Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

SZKOLNICTWO - Mniej otyłych uczniów dzięki ruchowi i diecie

Katarzyna Sklepik
Na zajęciach dzieci nie tylko poznają zasady zdrowego odżywiania, ale także ćwiczą
Na zajęciach dzieci nie tylko poznają zasady zdrowego odżywiania, ale także ćwiczą fot. archiwum awf
Ponad setka uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Poznaniu uczestniczy w projekcie unijnym pt. „Zdrowe dzieci w zdrowej społeczności” realizowanym przez Akademię Wychowania Fizycznego w Poznaniu.

– Dzieci z klas I–III mają dzięki temu dwie dodatkowe godziny zajęć sportowych tygodniowo, a także jedną dodatkową godzinę w tygodniu edukacji żywieniowej i zdrowotnej – mówi Marek Korbanek, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 12.

– Uczniowie poznają zasady zdrowego żywienia, a podczas dodatkowych zajęć kształtują sprawność fizyczną – wyjaśnia dr hab. Michał Bronikowski z Zakładu Metodyki Wychowania Fizycznego AWF w Poznaniu. – W projekt zaangażowali są także rodzice, którzy wzięli już udział w ankiecie na temat stylu życia i diety stosowanej w rodzinach.

Podczas najbliższych miesięcy będą mogli wysłuchać wykładów dotyczących żywienia. To bardzo ważne, by rodzice wiedzieli, jak przygotowywać dla dzieci racjonalne posiłki. Tym bardziej że już w tej chwili co piąty poznański uczeń ma nadwagę, najczęściej spędza czas przed komputerem objadając się słodyczami lub fast foodami.

– Celem projektu jest zaoferowanie zwiększonego wymiaru dziennej „dawki” aktywności fizycznej dla dzieci oraz edukacji zdrowotnej i żywieniowej – dodaje dr hab. Michał Bronikowski.

Planowane jest także perspektywicznie poszerzenie programu o kolejne szkoły, nowych nauczycieli i stworzenie sieci placówek. Być może przeprowadzony będzie cykl warsztatów dla nauczycieli i trenerów działających na terenie Poznania.

Zdaniem dyrektora Marka Korbanka, taki program może tylko pomóc uczniom w prowadzeniu aktywnego stylu życia. Zwłaszcza że najmłodsi uczniowie są leniwi i niechętnie uprawiają sporty ruchowe. Dobrze by się stało, gdyby nie tylko uczniowie, ale także dorośli się zaktywizowali.

– Na początku programu, jednym z zadań był sześciominutowy marszobieg – wspomina Marek Korbanek. – Niby proste zadanie, a okazało się, że połowa uczniów go nie dokończyła, bo nie miała siły. Niestety, powoli wychodzi ich lenistwo przed telewizorem i komputerem, i to, że dzieci mają za mało zajęć i ruchu na świeżym powietrzu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto