Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Visowisko w Poznaniu - Zlot właścicieli legendarnych pistoletów [ZDJĘCIA]

Grzegorz Okoński
Visowisko w Poznaniu
Visowisko w Poznaniu Grzegorz Okoński
Takiej okazji nie mógł opuścić żaden miłośnik polskiej broni palnej. W Poznaniu, na strzelnicy Wielkopolskiego Towarzystwa Sportowego „Tarcza '96” przy ul. Ceglanej odbył się ogólnopolski zlot właścicieli legendarnych pistoletów VIS - Visowisko 2014.

Przyjechali na niego nie tylko strzelcy sportowi, biorący udział w nawiązującym do tradycji międzywojennych turnieju strzeleckim „10 strzałów ku chwale Ojczyzny”, ale także kolekcjonerzy broni palnej, m.in. z Sekcji Kolekcjonersko–Historycznej Związkowego Klubu Strzeleckiego w Warszawie, Towarzystwa Strzelecko–Historycznego „Fort” w Warszawie, Klubu Strzeleckiego „Garda” w Ostródzie, Bractwa Kurkowego Miasta Wrocławia, i rusznikarz Ryszard Tobys z Piotrowa Drugiego k. Kościana, współorganizator imprezy i autor prezentowanych dwóch VIS-ów kalibru .45 – z których strzelano w ramach turnieju – oraz kopii przedwojennego karabinu samopowtarzalnego Maroszka.

O randze poznańskiej imprezy świadczyły patronaty Prezesa Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP, Adama Gołembowskiego, Prezesa Polskiego Zwiàzku Strzelectwa Sportowego
Tomasza Kwietnia i Prezesa Ruchu Obywatelskiego Miłośników Broni, Andrzeja Turczyna. Patronat medialny objął Głos Wielkopolski.

- Oto znakomicie zachowany, w pełni sprawny VIS numer 00525 z 1936 roku – prezentuje Andrzej Dobrowolski, w barwnym mundurze Bractwa Kurkowego Miasta Wrocławia, powstaniec warszawski i posiadacz liczącej ponad dwieście sztuk historycznej broni palnej. - Egzemplarz z historią: używał go oficer Armii „Poznań”, brał udział w bitwie nad Bzurą, w obronie Warszawy, następnie w Powstaniu Warszawskim – to o nim śpiewano „choć na Tygrysy mamy VIS-y” - i w partyzantce niepodległościowej; w 1947 roku zgłoszony w Urzędzie Bezpieczeństwa w Legnicy, został zabrany przez oficera UB i po latach wystawiony na sprzedaż przez jego rodzinę. Tak trafił do mnie: wystrzelałem z niego około 9 tys. strzałów i tytuł Króla Kurkowego, a w czasie wojny oddał około 20 tysięcy strzałów.

ZOBACZ TAKŻE: Śpiący Rycerze Królowej Jadwigi: Pierwsze widowisko za nami! [ZDJĘCIA]

Andrzej Dobrowolski przywiózł do Poznania w sumie sześć VIS-ów i polskiej produkcji przedwojenny rewolwer Nagant, także w idealnej kondycji.

Wspaniałą kolekcję zaprezentował także Krzysztof Pawela, kolekcjoner polskiej broni palnej. Wśród jego VIS-ów był m.in. pistolet rzadkiej „mobilizacyjnej” serii 1500 sztuk oznaczony znaczkiem „delta”, inny - jeszcze rzadszy – bo z serii 15 sztuk z 1992 roku, czy pistolet niemieckiej marynarki wojennej, odpowiednio oznakowany. Był także zdobyczny niemiecki VIS (w czasie okupacji Niemcy produkowali doskonałe polskie pistolety aż do końca wojny), przerobiony przez amerykańskiego zdobywcę, w ten sposób, że usunięte okładziny ze znakami VIS i FB (Fabryka Broni) zastąpił nowymi z własną podobizną w mundurze i z dziewczyną - typową „pin 'up girl”.

Na wystawie były też inne polskie pistolety (m.in. seria różnych wersji MAG-95 i MAG-98), karabinki i karabiny maszynowe, w tym karabin maszynowy RPD, używany w Wojsku Polskim do lat sześćdziesiątych, a noszący polskie oznaczenia – produkowany w Radomiu.

Strzelcy z kolei oprócz tego, że mogli oglądać broń z bliska i brać do ręki poszczególne egzemplarze, strzelali z prototypów VIS-ów kaliber .45 (czyli 11,43 mm), zbudowanych przez wielkopolskiego rusznikarza Ryszarda Tobysa. Chwalili celność, choć narzekali na „ciężki” spust w pierwszym z prototypów. Na wystawie znalazł się też rekordowy – z Księgi Rekordów Guinnessa – największy na świecie rewolwer Remingtona, zbudowany przez Ryszarda Tobysa.

Skomentuj:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polskie myśliwce w powietrzu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto