Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tomasz Słupik: Referendum w Rudzie Śląskiej nie udało się, bo zabrakło konfliktu

JO
Tomasz Słupik, doktor politologii Uniwersytetu Śląskiego mówi o tym, być może dlaczego referendum w Rudzie Śląskiej nie udało się.

W Bytomiu odwołano prezydenta oraz radnych. W Rudzie Śląskiej nie udało się. Co zaważyło?

Bytom i Ruda Śląska to dwa różne miasta, dwa różne konteksty. W Bytomiu prezydent podjął niepopularną decyzję o wprowadzeniu podatku deszczowego, co spotkało się z szerokim niezadowoleniem społeczeństwa. Natomiast w Rudzie Śląskiej nie było konkretnego konfliktu, który zmobilizowałby mieszkańców do głosowania podczas referendum.

Kampania przedreferendalna w jakim stopniu mogła zaważyć na takiej, a nie innej decyzji mieszkańców?

Zabrakło komunikacji pomiędzy komitetem referendalnym a mieszkańcami. Nie było wystarczająco silnej nici porozumienia. Brak konfliktu, o którym wspomniałem i brak wystarczająco jasnych argumentów za odwołaniem władz być może ostudziły zapał rudzian do głosowania.

Prezydent Koj zamieścił na łamach lokalnej, bytomskiej gazety ogłoszenie, zachęcające do zrezygnowania z odwiedzenia lokali referendalnych. W Rudzie Śląskiej to referendyści zdecydowali się na ostrą kampanię, czym zajął się sąd. To mogło mieć wpływ na decyzję głosujących?

Prezydent Koj sam sobie zaszkodził. W Rudzie Śląskiej działania referendystów mogły mieć również wpływ na taki wynik głosowania, ale najważniejsze są wspomniane możliwości mobilizacyjne. Do wymaganej frekwencji zabrakło tysiące, a nie jedynie setki głosów.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto