Materiał ilustracyjny Materiał ilustracyjny

Materiał ilustracyjny (© sxc.hu)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

W piątek w powiecie jarocińskim zatrzęsła się ziemia. Ruchy o sile 4 stopni w 12-stopniowej skali Mercallego wywołały drżenie i poruszanie się małych przedmiotów. Wstrząsy mogły być wywołane działalnością górnictwa odkrywkowego lub ciśnienia soli - twierdzi prof. Stanisław Lorenc, geolog z UAM.

W Żerkowie zatrzęsła się ziemia! Wstrząs był odczuwalny również w Jarocinie


Co, Pana Profesora zdaniem, mogło być przyczyną piątkowych, nagłych wstrząsów w Wielkopolsce?

Prof. Stanisław Lorenc: - Myślę, że mógł to być wynik odciążeń górotwórczych, związanych z działalnością górnictwa odkrywkowego. Ruchy mogły być reakcją na okoliczne działania eksploatacyjne. To jednak nie jedyna hipoteza. Wstrząsy mogły wywołać ruchy, znajdujących się pod ziemią soli. Pod wpływem wysokiego ciśnienia sole uplastyczniają się, co czasem wywołuje ruchy tektoniczne. Należy także pamiętać, że około 15 tysięcy lat temu na terenach Wielkopolski znajdował się lodowiec. Ruchy izostatyczne mogą wyzwalać się nawet w dużym odstępie czasu.

Czy to możliwe, że wstrząsy niedługo się powtórzą?

Myślę, że nie. Wielkopolska jest obszarem asejsmicznym. Na tych terenach wstrząsy zdarzają się naprawdę niezwykle rzadko. Możemy spodziewać się, że w najbliższym czasie nie dojdzie do podobnych ruchów tektonicznych.

Czy możemy odczuć skutki wczorajszego zdarzenia?

Sądzę, że nie. Nie ma się czego obawiać.

Więcej informacji znajdziesz na stronie "Głosu Wielkopolski"


Najważniejsze informacje z Poznania - zamów nasz newsletter

Czytaj także

  Komentarze (5)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  tekla (gość)

  wiecej szczegolow tu facebook.com/pages/Trzęsienie-ziemi-w-Żerkowie/274507435938076

  witcher (gość)

  Dotyczy to EKSPLOATACJI gazu łupkowego,a i to,jest tylko hipoteza.Przeczytał coś po łebkach,a już się wymądrza,,,ekspert"od siedmiu boleści !

  szuszwol z Koziarowa (gość)

  Zdjęcie oglundał geolog Kalarepa i stwierdził, ze ta pynkniento zimia to wina kreta, który po prostu dusił sie i zaczun kopać na 1 m głymboko, jak pani Ewa Kopacz pod Smolenskiem. Wiadomość tę podało biuro prasowe nierzundu