Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkło - uniwersalny, bezpieczny, trwały i estetyczny materiał do aranżacji

Katarzyna Wozińska
Polskapresse
Szkło jest wytrzymałe, nie ma ograniczeń co do kształtu i koloru, a przede wszystkim jest bezpieczne. Ma zastosowanie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz naszego domu. Warto o tym pamiętać podczas aranżacji domów, a także jego najbliższego otoczenia.

Wszystko może być ze szkła…

Wbrew pozorom, szkło to materiał bezpieczny i trwały, co odzwierciedla się w jego zastosowaniu w najróżniejszych dziedzinach – od niecodziennej architektury i sztuki, aż po elementy życia codziennego. Występuje wiele odmian szkła – jednym z nich jest szkło artystyczne bądź użytkowe, które znajduje zastosowanie głównie w pomieszczeniach mieszkalnych. Mogą to być małe dzieła sztuki, takie jak dekoracyjne szklane obrazy, wazony, świeczniki, patery czy zastawy. Firmy i projektanci specjalizujący się w produkcji szkła, proponują coraz bardziej innowacyjne pomysły. Jedną z metod umożliwiających upiększenie szklanych elementów jest fusing. – Metoda stapiania i łączenia szkła na ręcznie wykonanych formach, pozwala na uzyskiwanie rozmaitych kolorów oraz zestawień i wzorów szklanych, komponujących się z każdym nowoczesnym i najbardziej wymagającym wnętrzem – podkreśla Marek Malik, producent szklanych elementów wystroju wnętrz.

Czytaj także: Polacy zaczynają kochać wzornictwo we wnętrzach

Według własnego pomysłu

Niektóre firmy umożliwiają wykonanie indywidualnego zamówienia, według własnego projektu autora lub jego dokładnych wskazówek. W efekcie powstają jeszcze bardziej oryginalne, budzące emocje wzory na kolorowych taflach szkła. Decydując się na szklaną aranżację czterech kątów, możemy więc pozwolić sobie na zachwycające szklane drzwi czy stolik. Ponadto, funkcjonalne szklane wyroby cieszą się powodzeniem ze względu na wykorzystanie szkła hartowanego, co zwiększa jego wytrzymałość mechaniczną i odporność na zmiany temperatury. Nie powinien dziwić widok ekstrawaganckiego szklanego blatu, fantazyjnej kabiny prysznicowej czy szklanych paneli – ciekawej alternatywy dla tradycyjnych kafelków. W zależności od rodzaju możemy wybrać: szkło piaskowane (matowy, często mleczny wzór), fusingowane, gładkie, kolorowe, czy z wymyślnym, jesiennym wzorem. – Szklane elementy we wnętrzach, to przemyślany detal w projektach każdego specjalisty w dziedzinie aranżacji wnętrz – podkreśla Marek Malik z Villa Glass Studio. – Dzięki swojej specyficznej budowie przepuszczają one światło dzienne, rozjaśniają wnętrza oraz powiększają optycznie każdą przestrzeń. Bardzo praktycznym rozwiązaniem w aranżacjach mieszkań czy domów, są szklane schody i przeszklenia stałe – luksfery lub ściany działowe. W dużych pomieszczeniach często projektuje się ogromne szyby zewnętrzne. Warto pomyśleć więc o wielkich przezroczystych drzwiach tarasowych, otwierających gościom widok z salonu na letni, kwitnący ogród czy zimowy, fascynujący górski krajobraz za oknami. Rozmaite kolory, wzory i kształty szklanych drzwi, mogą stać się główną ozdobą całego salonu oraz obiektem podziwu nie tylko gości, ale i przypadkowych przechodniów.

Bezpieczeństwo z zewnątrz

Kolejny rodzaj szklanego budulca, to szkło architektoniczne. Znajduje ono zastosowanie w miejscach, w których jest narażone na uszkodzenia. Są to przykładowo pomieszczenia mieszkalne (szklane schody, balustrady czy nawet ściany) czy też miejsca użyteczności publicznej z dużym natężeniem ruchu. Wytrzymałość narażonych elementów zapewnia szkło hartowane, 5-krotnie trwalsze niż szkło niehartowane. Spełnia wszelkie wymogi bezpieczeństwa, a w razie stłuczenia rozpada się na niewielkie kawałki, z tępymi krawędziami, które eliminują ryzyko okaleczenia. Fakt ten jest ważny, jeśli ze szkłem mają do czynienia małe dzieci, uwielbiające beztroskie zabawy w całym mieszkaniu. Chodzenie, czy opieranie się o szklane elementy jest w pełni bezpieczne. – Szkło wykorzystywane do produkcji szklanych schodów jest bardzo wytrzymałe. Dodatkowym zabezpieczeniem konstrukcji jest zalaminowana wewnątrz folia – tłumaczy Marek Malik. – Szklana tafla, zbudowana jest z co najmniej dwóch warstw, co powoduje, że w razie uszkodzenia jednej warstwy, pozostałe zachowują właściwości całej konstrukcji.

Zobacz też: Trendy w mieszkaniach: Wiosennie we wnętrzach!

Samo się czyści!?

W rzeczywistości, poza funkcją estetyczną i ozdobną, produkty wykonane ze szkła są również bardzo funkcjonalne i łatwe do utrzymania w czystości. Możemy się nawet spotkać ze specjalną odmianą, tzw. szkła samoczyszczącego, które jak nazwa wskazuje „czyści się samodzielnie”. Na jego powierzchnię jest na stałe naniesiona niewidoczna, mineralna substancja. Proces usuwania zanieczyszczeń – w miejscach narażonych na warunki atmosferyczne jak np. balustrady, przeszklenia dachu czy przegrody balkonowe – jest wyjątkowo prosty. Dzieje się to dzięki działaniu promieni UV światła dziennego, które powodują rozkład brudu oraz wody, która następnie spłukuje go z szyb.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto