Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Unijne fundusze pomogą nadążyć za zmianami

Monika Kaczyńska
Studia podyplomowe czy kursy zawodowe to jedna z możliwych form wsparcia
Studia podyplomowe czy kursy zawodowe to jedna z możliwych form wsparcia ANDRZEJ BANAś
Doradztwo zawodowe lub poradnictwo psychologiczne mogą pomóc znaleźć nową pracę. Dla części osób zwalnianych z pracy sposobem na odnalezienie się na rynku jest założenie firmy.

Polacy coraz częściej zmieniają pracę. Rośnie także liczba tych, którzy decydują się zmienić miejsce zamieszkania, jeśli gdzie indziej mogą znaleźć oferty zatrudnienia.

Jak wynika z badań CBOS, przeprowadzonych w 2013 roku, co trzeci Polak w ciągu pięciu lat poprzedzających badanie zmienił pracę. Piętnaście lat wcześniej takie doświadczenie miał jedynie co piąty.

Nie dziwi także fakt, że najczęściej zmieniają pracodawcę
zatrudnieni w firmach prywatnych (działających w różnych formach prawnych) oraz spółkach Skarbu Państwa. W ich przypadku zmiana pracy przynajmniej raz w ciągu pięciu lat dotyczyła 41 proc. Biorąc pod uwagę, że tylko 16 proc. pracujących planuje zmieniać pracę w ciągu najbliższego roku oraz to, że najczęściej zmieniają miejsce zatrudnienia robotnicy niewykwalifikowani i pracownicy usług, nie trudno dojść do wniosku, że w wielu przypadkach poszukiwanie nowego zatrudnienia ma charakter przymusowy. Firmy redukują zatrudnienie nie tylko z powodu np. kryzysu w branży i spadającej liczby zamówień, ale też ze względu na rosnącą konkurencję i konieczność podniesienia efektywności. To jednak, że przyczyny zwolnienia leżą po stronie pracodawcy nie sprawia automatycznie, że osobom zwalnianym lub zagrożonym zwolnieniem z pracy łatwiej odnaleźć się na rynku.

Miliony na wsparcie
Poprawie ich sytuacji mają służyć projekty w ramach Działania 6.5 „Doskonalenie kompetencji osób pracujących i wsparcie procesów adaptacyjnych”. Na ich dofinansowanie przeznaczono 16 764 706 zł.

Projekty konkursowe mogą przygotowywać wszystkie podmioty z wyjątkiem osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej. Mogą to być więc między innymi same przedsiębiorstwa, które planują zwolnienia, firmy szkoleniowe, doradcze, instytucje otoczenia biznesu, organizacje pozarządowe i inne.

Wsparcie musi być dostosowane do indywidualnych potrzeb uczestników

Wszystkie projekty muszą mieć charakter kompleksowy, czyli uwzględniać wszystkie konieczne działania dla ponownego odnalezienia się na rynku pracy jego uczestnika.

Uczestnikami projektów mogą być zaś osoby przewidziane do zwolnienia, zagrożone zwolnieniem lub zwolnione z pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Dodatkowo punktowane będą projekty trafiające do osób w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy lub realizowane na obszarach, na których z racji zachodzących zmian społeczno-gospodarczych jest trudniej niż gdzie indziej.

Dodatkowo punktowany będzie więc udział w projektach osób z grupy 50+ oraz tych o niskich kwalifikacjach. Do tej ostatniej grupy zaliczają się ci, którzy ukończyli edukację na szkole podstawowej, gimnazjum, zasadniczej szkole zawodowej, liceum ogólnokształcącym, uzupełniającym liceum ogólnokształcącym, liceum profilowanym lub technikum uzupełniającym. Im większy będzie ich udział, tym więcej dodatkowych punktów otrzyma projekt.

- Dodatkowo punktowane w czasie oceny projektów konkursowych będą także te realizowane na terenie miast i innych obszarów tracących dotychczasowe funkcje gospodarcze (OSI) - dodaje Sylwia Wójcik, dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Pełną listę tych obszarów można znaleźć w ogłoszeniu o konkursie na stronie www. wrpo.wielkopolskie.pl/nabory/84. Obejmuje ona łącznie 33 obszary, między innymi Konin, Koło, Kleczew, Kłodawę, Stare Miasto, Turek.

Nie tylko outplacement
Projekty konkursowe możliwe do realizacji w ramach tego działania muszą mieć charakter kompleksowy.

Mogą to być projekty typu outplacementowego, w ramach których zwalniani bądź zagrożeni zwolnieniem pracownicy mogą podsumować swoją dotychczasową ścieżkę kariery i zaplanować dalsze kroki.

Projekty mogą obejmować także poradnictwo zawodowe, doradztwo psychologiczne, pośrednictwo pracy, subsydiowane zatrudnienie lub wsparcie finansowe na założenie własnej działalności gospodarczej.

Inne działania, które mogą zostać uwzględnione to kursy, staże, praktyki zawodowe czy studia podyplomowe, szkolenia czy wypłacanie dodatku relokacyjnego. Ten ostatni może trafić do osób, które mogą znaleźć zatrudnienie, ale aby podjęcie pracy było możliwe, muszą się przeprowadzić. Dodatek taki ma za zadanie pokryć przynajmniej część kosztów związanych z przeprowadzką i zagospodarowaniem się w nowym miejscu.

Ważne jednak, aby wsparcie było optymalnie dobrane do indywidualnych potrzeb uczestnika projektu. Pierwszym i niezbędnym elementem musi być więc przygotowanie Indywidualnego Planu Działania (lub równoważnego dokumentu), w którym zostaną zawarte dalsze kroki, które doprowadzą uczestnika do znalezienia nowego zatrudnienia lub rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Gwarancją efektywności projektów są także kwalifikacje realizujących ich poszczególne części. Kursy i szkolenia w ich ramach muszą je prowadzić instytucje wpisane do Rejestru Instytucji Szkoleniowych prowadzoną przez Wojewódzki Urząd Pracy. Z kolei pośrednictwo pracy w ramach projektów konkursowych muszą prowadzić podmioty wpisane do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia, prowadzonego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Wniosek nie tylko online
Wnioski konkursowe należy składać w postaci elektronicznej za pośrednictwem Lokalnego Systemu Informatycznego pod adresem lsi.wielkopolskie.pl od 4 do 15 kwietnia 2016 do godz. 15.30.

Papierową wersję wniosku należy dostarczyć w ciągu 5 dni roboczych od jego złożenia elektronicznie do sekretariatu Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego UMWW przy al. Niepodległości 18, 61-713 Poznań.

Już teraz jednak można w Lokalnym Systemie Informatycznym wniosek wygenerować i rozpocząć jego przygotowywanie. Do momentu wysłania go można dowolnie go poprawiać i zmieniać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto