Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Unia Europejska przygotowuje kolejne przepisy zniechęcające do palenia papierosów

Spoza Miasta
Spoza Miasta
15 listopada wchodzi w życiu zakaz palenia tytoniu w miejscach publicznych. Jednak to nie jedyny cios, jaki może spotkać palaczy! Komisja Europejska chce by wszystkie paczki były czarno-białe, a tytoń nie zawierał dodatków polepszających smak!

Komisja Europejska chce zmiany Dyrektywy unijnej z 2001r. i zaostrzenia przepisów dotyczących tytoniu.

- Te zmiany sprawią, że rynek zostanie zdominowany przez szarą strefę, choćby dlatego, że czarno-białe opakowania będą łatwe do podrobienia - uważa Krzysztof Kępiński, rzecznik prasowy British American Tobacco. - Poza tym, kilkadziesiąt lat pracowaliśmy na to, by nasze logo i znaki graficzne były rozpoznawalne. Znaki towarowe są przecież chronione prawnie również w UE.

- Zakazy to najprostsza droga, a przecież zakazany owoc smakuje lepiej. Jeśli Unia chce zapobiegać paleniu papierosów, powinna skoncentrować się na edukowaniu o jego skutkach. Nikt przecież nie mówi, że palenie jest zdrowe – dodaje Krzysztof Kępiński.

Potwierdza to Przemysław Filipowicz, dyrektor ds. prawnych i korporacyjnych JTI Polska: - W walce z paleniem przez nieletnich nacisk powinien być położony na kampanie edukacyjne i egzekwowanie obecnie obowiązujących zakazów.

Propozycje KE popiera Kazimierz Zwolicki, prezes Okręgowego Związku Plantatorów Tytoniu w Grudziądzu (skupia on 850 producentów tytoniu): - Im więcej polepszaczy w papierosie, tym mniej tytoniu. Teraz z krajanki tytoniowej jakoś cudownie wytwarza się więcej papierosów niż kiedyś.

Z pól tytoń trafia do zakładów wyrobów tytoniowych, gdzie podlega obróbce. Jest aromatyzowany, mieszane są różne jego gatunki (m.in. Barley) w odpowiednich proporcjach. Jest też poddawany uszlachetnieniu, które polega na wprowadzeniu substancji w postaci sosów, środków zapachowych i aromatów. W skład sosów mogą wchodzić m.in. kakao (odpady), karmel i wanilia. Jako aromaty stosuje się np. wanilię, czekoladę oraz olejki: pomarańczowy, cytrynowy, bananowy.

Ile jest dodatków w papierosie?

- Dodatków do papierosów jest wiele, jak np. substancje barwiące papier czy stabilizujące wilgotność tytoniu. Jakich i ile, rzecznik British American Tobacco nie zdradzi. To receptura strzeżona przez firmy. Ale wszystkie składniki są raportowane co roku do ministerstwo zdrowia.

- Niektóre z dodatków są niezbędne na przykład do zmiękczania tytoniu na etapie procesu produkcji lub zapewnienia odpowiedniej jego wilgotności – podkreśla Krzysztof Kępiński. - Tak radykalne podejście oznaczałoby konieczność likwidacji kilku tysięcy plantacji tytoniu w Polsce ze względu na brak możliwości jego wykorzystania.

Prace nad zmianą dyrektywy dotyczącej tytoniu Komisja Europejska rozpocznie w piątek. Jej propozycje mogą wejść w życie pod koniec przyszłego roku. W Polsce z powodu palenia papierosów rocznie umiera ok. 60 tys. osób.


Źródło: Katarzyna Hejna Unia robi dym z papierosami Gazeta Pomorska

Piszemy bajki dla Tomka! Dołącz się do akcji
i napisz własną opowieść!
Wirtualne Targi Edukacyjne ACI
Tym żyje miasto!
publikuj teksty, zdjęcia, wideo
Wygrywaj nagrody!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto