Prezentujemy ciekawe dzieje parafii pw. Matki Boskiej Królowej Polski w Tyłowie. Za tydzień przedstawimy historię i dzień dzisiejszy kościoła we Władysławowie.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Prezentujemy ciekawe dzieje parafii pw. Matki Boskiej Królowej Polski w Tyłowie. Za tydzień przedstawimy historię i dzień dzisiejszy kościoła we Władysławowie.Obecny kościół w Tyłowie jest najmłodszą świątynią w powiecie. Został zbudowany pod koniec XX wieku, zaledwie dziesięć lat temu. Jednak historia parafii jest bardzo bogata.
Kościół został tu wybudowany po roku 1755. Jego twórcą był generał Józef Przebendowski, który nabył Tyłowo, ówczesny folwark należący do majątku Lubocino. 
Świątynia była budowlą jednonawową, o konstrukcji szkieletowej wypełnionej cegłą. Prawdopodobnie stanęła w miejscu, gdzie wcześniej istniała kaplica. Po wybudowaniu kościoła, wówczas pw. Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny, przeniesiono tu siedzibę parafii. Samodzielna jednostka administracji kościelnej funkcjonowała tu do 1823 r. Później miejscowy kościół był filią parafii w Wejherowie, a następnie w Żarnowcu. W 1846 r. sakralny obiekt został gruntownie wyremontowany. Rok później obok świątyni stanęła dzwonnica. Podczas kolejnego remontu w 1896 r. wymieniono pokrycie dachu oraz powiększono okna. 
Dopiero po II wojnie światowej ponownie powołano tu parafię. 
Tyłowski kościół został wykorzystany w filmie "Kaszebe", który na ekrany kin wszedł w 1971 r. Był to pierwszy film z dialogiem w języku kaszubskim. W kościele nakręcono scenę nabożeństwa, podczas którego kapłan wygłaszał kazanie z ambony. Nim jednak rozpoczął, poczęstował wiernych tabaką mówiąc "Chceme le so zażec". 
Stary kościół nie przetrwał do dnia dzisiejszego. Jego stan pogarszał się z roku na rok. Ostatecznie w w 1993 roku został on częściowo rozebrany. Ocalało jedynie zabytkowe prezbiterium. Do niego dobudowano nową bryłę kościoła. Mimo, że jest ona większa od starej, to stylem nawiązuje do tej rozebranej. Podobnie, jak pierwszy kościół, obecny jest również jednonawowym budynkiem o konstrukcji szkieletowej. Pierwszą mszę w nowym kościele odprawiono 2 maja 1999 roku, w dniu parafialnego odpustu. Aktu poświęcenia nowej świątyni dokonał arcybiskup Tadeusz Gocłowski, ówczesny metropolita gdański. 
Wkrótce okazało się, że na ratowanie starego prezbiterium jest już za późno. Zapadła decyzja o jego rozebraniu. 
Parafia w Tyłowie jest jedną z nielicznych, gdzie jeden kapłan pełnił bardzo długo funkcję proboszcza. Był nim ks. Konrad Racki, który jako proboszcz pracował w tu 41 lat. Zmarł nagle w 2003 r. Został pochowany na cmentarzu przy swoim kościele.


Porządek mszy świętych
Niedziele - 
godz. 8.30, 10.30.

Dni powszednie
 - godz. 18 (czas zimowy godz. 17).

Święta zniesione - 
godz. 10, 18 (czas zimowy godz. 17).


Kto jest kim w parafii
Proboszcz parafii pw. Matki Boskiej Królowej Polski w Tyłowie: ks. Tadeusz Zięba

.
Na kościelnych organach gra podczas mszy: Kazimierz Maciąga.


Rozmowa z proboszczem
Z księdzem Tadeuszem Ziębą rozmawia Roman Kościelniak.
Ksiądz został proboszczem w Tyłowie stosunkowo niedawno. Jak się pracuje w tak małej parafii?

- Znakomicie. Po czterech latach mojej pracy znam już prawie wszystkich parafian. To jest urok niewielkich parafii. Wcześniej pracowałem w parafii, w której było kilka tysięcy wiernych. Nie sposób było wszystkich poznać.


Wierni chętnie pomagają w pracy?
- 
Wystarczy tylko poprosić, aby zjawiła się grupa gotowa do pomocy. Parafianie interesują się tym, co się dzieje w naszym kościele. Tak działo się tu od wieków. Trzeba pamiętać, że Kaszubi od dawna czują się mocno związani z kościołem. 


Jakie ksiądz ma plany na najbliższe lata?

- Chciałbym przede wszystkim odbudować prezbiterium. Stare zostało rozebrane, gdyż jego stan groził katastrofą. to jednak wiąże się z olbrzymimi kosztami. Dlatego na początek wykonałem remonty najbardziej konieczne. Zacząłem od naprawy dachu i wymianie okien na plebanii. Dzięki wsparciu ze strony parafian prace udało się wykonać bardzo szybko. Jestem wdzięczny wszystkim, którzy mi pomagali.


Duszpasterstwo parafialne
Przy kościele pracuje Rada Parafialna złożona z przedstawicieli mieszkańców okolicznych miejscowości - Tyłowa, Lubocina, Karlikowa, Warszkowa i Dąbrowej. 
W parafii Matki Boskiej Królowej Polski w Tyłowie istnieje Żywy Różaniec. Doraźnie podczas okolicznościowych nabożeństw młodzież aktywnie włącza się w ubogacenie mszy np. śpiewając.
Parafia ma swoją stronę internetową. Wiadomości z życia kościoła, ogłoszenia duszpasterskie, intencje mszalne czy zapowiedzi przedślubne można znaleźć pod adresem www.tylowo.diecezja.gda.pl


760 - tylu wiernych liczy obecnie niewielka parafia Matki Boskiej Królowej Polski w Tyłowie.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!