Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teatrolożka i psycholog inspirują dzieciaki na Jeżycach

Błażej Dąbkowski
Świetlica artystyczna na Jeżycach
Świetlica artystyczna na Jeżycach Archiwum prywatne
Kiedyś mieścił się tam zakład fotograficzny, ale od czterech miesięcy w mocno nadgryzionej zębem czasu suterenie przy ul. Szamarzewskiego można usłyszeć śmiech dzieci i dźwięki bębnów. Para z Jeżyc stworzyła tam pracownię artystyczną szm21/pracownia. To kolejny projekt, którzy bierze udział w plebiscycie na Najciekawszą Inicjatywę Społeczną Wielkopolski.

To miejsce nie tylko gier i zabaw dla najmłodszych z Jeżyc, choć z zewnątrz nie przypomina nawet średnio zadbanego klubu osiedlowego. W suterenie będącej częścią zaniedbanej kamienicy życie toczy się jednak innym rytmem. Na ścianach znajdują się dzieła młodych artystów - rysunki zagrzewające do boju piłkarzy Kolejorza, czy historycznych kamienic, wokół których skupia się życie kilku i kilkunastolatków z poznańskiej dzielnicy. Na regale znajdują się gry planszowe, pośrodku jednego z pomieszczeń tablica, a na niej zapisane zasady: "Nie będziemy używać wulgaryzmów".

Jeszcze w grudniu ubiegłego roku pracownia artystyczna, którą stworzyła polsko-litewska para Agnieszka i Robert nie przypominała miejsca, w którym można animować życie kulturalne dzieciaków. - Lokal znajdował w opłakanym stanie, dlatego konieczny był generalny remont. Robert razem z moim tatą włożyli w niego sporo wysiłku - opowiada Agnieszka Chlebowska, teatrolożka.

ZAGŁOSUJ NA INICJATYWĘ PRACOWNI ARTYSTYCZNEJ

Sam pomysł stworzenia przestrzeni dla młodych mieszkańców Jeżyc zrodził się jednak już w październiku, wtedy to poznanianka napisała projekt, który ostatecznie otrzymał dofinansowanie od Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "Ę". Założenia projektu Dzielnico były proste - przez trzy miesiące Agnieszka wraz z Robertem mieli zadbać o to, by młodzi mieli się czym zająć po lekcjach.

- Początkowo chodziliśmy od mieszkania, do mieszkania, zagajaliśmy dzieciaki w bramie. Później same zaczęły z ciekawości zaglądać do świetlicy, a pocztą pantoflową wieść o inicjatywie się rozniosła. Na zajęcia zaczęli przychodzić najmłodsi nie tylko z naszej kamienicy, ale także z dalszych części Jeżyc - wyjaśnia Agnieszka.

W pracowni otwartej trzy razy w tygodniu i prowadzonej społecznie przez parę w trakcie trzech miesięcy działo się sporo. - Cieszyło nas to, że możemy zabrać je w artystyczną przygodę organizując warsztaty plastyczne, czy pokazując grę na bębnach. Finałem była "Ślepa uliczka", akcja, która rozegrała się wokół pracowni. Na podwórku zostały zaaranżowane sytuacje z codziennego życia, często przez nas niedoceniane. Wszystko podkreśliła ścieżka dźwiękowa z nagraniami niesamowitych opowieści mieszkańców kamienicy - mówi Robert Ogurkis, partner Agnieszki i psycholog.

To jednak nie koniec działań pary. Choć zakończył się etap działań w ramach programu Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "Ę", które finansowało projekt, pracownia będzie działała dalej. - Będziemy nadal pracować z dziećmi, ponieważ udało nam się nawiązać współpracę między innymi z Generatorem Malta. Pracownia ma być jednym z jego przyczółków na Jeżycach - tłumaczy Agnieszka.

Wraz z Robertem mają plan na dalsze działania, choć jak skromnie zaznaczają wolą najpierw działać, a później opowiadać o tym, co udało im się osiągnąć. - Marzą się nam działania na podwórku, jego odświeżenie, ale nie chcę zapeszać, bo chcemy działać razem z mieszkańcami. Do tej pory byli nam bardzo pomocni. Członkowie Nieformalnej Grupy Jeżyckiej zaangażowali się do tego stopnia, iż nawet w wigilię potrafili przynieść gry planszowe - chwali Agnieszka. - Choć nie zarabiamy na tym pieniędzy, nie chcemy być traktowani misyjnie. Praca z dzieciakami po prostu sprawia nam frajdę - dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto