Późnym wieczorem i w nocy nad Poznaniem przejdzie burza drugiego stopnia - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Drugi stopień to przedostatni stopień zagrożenia burzowego (drugi w trzystopniowej skali). Oznacza on gwałtowną burzę z piorunami i wiatr o takiej sile, że może stanowić zagrożenie dla ludzkiego życia.

- Aktualnie burze są na granicy polsko-niemieckiej, późnym wieczorem i w nocy znajdą sie one nad Poznaniem - informuje Przemysław Szrama, dyżurny synoptyk IMGW.
- Burza przyniesie obfite opady nawet do 50 mm, a prędkość wiatru może osiągnąć 90 km/h.

Burza o takiej intensywności oznacza połamane lub wyrwane z korzeniami drzewa, utrudnienia w komunikacji drogowej i kolejowej, a intensywne deszcze mogą wywołać nawet lokalne podtopienia. Silny wiatr i pioruny mogą także spowodować uszkodzenia budynków, straty w uprawach, zakłócenia pracy urządzeń elektrycznych, należy się liczyć także z możliwością wybuchów pożarów spowodowanych uderzeniami piorunów.

Dlatego synoptycy radzą, by usunąć samochody zaparkowane pod drzewami i tablicami reklamowymi, a także zrobić porządek na tarasach, balkonach i w ogrodach. Wszystkie rzeczy, które mogłyby zostać porwane przez wiatr, należy schować lub zabezpieczyć.

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (2)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Filip Nowicki

przesada. Burza jak burza, moim zdaniem to przesada, aby zaraz samochody usuwać spod drzew i straszyć pożarami.