Poznaniaków jest coraz mniej i są coraz starsi – wynika z danych za ubiegły rok, opublikowanych właśnie przez poznański Urząd Statystyczny.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Na koniec ubiegłego roku w stolicy Wielkopolski mieszkało 557.264 osoby. Wiekowo - statystycy dzielą mieszkańców na tych w wieku przedprodukcyjny, produkcyjnym i poprodukcyjnym. W Poznaniu najwięcej jest tych w wieku produkcyjnym. To nie dziwi nikogo. Jednak bardzo niepokojąca jest przewaga osób w wieku poprodukcyjnym nad tymi w wieku przedprodukcyjnym – czyli mówiąc najprościej: mieszka tu więcej emerytów niż dzieci i młodzieży.

W Poznaniu mamy jeden z najniższych w województwie przyrost naturalny. W ubiegłym roku wynosił on zaledwie 0,7 prom. (na 1.000 ludności). W naszym mieście urodziło się zaledwie 6.060 dzieci. Daje to co prawda przy 5.678 zgonach „nadwyżkę” 382 osób, ale już nie możemy mówić nawet o prostej zastępowalności pokoleń.

Od Poznania w Wielkopolsce gorszy jest Kalisz z ujemnym przyrostem naturalnym (-0,80 prom.), jednak w skali województwa na świat przychodzi dużo więcej dzieci – najwięcej w powiecie poznańskim – 5,84 prom.

Brak urodzeń, duża liczba zgonów, to nie jedyne przyczyny wyludniania się Poznania. W ubiegłym roku bilans między osobami, które się do miasta na stałe sprowadziły, a tymi, które z niego wyjechały wyniósł – 3.121 osób! Warto dodać, że w tym samym czasie w powiecie poznańskim w tym samym czasie ten bilans wyniósł 6.026 osób!

Poznań to także najbardziej sfeminizowane miasto w Wielkopolsce – na 100 mężczyzn przypada tu 115 kobiet.

Przeczytaj także:

Poznaniaków jest coraz mniej!

Wystarczy wziąć do ręki jakiekolwiek dane demograficzne dotyczące stolicy Wielkopolski, by nie mieć co do tego wątpliwości. Czy to niż demograficzny, czy może poznaniacy uciekają z miasta?Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!