Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teatralny Spacer w niedzielę w Poznaniu. Poznaj teatralną historię miasta [TRASA]

KAB
Teatr Polski w Poznaniu
Teatr Polski w Poznaniu Archiwum
W niedzielę w Poznaniu i sześciu innych miastach w Polsce - Gdańsku, Lublinie, Łodzi, Krakowie, Warszawie i Wrocławiu odbędą się spacery teatralne dla osób, które lubią w nieoczywistej formie poznawać polski teatr oraz jego historię.

Spacerownik Teatralny to projekt towarzyszący obchodom 250-lecia teatru publicznego w Polsce. Teatralny spacer to okazja dla mieszkańców miast, by poznać dzieje polskiego teatru, a może odkryć je na nowo i odnieść do lokalnej historii.

W teatralny spacer po Poznaniu zabierze nas Agata Wittchen-Barełkowska. Wycieczka rozpocznie się o godzinie 14 w Teatrze Nowym Poznaniu. Jego historia związana jest od początku z kamienica przy ul. Dąbrowskiego 5. Teatr Nowy rozpoczynał swoją działalność jako scena imienia Heleny Modrzejewskiej.

Przez Most Teatralny i ulicę Fredry uczestnicy spaceru dotrą do Teatru Wielkiego, który mieści się w powstałym w latach 1909-1910 neoklasycystycznym budynku zaprojektowanym przez monachijskiego architekta Maxa Littmana. W 1919 roku teatr został przejęty przez władze polskie i premiera Halki zainicjowała działalność Teatru Wielkiego. Po wojnie poznańska scena operowa jako pierwsza w kraju podniosła się z wojennych zniszczeń i wznowiła działalność.

Czwarty punkt na mapie podróży to Centrum Kultury Zamek - multidyscyplinarna instytucja, która prezentuje najciekawsze zjawiska kultury współczesnej, także teatr. To również ważny przystanek dla młodych i najmłodszych amatorów teatru. Odbywają się tu prezentacje spektakli dla dzieci (m.in. Teatru Atofri), spektakle Studia Teatralnego Próby i Teatralna Wiosna Młodych. W CK Zamek ma również siedzibę Teatr Animacji w Poznaniu.

Potem teatralny spacer dotrze do Teatru Polskiego, którego budowa została sfinansowana ze składek społecznych Polaków żyjących pod zaborami, co upamiętnia napis „Naród Sobie” na elewacji teatru. Niedaleko, na placu Wolności, mieści się budynek Arkadii - ważne miejsce na teatralnej mapie Poznania. Pierwszy gmach teatralny wzniesiono w tym miejscu w latach 1802-1804 i pełnił on rolę teatru miejskiego, w którym grano głównie spektakle w języku niemieckim. W 1879 roku w miejscu starego teatru wzniesiono nowy, zaprojektowany przez Cäsara Stenzla. Teatralna historia zatoczyła koło w 1992, kiedy do Arkadii wprowadził się Teatr Ósmego Dnia. Mieści się tu również biuro Fundacji Malta – organizatora festiwalu teatralnego Malta Festival Poznań.

Stary Browar to przedostatni przystanek na trasie spaceru. W nim siedzibę ma Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk - fundacja, która realizuje program performatywny pod nazwą Stary Browar Nowy Taniec. Teatralny spacer zakończy się w Teatrze Muzycznym w Poznaniu, który swoją działalność rozpoczynał w 1956 roku pod nazwą Państwowa Operetka Poznańska.

Więcej informacji o projekcie Spacerownik Teatralny znajdziecie na spacerownikteatralny.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto