Temat elektrowni atomowej w Klempiczu powraca jak bumerang. W ostatnich dniach pojawiły się kolejne informacje, że szwedzki koncern energetyczny Vattenfall jest zainteresowany budową elektrowni właśnie w Klempiczu.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Temat elektrowni atomowej w Klempiczu powraca jak bumerang. W ostatnich dniach pojawiły się kolejne informacje, że szwedzki koncern energetyczny Vattenfall jest zainteresowany budową elektrowni właśnie w Klempiczu.

– Faktycznie prowadziliśmy rozmowy z przedstawicielami tej firmy – potwierdza Jan Graczyk, wójt gminy Lubasz. – Moim zdaniem nie można jednak jeszcze mówić o konkretnych zamiarach inwestora. To był rekonesans, a Klempicz to tylko jedna z lokalizacji w Polsce, brana pod uwagę przez Vattenfall – dodaje Graczyk. Zdaniem wójta Szwedzi nie sprecyzowali do tej pory również o budowę jakiej elektrowni im chodzi – konwencjonalnej, czy jądrowej. – Otrzymaliśmy jednak zapewnienie, że firma będzie w przyszłości zainteresowana terenami, jakimi dysponujemy – wyjaśnia Graczyk.

Z całą pewnością bliskość takiej inwestycji wykorzystają władze powiatu szamotulskiego. – Mamy obecnie taką sytuację na rynku, jaką mamy.Naszego powiatu nie ominęła także fala zwolnień. Najtrudniejsza sytuacja jest we Wronkach, czyli w gminie, która znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Klempicza – mówi starosta szamotulski, Paweł Kowzan. – Jeśli doszłoby do tej inwestycji, to byłaby to ogromna szansa na pracę dla naszych mieszkańców. Wiadomo bowiem, że elektrownia może dać zatrudnienie nawet dla kilkuset osób. Połowę z tego mogliby z pewnością stanowić mieszkańcy powiatu szamotulskiego – stwierdził Kowzan.
Zdaniem wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda lokalizacja pierwszej polskiej siłowni jądrowej powinna być znana już pod koniec roku. Według uchwały rządu do realizacji takiej inwestycji wskazana jest Polska Grupa Energetyczna.

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!