Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trochę kultury, drodzy studenci

Kuba Błoszyk
Kuba Błoszyk
Jak podawać i pić wino, kogo przepuszczać w drzwiach, a kogo na schodach, jak się stosownie ubierać oraz jak zachowywać przy stole - tego w ramach Dnia Studenta uczyli się poznańscy żacy.

Kto by pomyślał, że Dzień Studenta to nie kolejne imprezy, na których alkohol leje się strumieniami, a studenci w tanecznym szale witają wschód słońca. Tym razem jedynym alkoholem o jakim była mowa to wino - w dodatku w postaci soku porzeczkowego. Jeszcze większym zaskoczeniem jest fakt, że użyto go jedynie w celach demostracyjnych!

Co więcej elegancko ubrani studenci z zaciekawieniem słuchali wykładu pt."Kultura w biznesie" prowadzonego przez dr. Andrzeja Byrta, prezesa zarządu MTP, byłego ambasadora oraz znawcy protokołu dyplomatycznego.

- Przede wszystkim liczy się respekt, jaki należy okazać w stosunku do naszego rozmówcy - mówił dr Andrzej Bart. - Kultura w biznesie to umięjętność takiego zachowania, która sprawi, że zostaniemy pozytywnie odebrani przez drugą stronę.

Wykład dotyczył przede wszystkim zasad dobrego wychowania podczas rozmów biznesowych, a także w sytuacjach, z którymi spotykamy się na co dzień jak np. wspólna kolacja czy też dobranie stroju na odpowiednią okazję. 

M.in. należy pamiętać, że do restauracji mężczyzna wchodzi pierwszy, a także niewybaczalne jest rozmawianie z kobietą siedząc oraz całować ją w dłoń na ulicy.

Jeśli chodzi natomiast o dobór stroju to mężczyzna nie powinien zakładać jasnego ubrania wieczorem bądź zbyt krótkich skarpetek odsłaniających łydkę przy założonej nodzę na nogę.

Kobiety za to powinny zapomnieć o zbyt wyzywających kreacjach jak np. przejrzystych bluzkach, krótkiej opiętej i jaskrawej sukience oraz o tzw. przedłużaczach paznokci czy też kolczykach w innych cześciach ciała niż uszy.

Lekcja savoir-vivre'u przeplatana była wieloma anegdotami z licznych, dyplomatycznych podróży dr. Byrta po całym świecie, w których znalazły się niecodzenne wpadki dotyczące właśnie kultury podczas spotkań dyplomatycznych.

- Wielu ludzi uważa, że życie studenta to jedna wielka impreza, my łamiemy ten stereotyp - mówi Alicja Karalus jedna z organizatorek Dnia Studenta. - Chcemy, żeby nasza inicjatywa była alternatywą dla juwenaliów, chociaż nie chcemy w żaden sposób z nimi konkurować. Zależy nam bowiem nie na organizowaniu kolejnych imprez, ale na uczestniczeniu w wydarzeniach kulturalnych.

Przeczytaj także:
Uczyli studentów, jak trzymać kieliszek

Jak powinno się sadzać gości przy stole i jak samemu się przy nim zachować - m.in. o tym mogli posłuchać studenci, którzy wybrali się na warsztaty "Savoir-vivre przy stole".

Co się robi na Półwiejskiej? (wideo)

Kilkudziesięciu młodych ludzi nagle wyciąga książki, gazety, notatki i zaczyna... głośno czytać. Niemożliwe? A jednak! Sprawdź, co czytali poznańscy żacy w ramach promocji Dnia Studenta. Zobacz film.

Robili to kulturalnie na Półwiejskiej (flash mob)

Około 30 studentów powiązanych ze Stowarzyszeniem AEGEE wzięło w czwartek udział w niecodziennym flash mobie. Równo o godzinie 15 wszyscy zaczęli wspólnie... czytać.

Poznański kulturalny Dzień Studenta

Już we wtorek, 17 listopada w Poznaniu rusza druga edycja Dnia Studenta – święta obchodzonego na całym świecie od ponad 50 lat, a dzięki Europejskiemu Forum Studentów AEGEE-Poznań, od ubiegłego roku także w Polsce.

XIII Międzynarodowy Festiwal Filmowy Off Cinema

Off Cinema

18-21 listopada 2009
24-27 listopada

finał 3. edycji i start 4.
14 listopada
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto