu wrócą – tłumaczy Rafał Łopka. Szansą na ratunek dla popadającej w marazm ul. Św. Marcin może być pójście śladami zmian na Półwiejskiej.

– Myślę, że to bardzo dobry pomysł. Przydałyby się tutaj kawiarenki, ogródki i więcej zieleni. Święty Marcin trzeba ratować – mówi Aneta Mielcarek.
Dwa lata temu, przed grudniową konferencją klimatyczną, Św. Marcin doczekał się gruntownego remontu.

– Ulica sukcesywnie, odcinkami, była remontowana w ciągu ostatnich trzech lat. W planach Zarządu Dróg Miejskich znajduje się również wyremontowanie jej północnej jezdni. Prace jednak, w celu minimalizacji utrudnień komunikacyjnych, zostaną połączone z oddaniem do użytku Galerii MM – tłumaczy Tomasz Libich z ZDM.

Wielka parada ruszy o godz. 14

Korowód św. Marcina wyruszy o godz. 14 z ulicy Piekary i przejdzie pod zamek. O godz. 11, rozpocznie się kiermasz świętomarcińskich rogali – na al. Niepodległości. Sponsorem imprezy jest Lech Pils.
- o godz. 14.10 na scenie pojawią się przedstawiciele Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Transplantologii Szpiku u Dzieci (pojawią się na niej także o godz. 15.35)
- o godz. 14.30 św. Marcin odbierze klucze do miasta
- o godz. 14.40 poznamy zwycięzców w konkursie na bamberkę i Starego Marycha
- o godz. 14.50 wystąpi zespół Dutyfree, a o 15.45 zespół Strefa Zero
-- o godz. 16.35 rozpocznie się poszukiwanie podkowy
- o godz. 16.50 zagra zespół Dagadana
- o godz. 17.40 na scenę wyjdą podopieczni fundacji Bure Misie
- o godz. 18 wystąpi Enej, a o 19.10 – confetti
- o godz. 19.20 wystąpi gwiazda wieczoru – zespół Elektryczne Gitary
- o godz. 20.50 rozpocznie się pokaz sztucznych ogni.
Pod sceną przez cały dzień krążyć będą wolontariusze. A w holu zamku będzie można oglądać wystawę ilustracji.

Pożegnanie z salą wielką CK Zamek

O godz. 18 rozpocznie się w środę pożegnanie Sali Wielkiej Zamku. Pierwszym punktem imprezy będzie wykład o historii sali. Następnie, o godz. 19.15 wyświetlony zostanie film „Pożegnania”, a o 21 rozpocznie się ostatni seans w Sali Wielkiej – „Good Bye Lenin!”. Bilety wstępu kosztują 5 zł.

Komentarze (10)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

spl (gość)

Szkoda Św. Marcina... :-( Żeby prezydent przez 12 lat nic nie potrafił zrobić, żeby ta ulica stała się naszą wizytówką...

Batek (gość)

Niestety, prawda jest taka, że o ulicy nieoficjalnie można usłyszeć "Bankowa" (z ironią w głosie) i niestety to jest powód pustoszenia tej części centrum (łącznie z 27 grudnia, chociaż tam jest Plac Wolności i EMPIK).

Maciej (gość)

To nie banki szpecą Św. Marcin i nie one powodują pustoszenie ulicy.... Czy architekt miejski nie patrzy w górę? Koszmarne budynki dawniejszej "Alfy" to wstyd dla miasta! Takie budynki wyburza się dziś nawet w Ułan Bator! :) Kto się zgada niech się wpisze!

Poznaniak (gość)

Jeszcze trochę i na mieszkańca poznania będzie przypadać 10 banków.
Niech najlepiej ludzi z mieszkań wywalą bo banki chcą otwierać. A ci "wielcy" pracownicy tych banków to widać jak "ciężko pracują." Podobno miały być banki zamykane i co?
Koło skrzyżowania z Ratajczaka następny badziew otworzyli w miejscu Perfumerii.
A ul. Głogowska i Dąbrowskiego też stają się drugim Św. Marcinem.

uvp (gość)

juz czas do historii smietnika.....od 12 lat Rysiek stara sie podlizac deweloperom. Dzieki temu wykwitaja nowe bloki na starych osiedlach, zielen jest zabudowywana, nie ma nowych tras komunikacji zbiorowej (tramwaje)

N (gość) (TTR)

Niestety to prawda,. Jeżeli po tym co robi ten człowiek ze swoją świtą znowu go wybiorą powtórzę raz jeszcze to samo : DEMOKRACJA TO DYKTATURA GŁUPCÓW !

N (gość) (TTR)

Niestety to prawda,. Jeżeli po tym co robi ten człowiek ze swoją świtą znowu go wybiorą powtórzę raz jeszcze to samo : DEMOKRACJA TO DYKTATURA GŁUPCÓW !

TTR (gość)

Życie tutaj zamiera, podobnie jak w całym centrum. Zapytajcie Grobelnego! dlaczego tak się dzieje.
Wkrótce wybory!!! Czas coś wreszcie zmienić
12 lat pierdzenia w stołek czas zakończyć