Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwają prace wykończeniowe obiektu nad Maltą

Bogna Kisiel, Katarzyna Fertsch
Okazałe pawilony Term Maltańskich wpisały się już w panoramę nad Jeziorem Maltańskim
Okazałe pawilony Term Maltańskich wpisały się już w panoramę nad Jeziorem Maltańskim Grzegorz Dembiński
Za kilka miesięcy ma się zakończyć budowa Term Maltańskich. Wszystko wskazuje na to, że dojedziemy do nich nową, wygodną drogą. Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na przebudowę ulic prowadzących do obiektu. Przy okazji przebudowane zostaną także dwa skrzyżowania na ulicy Warszawskiej.

Firma, która wygra przetarg, będzie musiała nie tylko wybudować bezpośrednią drogę dojazdową do kompleksu, ale również przebudować już istniejące ulice: Warszawską (w tym skrzyżowania z ulicami św. Michała i Krańcową) oraz Trocką, Wileńską i Grodzieńską.

– Rozbudowa ulic będzie polegała na ich poszerzeniu, budowie oświetlenia drogowego, odwodnienia, ścieżek rowerowych oraz zasadzeniu roślin – wymienia Dorota Wesołowska z Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu.

Dzięki tej inwestycji zyskają nie tylko przyszli goście Term Maltańskich, ale też nowego zoo oraz mieszkańcy okolicznych domów. Przebudowana zostanie bowiem także ulica Krańcowa – a dojazd do posesji i osiedlowych uliczek zostanie oddzielony od jezdni głównej. Prace mają kosztować około 24 milionów złotych.
Cała inwestycja ma się zakończyć w listopadzie tego roku. Projekt został jednak podzielony na dwa etapy.

– Na 15 lipca został wyznaczony termin zakończenia robót budowlanych związanych z dojazdem do Term Maltańskich – mówi Dorota Wesołowska.
Droga pojawi się więc w samą porę. Budowa term ma zakończyć się bowiem w sierpniu.

– Obecnie trwają prace wykończeniowe w środku budynku – mówi Magdalena Wesołowska, prezes spółki Termy Maltańskie. – Kładzione są instalacje elektryczne, wodno-kanalizacyjne, wentylacyjne, ogrzewania podłogowego i płytki. Przystępujemy do położenia kabli światłowodowych i budowy tak zwanego bastionu, czyli wejścia na poziom pierwszy, na trybuny dla widzów.

Prezes przyznaje, że druga z rzędu mroźna zima powoduje przesunięcia terminów niektórych prac. Trzeba na przykład poczekać z zagospodarowaniem terenu wokół pływalni. Gdy jednak ostatnio mróz nieco zelżał, można było zacząć wylewać niecki basenów zewnętrznych.

Poznański aquapark będzie największym tego typu obiektem w Polsce. Warty podkreślenia jest fakt, że projektując go, wykorzystano najnowocześniejsze rozwiązania ograniczające zużycie mediów czy negatywne oddziaływanie na środowisko. Zastosowano odnawialne źródła energii. Do podgrzania wody wykorzystane będą dachowe kolektory słoneczne.

Termy Maltańskie składają się z dwóch części: sportowej i rekreacyjnej. W pierwszej znajdą się: basen olimpijski z dziesięcioma torami, wieżą do skoków, basen do rozgrzewki i dwa mniejsze z hydromasażem. Część rekreacyjna jest wręcz naszpikowana atrakcjami. Zjeżdżalnie z efektami świetlnymi i akustycznymi, rwąca rzeka, wodospady, baseny zewnętrzne, sauny, brodziki – to tylko niektóre z nich.

W sąsiedztwie aquaparku miał powstać kompleks hotelowy. Spółka poszukiwała chętnego inwestora i chciała sprzedać nieruchomość, przeznaczoną na usługi hotelowe. Jednak wynik procesu sądowego, który część z tych działek przyznał parafii św. Jana Jerozolimskiego za Murami, skomplikował sprawę. Nie wiadomo, czy inwestor zainteresowany tym przedsięwzięciem nadal będzie chciał zrealizować plany.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto